kun opettavat tällä palstalla Raamatun mukaisesti ja myös uskovat kuten Raamatussa lukee, niin heti täällä on epäuskoisten lauma heidän kimpussaan selittämässä että ei se ja se Raamatun kohta tarkoita sitä mitä siinä lukee. Niin että mitähän se sitten mahtaisikaan tarkoittaa, ellei sitä mitä siinä lukee?
Tällä palstalla on niin monen monet Uudestisyntyneet Jumalan lapset kertoneet Jeesuksen olevan Jumala ja Raamatun jakeilla sewn todeksi todistaneet, joten ei silloin voi olla muusta kyse kuin epäuskosta ellei sitä usko mitä Raamattu sanoo.
Täällä on ollut hyviä kirjoituksia jaikalilta ja Il-Marikin on täällä Jeesuksen jumaluudesta todistanut ja monet muut. Il-Mari taisi kyllästyä siihen epäuskovaisien "viisauteen" jotka yrittävät itse ymmärtää Raamattuaan ilman että edes vaivautuisivat menemään Hengelliseen tilaisuuteen kuulemaan Raamatullista opetusta. He kun pitävät itseään niin viisaana, ettei heitä pysty kukaan opettamaan, he kun tietävät kaiken omasta mielestään ja muut kuulkoot heitä. Tämmöinen mielipide ja luulo on ainakin ekivaarilla, hirvaksella ja ml213. Lappalaisen jukasta nyt puhumattakaan.
On hyvä että jaikalkin lakkasi vänkäämästä epäuskoisten kanssa, kuten viestissään ilmoittaa. Meidän uudesti syntyneiden Helluntailaisien olisi hyvä keskustella keskenämme ja niin ettemme puuttuisi epäuskovaisien viesteihin. Ehkä siten saataisiin aikaiseksi rakentavaa keskustelua Helluntai uskosta, eli Raamatun mukaisesta uskosta. Toisin sanoen ei ole mitään Helluntai uskoa, vaan ja ainoastaan Raamatun mukainen usko jota Helluntailaiset saarnaavat ja Raamatun mukaisesti uskovat. Il-Mari muistaakseni joskus jollekin tällä palstalla kirjoitti että hän uskoo kaiken mitä Raamattu sanoo. Minäkin voin yhtyä hänen sanomaansa ja todeta samoin.
Jes. 9:6
(9:5) Sillä lapsi on meille syntynyt, poika on meille annettu, jonka hartioilla on herraus, ja hänen nimensä on: Ihmeellinen neuvonantaja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen isä, Rauhanruhtinas.
1 Joh 5:20,21) Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.
Ilm. 1:7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Edellä olevien jakeiden myötä voin todistaa ja uskoa että Jeesus on Jumala. Voin myöskin sanoo että ellette myös te usko, niin olette epäuskoisia, ette uskovaisia. Eli silloin ette usko mitä Raamattu sanoo vaan teette Raamatun vastaisen opin itsellenne, jota sitten yritätte "syöttää" meille uudestisyntyneille Jumalan lapsille.
Vaikka olen tässä kirjoituksessani maininnut jaikalista ja Il-Marista, niin älkää kuitenkaan uskoko heihin kumpaankaan, vaan uskokaa Herraamme Jeesukseen Kristukseen. Mutta jaikal ja Il-Mari opettavat/opettivat Raamatun mukaisesti, eli niin pitää uskoa kuin Raamattu sanoo.
Ps. Minulle tämä palsta tuntuu nyt aika vieraalta ja epäselvältä. Olen ollut palstalta pois jonkun aikaa ja kas kummaa oli muuttunut vallan omituiseksi. Miten tästä tietää kuka vastaa ja kenelle? Luin jaikalin aloituksen ja sitten putosin "kärryiltä" kuka kenellekkin on vastannut. Miten me voimme hyväksyä tämmöisen "vääryden" meitä kohtaan. Aikaisemmin kaikki oli ihka selvää kuka kennellekin vastasi. Miksi tämmöinen huononnus palstalla on päässyt tapahtumaan ilman ettei minulta ole kysytty asiasta mitään? ;)
Uudestisyntyneet uskovaiset
15
95
Vastaukset
- Lukijana
minä olen kanssasi samaa mieltä, Kelleskaupungin vaari !
Lisäisin vielä Psalmin, Teapotin, että Semperinkin
tuohon Jaikalin ja Il-Marin perään.- tode*
kuulkaahan ukkelit, on täällä myös meitä kristittyjä naisia paikalla. Vasta ikään jossakin ketjussa hellari83 kirjoitti todella hyvin aiheesta.
- "Ukkelit" ?
tode* kirjoitti:
kuulkaahan ukkelit, on täällä myös meitä kristittyjä naisia paikalla. Vasta ikään jossakin ketjussa hellari83 kirjoitti todella hyvin aiheesta.
Minäkin satun olemaan nainen, joka vastasin tuohon
aloitukseen edelläsi..:) - Sääli sinänsä
"Ukkelit" ? kirjoitti:
Minäkin satun olemaan nainen, joka vastasin tuohon
aloitukseen edelläsi..:)Hirvittävää on pimeys. Noinkin paljon löytyy kolminaisuuden kannattajia, jaikal Il-Mari Psalmi Teapot ym,,,,. Toivottavasti joskus löydätte valon.
- Hallelujjaa näin on!
Vain me ramattuun uskovat perimme taivaan valtakunnan.
Paskaa puhuvat vain raamatunvastaisesti niinkuin se ykskin ihmisten villitsijä sieltä nasaretistä,
Joh. 17:3
Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Ilm. 3:12
Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni.
Tuollaista raamatunvastaista puppua se jehovan todistaja vaan höpötti ja on perkules eksyttänyt ja aivopessyt pekut sun muutkin kahjot vaarit! - ml213.
Kävin taannoin hautausmaalla ja siellä ihmiset tuntuivat olleen yksimielisiä,-------------.kaikesta.
Ei millään pahalla, mutta jos joku ei viihdy keskustelufoorumiella ja keskusteluissa, niin netin/kin voi sulkea. Ei kai se sinulta ole pois, jos ihmiset pohtivat mielessään pyöriviä asioita.
Olet erikoisen oikeassa siinä miten tämä uudistus toi täydellisen sekavuuden niin kirjoitteluun kuin viestien lukemiseenkin.No, Jumalan käres on tämäkin asia ja lie jokin merkityskin. - ratkaisu....
>Vaikka olen tässä kirjoituksessani maininnut jaikalista ja Il-Marista, niin älkää kuitenkaan uskoko heihin kumpaankaan, vaan uskokaa Herraamme Jeesukseen Kristukseen. Mutta jaikal ja Il-Mari opettavat/opettivat Raamatun mukaisesti, eli niin pitää uskoa kuin Raamattu sanoo. <
Eikös jaikal ole perustanut ihan ihka oman foorumin. Menkää sinne, sinä ja ilmarit kumppaneineen opettamaan ja kehumaan toisianne oikeasta opista.
Mistä ihmeestä riittää näitä itkijöitä tänne foorumille. Joka viikko joku itkee itkuaan siitä kun ihmiset kirjoittavat innossaan tälle foorumille Raamatun ilmoituksista.
Kerää jaikal porukkasi omalle foorumillesi, niin loppuu nämä itkijät täällä. - Ketkä itkevät ??
Juuri he, jotka parjaavat Jaikalia, ovat niitä jotka itkevät ja
ruikuttavat hänestä päivästä toiseen. - konklaavi
Tällä foorumilla EI OLE JUMALAA eikä ainuttakaan Jumalan palvelijaa.
On vain muutamalaisia jeesuspellejä ja - pellettäriä, joilla ei ole mitään arvoa taivaassa eikä maan päällä. - Muistuttaisin vielä
Etteivät ainoastaan helluntailaiset julista Jeesuksen jumaluudesta ja herraudesta. Myös luterilaisten joukossa on uudestisyntyneitä (seurakuntalaisia, Jumalanpalvelustehtävässä olevia, pappeja etc).
Muistetaan se etteivät helluntailaiset suinkaan ole ainoita Jumalanlapsia, myös muissakin kristityissä on uskovia kuin myös Raamatun mukaista opetusta Jeesuksen herraudesta ja jumaluudesta.
Jeesus on sekä Ihminen että Jumala. Siksi Jeesuksen olemusta on monen vaikea ymmärtää. Mutta kun Raamattua lukee rukouksen hengessä, niin kyllä kysymyksiin silloin myös vastauksen saa. Itsekin sain moneen kertaan, mutta kun yritin jollekulle toiselle kertoa sen minkä itse näin ja vielä kohdankin näyttää... niin eipä se kohtaa enää samalta näyttänytkää. Eli se on totta että Pyhä Hengi avaa Raamatun tekstiä uudestisyntyneille Jeesuksen seuraajille!- Haikaaja
Muistuttaisin vielä !!! Joka näkee Jumalan kasvoista kasvoihin, sen on kuoltava!Jos Jeesus on jumala niin kaikki jotka hänet näkivät, heidän on kuoltava.Kyllähän Jeesus on Jumalan poika ja ihmisen poika.
- lappix
*****Etteivät ainoastaan helluntailaiset julista Jeesuksen jumaluudesta ja herraudesta. Myös luterilaisten joukossa on uudestisyntyneitä (seurakuntalaisia, Jumalanpalvelustehtävässä olevia, pappeja etc).****
Mainitsemissasi uskonnollisissa järjestöissä julistetaan harhaoppia. Se että järjestön jäsenissä saattaa olla yksittäisiä todella uudestisyntyneitä ylhäältä, on mahdollista. Muuten kirkot ja uskonnolliset yhdistykset ovat tapakristillisiä ja hengettömiä maallisia järjestöjä.- pos. yllättynyt
Mutta on luterilaisen seurakunnan/kirkon piirissä myös erilaisia yhteisöjä esim. kansanlähetys, jossa olen kuullut heidän opettavan Raamatun mukaisesti Jumalasta ja Jeesuksesta. Myös uskovien yhteyttä olen havainnut käydessäni heidän tilaisuuksissaan. Valitettavasti en tänä vuonna päässyt Kansanlähetyspäivillä käymään, vaikka lähietäisyydellä olikin järjestetty. Useammissa heidän tilaisuuksissaan olen käynyt, en siis perusta käsitystä vain yhteen käyntikertaan.
- löysin linkin
Jaikalin oppi vaikuttaa tunnustukselliseltä ja hänellä on kotisivut.
http://www.jaikal.se/ - isänen
Eihän nämä palstat ole sinun yksinään. Jos et ymmärrä niin ole lukematta.Jeesus pelastaa kumminkin, sotket tai et?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769