Tuli mieleeni vain sellainen että kuinka vanhoillinen kirkko ortodoksi kirkko oikein on? Mitä tänä päivänä oikeasti ajatellaan esiaviollisesta suhteesta ja avoliitosta?
Tulee vain mieleeni tapaus kymmenen vuoden takaa kun itse oli pieni teiniortodoksi ja uskonnon opettaja haukkui äitini huoraksi ja minut äpäräksi kun olin saanut alkuni ennen kun vanhempani astuivat avioliiton satamaan. (He on ollu naimisissa nyt 28 vuotta ja lapsia on useampia jo). Onko tämä yleistä ortodoksi kulttuurissa?? Mitä kirkko ajattelee avoliitosta?
Tulee vain mieleeni tapaus kymmenen vuoden takaa kun itse oli pieni teiniortodoksi ja uskonnon opettaja haukkui äitini huoraksi ja minut äpäräksi kun olin saanut alkuni ennen kun vanhempani astuivat avioliiton satamaan. (He on ollu naimisissa nyt 28 vuotta ja lapsia on useampia jo). Onko tämä yleistä ortodoksi kulttuurissa?? Mitä kirkko ajattelee avoliitosta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
... jätän mielelläni itseäni fiksumpien vastattavaksi. Toisten ihmisten tuomitsemisesta minua ovat ort.todistajat (sekä kirjallisesti että suullisesti) niin paljon varoittaneet, että ihmettelen uskonnon opettajasi lausuntoja.
Hyvä Maria, ortodoksinen Kirkko ei ajattele 'tänä päivänä' eri tavalla kuin muinakaan päivinä. Kirkko ei muuta näkemyksiään ja ajatteluaan ajan hengen mukana ja jotenkin 'pyörrä' aikaisempia näkemyksiä. Kun puhutaan mitä mieltä kirkko on esimerkiksi esiaviollisesta suhteesta, täytyy puhua mitä kirkko opettaa yleensä miehen ja naisen välisestä suhteesta. Tästäkin on tällä foorumilla jo puhuttu. Mutta kyllä kirkko pitää avioliittoa parisuhteen mallina. Avioliiton kuvana on Kristuksen suhde seurakuntaansa, Yljän suhde morsiameensa, aviomiehen suhde vaimoonsa. Kirkko ei tietenkään opeta : tehkää ja eläkää niinkuin tahdotte vaan se opettaa avioliiton pyhyydestä, sen mysteeriosta sen sakrametaalisuudesta. Ihanne on siis avioliitto mutta kaikkihan eivät aina elä tämän ihanteen mukaisesti. Kirkko ei kuitenkaan käännä selkäänsä tai määrää rangaistusta sille, joka ei elä tämän ideaalin tai ihanteeh mukaisesti vaan rukoilee kaikkien jäsentensä puolesta. Ei ole kuitenkaan oikein käyttää hyväkseen Kirkon amahtavaisuutta ja rakkautta omia tarkoitusperiä ajaen. Kirkko siis pitää yllä omaa näkemystään ja opetustaan ja ihmisen vapaassa tahdossa päättää pyrkiikö hän elämään sen opetuksen mukaan.
On todella surullista jos olet saanut kokea uskonnonopettajaltasi tällaista, sydämetöntä julmuutta. Ihminen on erehtyväinen.
törmää välillä ihmeellisyyksiin - ainakin "rationaalisen" lännen kirkon puolella.
Katoliselle vihkimiselle ei ollut mikään este yksinhuoltaja morsiameni avioton lapsi, mutta avioero olisi ollut...