http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050413655489_uu.shtml
Natsipuolue hämmentää
Suomeen ollaan perustamassa ääriradikaalia puoluetta, joka ammentaa oppinsa suoraan Hitleriltä.
Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) käsittelee parhaillaan Suomen Kansallissosialistisen Työväenpuolueen perustamisilmoitusta.
Yhdistymisvapauden nojalla edes Adolf Hitlerin vuonna 1920 laatiman natsipuolueen 25-kohtaisen ohjelman käyttö lähes sellaisenaan ei välttämättä ole este yhdistyksen rekisteröimiselle.
- Me katsomme, että yhdistyksen säännöt ovat yhdistyslain mukaiset. Suomessa on yhdistymisvapaus ja erilaisia aatteita, Patentti- ja rekisterihallituksen jaostopäällikkö Jyrki Ahdeoja sanoo.
Kansallissosialistisen puolueen perustusilmoituksen ensimmäinen versio ei läpäissyt PRH:n seulaa. Iltalehden tietojen mukaan ainakin yhdistyksen puheenjohtajan, "Führerin", rooli yhdistyksen toiminnassa oli muotoiltu yhdistyslain vastaisesti.
Korjattu versio on PRH:n käsittelyssä ja Ahdeojan mukaan asiassa on odotettavissa päätös toukokuun aikana.
Sääntöjen mukaan
Yhdistysoikeutta tutkinut Helsingin yliopiston siviilioikeuden professori Heikki Halila ei halua ottaa sen tarkemmin kantaa yksittäiseen tapaukseen, mutta muistuttaa, että vastustamisyhdistyksen perustaminen on Suomessa sallittua.
- Kyllä Kekkosenkin aikaan olisi saanut olla Suomen virallisen ulkopolitiikan vastustamisyhdistys. Ei sitä mikään estä, Halila toteaa.
Kansallissosialistit rajaavat maahanmuuttajataustaiset ja "muuta kautta" Suomen kansalaisuuden saaneet henkilöt yhdistyksen ulkopuolelle.
Tämä on Halilan mukaan sallittua.
- Lähtökohta on se, että yhdistys voi itse valita jäsenensä. Maahanmuuttajat voivat yhtälailla perustaa yhdistyksen, johon ei kantasuomalaisilla ole mitään asiaa.
Onko yhdistyksen rekisteröimisvaiheessa mitään väliä, vaikka puolueohjelma olisi kopioitu suoraan Hitleriltä?
- Ei. Kun yhdistystä ollaan rekisteröimässä, niin silloin katsotaan sääntöjä, ei ohjelmaa. Yhdistys voidaan kuitenkin lakkauttaa jälkikäteen, jos se toimii lainvastaisesti, Halila muistuttaa.
Ennen kuin Suomen Kansallissosialistisesta Työväenpuolueesta tulee virallinen puolue, on sen saatava myönteinen päätös PRH:lta ja hankittava puoluerekisterin edellyttämät 5 000 kannattajaa.
Suomen Kansallissosialistinen Puolue
4
275
Vastaukset
- 3
Demokratia on tällaista.
Uusia puolueita syntyy kun vanhat unohtavat kansan olemassaolon ja keskittyvät vain sisäisiin touhuihinsa. - valehtelivia paskoja
Eileisessä Kainuun Sanomissa oli juttua että patentti ja rekisterihallitukseen ilmoitetut säännöt olivat täysin erilaisia kuin natsipuolueen sivuilla julkaistut 25 sääntöä.
Ilmoittavat valheellisesti semmoiset säännöt että todellakin marttaliittokin ne hyväksyy!!
Eli natsit ovat valehtelevia paskoja jo heti alkuun samoin sensuroiniin mestareit, poistavat sivuiltaan negatiiviset kommenti ja jätetään vain persekärpästen ylistelyt. - SOS SOS SOS SOS
Mikä ihmeessä suomalaisia oikein viehättää sosialismissa? Eihän meillä olekaan muita sosialistisia puolueita kuin Kansallinen Kokoomus, Suomen Sosialidemokraattinen Puolue, Perussuomalaiset, Suomen Keskusta, Vihreä Liitto, Vasemmistoliitto, Suomen Kommunistinen Puolue, Suomen Työväenpuolue, Köyhien Asialla, Suomen Senioripuolue, jne. jne. jne. Ja nyt sitten jonon jatkoksi Suomen Kansallissosialistinen Työväenpuolue.
- sinivihreä
eikö kokoomus ole melkein äärioikeisto! se on hyvä että perustetaan uusia puolueita pitää olla vastavoimaa! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847