Auton päälle kaatui hylly autotallissa

Korvaako kotivakuutus tms. kun tallissa kaatui hylly auton katolle tehden kauhean lommon? Ei viitsisi kaskosta bonuksia tiputtaa?
3736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Auto ei ole kotivakuutuksen kohteena. Kaskoon menee ja bonukset tippuu.

Äänestä

Bonus menetykset on noin 200€-300€ jaettuna kahdelle vuodelle, ja jos omavastuu on 150€ niin sanoisin että jos korjaus maksaa yli 400€, niin vakuutukseen vain, enkä miettisi yhtään.
Vakuutus yhtiössä laskevat sinulle euron tarkkuudella tulevat bonus menetykset.

Ja vielä. Auton omat vakuutukset ovat aina ensisijaisia vahingon maksajia.

Äänestä

"Auton omat vakuutukset ovat aina ensisijaisia vahingon maksajia."

Ja ainoita. Kotivakuutus ei korvaa moottoriajoneuvolle aiheutuneita vahinkoja. Ei edes esim. rekisteröimättömälle mopolle.

ELi kaskosta menee...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


S70 kirjoitti:

Korvaako kotivakuutus tms. kun tallissa kaatui hylly auton katolle tehden kauhean lommon? Ei viitsisi kaskosta bonuksia tiputtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu