(POLITIIKKA TODELLAKIN) Vihreät äänestävät Portugali-pakettia vastaan, koska aikaisemmin olivat ehdottomasti sen puolesta. Puolueen puheenjohtaja Anni Sinnemäki ilmoitti aiemmin tänään, että vihreät on ollut jo riittävän kauan tiettyä mieltä, joten nyt on aika muuttaa mielipidettä ilman selitystä 180 astetta.
“Ihan vaan ettei pääse taito ruostumaan. Emme voi lähteä siitä, että äänestäisimme jonkin asian puolesta ihan vain siksi, että olemme puolen vuotta kertoneet kaikille, että se on ainoa oikea ratkaisu”, Sinnemäki totesi pitämässään lehdistötilaisuudessa.
Sinnemäki sai laajaa tukea keskustan riveistä, mistä muistutettiin, että myös he ovat unohtaneet kaikki ehdottomat ja kiertämättömät argumentit, joita he ennen vaaleja tukipaketin puolesta esittivät. Niinpä keskustalla “ei ole aiheesta mielipidettä, ennen kuin todennäköiset hallituspuolueet koertovat omansa”, linjaa puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja tunnetusti fiksu kaveri Timo Kalli:
“Kuten ennen vaaleja sanoimme, kysymyksessä ovat suomalaiset työpaikat ja hyvinvointi, joiden edestä meidän on tehtävä kaikkemme. Siksi meillä ei ole omaa mielipidettä ennen kuin tiedämme, mikä mielipide on paras poliittisen pelailun kannalta.”
Myös demarit ovat ilmoittaneet olevansa tästä, kuten muistakin asioista, jotain mieltä. Eero Heinäluoma korostaa, että puolueen näkemys on se oikea, ja kaikki huomaavat tämän kyllä kunhan mielipide kerrotaan sitten jälkikäteen, ehkä.
Vihreät takinkääntöön “ettei
taidot ruostu”
2
<50
Vastaukset
- dgfgfgfgh
osaatpas kirjoittaa :)
- rohkeaa :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648