Soinin uskomaton kepulipeli

Tässäkö on Soinin parlamentarismin taju ja ymmärrys kansalta saadusta valtakirjasta.

Soini pitää äänestäjiään todella tyhminä. Eduskunta siis päättää Portugali paketista ennen hallituksen muodostamista, jonka jälkeen Soini ja Persukset voivat hyvillä mielin muodostaa Kataisen ja Kokoomuksen kanssa hallituksen, joka tosiasiallisesti tukee Portugali pakettia.

Tämä vippaskonstti tekee Soinin moraalista vielä takinkääntöäkin kyseenalaiasemman.
1798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kuvitelkaa tilannetta jossa myös Kokoomus ja SDP luettelee asioita joissa ne haluyavat erivapauden hallituksen linjaan. Silloin meillä olisi aina hallitus joka kattaa 80% eduskunnasta, eikä siis mitään varsinaista oppositiota ollenkaan.

Varsinkaan suuret puolueet EIVÄT voi saada erivapauksia. Pienet voivat saada, koska pienet ovat pieniä, eivätkä siksi varsinaisia valtapuolueita.

Vallan kahvassa tuo ei toimi. Soini vaatii itselleen sellaista joita ei muille voi tarjota tuhoamatta järjestelmää. Että sellaisrta vastuullisuutta tällä kertaa: EI tukipaketille, mutta KYLLÄ hallitukselle. Jep, jep sanoisi Niinistö.

Äänestä

Vihreät ja kepu eivät ryhdy tanssimaan Soinin pillin mukaan. Kaaos senkun pahenee ja sirkus Portugalin tukipaketin tiimoilla kasvaa päivä päivältä. Hakkaroinniksi on mennyt koko poliittinen elämä, vastuunkantajia ei missään?

Äänestä

Tämä touhu on persuille lopun alkua, kansan luottamus on jo menetetty Soinin soutamisen ja huopaamisen takia.

Äänestä

Ei kuule se noin mennyt ollenkaan. Katajainenhan tämän pelin pystytti. Vai seuraatko ollenkaan mitä lehdet kirjoittavat. Ei Soini ole kuten Putin teillä Venäjällä, joka sanelee mitä tehdään. Mene ny katsomaan ettei roskatulesi vaan karkaa slumiaueellasi Petroskoissa...Eikös ole jännää seurata vapaan länsimaan elämää vaalien jälkeen.

Äänestä
  • Soini on pihalla kuin lumiukko. Höpöttää vain, että "antaa Kataisen päättää". Mitä neuvottelua se sellainen on?

    Äänestä

siis mitä sä ny soinia tähän vedät idiootti. täähä on kataisen show menossa.

Äänestä

Soini kysyi TV haastattelussa, mikä olisi se toinen vaihtoehto kuin toimitusministeriön perustaminen.

Soinille vinkki: vastaus voisi olla esim. olla lähtemättä samaan hallitukseen Kokoomuksen kanssa.

Ministerinä matkustaminen mustan mersun takapenkillä taitaa kuitenkin mennä kaiken edelle.

Äänestä
  • Soini pettää AINA!

    Huippukalliin "Pelastakaa Soini" paketin rakennustyöt käynnissä.
    Koroissa kautta euroopan on jo soinilisää ja tämä on vasta alkua.
    Järjetöntä!

    Äänestä

  • L.R.T kirjoitti:

    Soini pettää AINA!

    Huippukalliin "Pelastakaa Soini" paketin rakennustyöt käynnissä.
    Koroissa kautta euroopan on jo soinilisää ja tämä on vasta alkua.
    Järjetöntä!

    Missä Soini - siellä hyrrätakki!

    Äänestä

Jos toimitusministeriö hyväksyy Portukalin tukipaketin ennen hallituksen muodostusta, niin odottaako Soinia tämän jälkeen mustan mersun takapenkki.

Tilanne on aika outo, koska uusi hallitus joutuu kuitenkin noudattamaan velkamaiden tukemista toimitusministeriön päätösten mukaisesti.

Tämä ei kuulosta ennen vaaleja olevalta Soinilta, joka lupasi olla osallistumatta sellaiseen hallitukseen, joka tosiallisesti tukee velkamaiden rahoitusta.

Musta mersu on hieno auto.

Äänestä

Soinihan sanoi että nyt käydään Portugali vaalit. Kansalla on nyt mahdollisuus äänestää valtapuoluieden tukipolitiikkaa vastaan. Soinille velkamaiden tukeminen EI KÄY.

Käykö tässä kuitenkin niin, että Soini siunaa tukipaketin osallistumalla seuraavaan hallitukseen, joka on saanut toimitusministeriöltä mandaatin tukea Portugalia.

Jos tässä käy näin, niin ei kait ole enään kenellekään epäselvää mitä tarkoittaa sana populisti kansan kiihottaja.

Äänestä
  • Ei nämä asiat aukene meille petroskoilaisille ollenkaan. Roskakasoja polttelemme täällä puistossa ja savu meinaa mennä silmiin. Putin on meillä kunkku, joka määrää kaikki asiat.

    Äänestä

Soinisteja kiinnostaa satakertaa enemmän Portugalin- kuin Suomen asiat. Eikö persujen kannattaisi muuttaa Portugaliin mesomaan?

Äänestä

Persut pettää äänestäjänsä jos osallistuvat Kataisen Portukalia tukevaan hallitukseen.

Ei tämä sen monimutkaisempaa ole.

Sillä ei äänestäjän kannalta ole merkitystä, onko Portukalin tukipäätös tehty ennen hallituksen muodosta vai uuden hallituksen muodostamisen jälkeen, molemmat tarkoittavat äänestäjän kannalta samaa asiaa.

Ei kansa ymmärrä Soinin kikkailua.

Äänestä

Ai jaa.

Äänestä
  • Soinilla alkaa olla jo jalatkin solmussa. Eivät kestä tuollaista äkkikääntelyä. Ja Timpan takki hyrrää kuin savuttava Formula.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Takit nurin kirjoitti:

Tässäkö on Soinin parlamentarismin taju ja ymmärrys kansalta saadusta valtakirjasta.

Soini pitää äänestäjiään todella tyhminä. Eduskunta siis päättää Portugali paketista ennen hallituksen muodostamista, jonka jälkeen Soini ja Persukset voivat hyvillä mielin muodostaa Kataisen ja Kokoomuksen kanssa hallituksen, joka tosiasiallisesti tukee Portugali pakettia.

Tämä vippaskonstti tekee Soinin moraalista vielä takinkääntöäkin kyseenalaiasemman.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu