Kerrotaan, että maassa ei ole hallitusta. Kuitenkin Jyrki antaa eduskunnalle hallituksen nimissä esityksen vakuusrahastokysymyksessä. Kenen luvalla ja mandaatilla? Eikö hän ole vain ex-hallituksen tavallinen ex-ministeri - ei edes ex-pääministeri.
Asian oikeudellinen puoli olisi käsitettävissä kenties paremmin jos esityksen tekisi nykyisen toimitusministeristön toimesta toimituspääministeri, molemmat siis exiä. Eikö asiaa ole edes tarkoitus k'äsitellä ja päättää toimitusministereistä koostuvassa hallituksessa?
Kummallisinta aisassa onkin juuri se, että EU-vakuuskysymyksen eduskuntaan vie uuden hallituksen muodostamista miettimään asetettu - joskin paikkansa uusinut - kansanedustaja.
Jyrkikö päättää miten vakuista
1
<50
Vastaukset
- Jyrki tyrki KYLLÄ
Katainen hakeaa vastoin parlamentarismin tapoja
kyllä vastausta eduskunnalta.
KYLLÄ ilman ehtoja
KYLLÄ EHDOLLISENA (mitkä ehdot)
Vaan kun eduskunta äänestää EI.
PerusSuomalaiset sanoo ei. 39 EI.
62 lisää sanoo EI, ja se on silloin EI.
Sen verran löytyy aivan varmasti vastaansanojia.
Katainen tietää jo tässä vaiheessa, että Brysseliin on vietävä EI.
Siksi Kokoomus hakee epätoivoisesti ehdollista kyllä puoltoa,
jotta Katanen voisi kertoa jälkeenpäin, että valitettavasti ehdot eivät menneet lävitse. Joten Kataisen poika hyväksyi ilman ehtoja Portugalin paketin.
Ja mitäs siihen sanotte.
Sen jälkeen eduskunta saa eteensä EU-paketin, jota Katainen tarjoaa maailmanlopun ainoaksi estäjäksi.
Kun ne vastuut aikanaa tulevat maksuun Suomelle, Katainen vetoaa siihen, että asia on eduskunnassa hyväksytty. Eduskunta vastaa, ei Katainen , ei Kokoomus.
Ei löydy Kataiselta riihikuivaa pari miljardia maksaa EU-takauksia.
Ei löydy Kokoomukselta pari miljardia riihikuivaa, ei.
Sitten kokoomus sanoo EI, EI, EI..
EI löydy rahaa. Ei löydy miljardia. Ei löydy vastuunkantoa.
Mitään ei löydy. Kokoomus yrittää loogisilla säännöillä saada aikaan sijoitusinstrumentin, jolla se pystyy pelaamaan rahoitusinstrumentin puolesta.
Kun rahoitusinstrumentti tulee Suomen veronmaksajien maksettavaksi, Kokoomus lyö pöytään sijoitusinstrumentin, vapaudu vastuusta kortin " Eduskunnan enemmistön päätöksen vakuuden hyväksymisesta" ja sillä kokoomus taas kerran on loogisilla pienillä säännöillä huijannut eduskuntaa, huijannut Suomen kansaa, huijannut Suomen veronmaksajia.
Kokoomuksen kaverit suurissa pankeissa tarjoavat kakkua ja pullaa kokoomuksen edustajille.
Kokoomus tuumaa, kylläpäs maistuu hyvältä nämä kakku kahvit, olipas ne tosiaan miljardien eurojen arvoiset.
Suomen köyhät maksavat veroina noita miljardeja monta vuotta näkemällä nälkää, lapsiaan rääsyissä ja niin koulujen, terveyskeskusten kuin leipäjonojen katoamisena, kun julkista rahaa ei ole.
Helsingin Kalliossa Kokoomuksen raharikkaat sytyttelevät sikareitaan tuhannen euron seteleillä ja ihastelevat kun leipäjonot on häädetty kaupungin kaduilta ja köyhät viety piikkilankojen taaksen kestitysleireillä vesivelliä nauttimaan.
Kokoomus ei kanna huolta Suomesta, eikä Suomen veronmaksajista.
Kokoomus on huolestunut omasta maineestaan isojen poikien klubissa Euroopassa. Siellä alle miljardin omalta kansaltaan huijannut ei ole vielä mikään tekijä. Siellä silkkituoleilla suorissa housuissa pudotellaan sikarintuhkaa köyhien siivottavaksi mosaiikkilattioilta. Sellaisia veijareita ne ovat Kokoomuslaiset.
------------------------------------------------00-----
http://yle.fi/uutiset/teemat/vaalit_2011/2011/05/nain_suomen_kriisipaketti-kanta_syntyy_2562851.html
- Nyt tunnustellaan uuden eduskunnan mielipidettä, että vanha hallitus voisi tehdä ehdotuksen, joka nyt kuitenkin uudessa eduskunnassa voitaisiin suhteellisen selvällä enemmistöllä hyväksyä. Ja jos siihen sisältyy ehtoja, on hyvä että ne ehdot ovat riittävän hyvissä ajoin tiedossa, jotta voidaan neuvotella muiden eu- maiden ja euromaiden kanssa siitä, voidaanko nämä ehdot toteuttaa ja mahdollisesti missä muodossa ne voidaan toteuttaa, kertoo kokoomusta työryhmässä edustava Kimmo Sasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769