Milloin tämä toteutuu?
Matti Lehtonen
9252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Keskimääräinen elintarvikkeiden arvonlisävero EU-maissa on runsaat 7 prosenttia, kun Suomessa se on 17 %.
Kepu llupasi vaalien alla alentaa ruuan alvia jos pääsee valtaan.
Taas yksi monista rikotuista lupauksista....rikkomatta jääneitä ei enää ole jäljellä ainuttakaan
...
Suomen Keskusta toteaa tavoitteenaan olevan elintarvikkeiden arvonlisäveroprosentin alentaminen 12 prosenttiin. Tavoite on ollut vaaliohjelmissa sekä 1999 vaaleissa että nyt viime kesänä puoluekokouksen hyväksymässä kannanotossa. Keskusta tulee esittämään, että hallitusneuvotteluissa määritellään elintarvikkeiden alv:n alentamisaikataulu. Ruoka muodostaa erityisesti pientuloisille suhteellisesti suuren kustannuksen, josta syystä alentaminen on perusteltua.
En milloinkaan ole äänestänyt sosialistista puoluetta, enkä viherpiipertäjiä, enkä tule milloinkaan äänestämäänkään.
Pääministeri Matti Vanhanen (kusta) ilmoitti n. kuukausi sitten, että ruuan alvia ei tulla laskemaan.
Propagandaa, propagandaa.....ja pettyjä vaalilupauksia...
syytettäessä vaalipropagandasta, että "ne lupaukset oli Annelin vaalilupauksia, tietäähän ne, valetta kaikki".
Elintarvikkeiden alv:ia olisi hyvä alentaa se 5 %-yksikköä, vaikka sen työllisyysvaikutukset olisivatkin pienet. Seurauksena olisi 1% ostovoiman lisäys kuluttajan päässä, joka todennäköisesti käytettäisi siihen, että kuluttajat siirtyvät ostamaan parempilaatuisia ja korkeampihintaisia elintarvikkeita, kun niiden hinnat alenevat.
Yhtä tärkeää olisi alentaa palvelujen al-veroa ja pudottaa esim. ravintolapalvelujen al-vero kaupasta ostettavien elintarvikkeiden al-veron tasalle. Tämä lisäisi merkittävästi palvelualojen työllisyyttä ja edistäisi mm. matkailua, mikä toisi Suomeen lisää vientituloa.
Miten niin vientituloja? Matkailussa viennistä tulee kansantalouteen miinusmerkki (-) eli tasetta veloitetaan (debet). Matkailussa tuonnista tulee kansantalouteen plusmerkki ( ) eli kredit.
Jos debet ja kredit menevät sekaisin menee myös tase sekaisin ja matkailijat vääriin paikkoihin.
Toisaalta jos tulon ja menon käsitteen sotkee vastaavasti, niin nykymatematiikan perusoppien mukaan kahdesta miinukseta tulee plus. :-))