Ei ole mitään sellaista tekijää, joka voisi estää suuren talousromahduksen, nyt vain ollaan epätietoisia siitä, milloin se alkaa. Talousromahdus on väistämätön, monella maalla on velkaa enemmän kuin on tuloja, työnhakijoita on paljon enemmän kuin avoimia työpaikkoja.
Suureksi paisunut maahanmuutto lisää romahduksen todennäköisyyttä Euroopassa, maahanmuuttajista aiheutuneet kulut ovat taloudellisia hyötyjä paljon suurempia. Sijoitetaan rahaa sellaiseen hankkeeseen, joka ei tuota voittoa, vaan joka tuottaa lisää kuluja.
Nyt ollaan siinä vaiheessa, että sijoittajille uskotellaan kaiken jatkuvan entisellään, yritetään ylläpitää luottamusta, mutta mihin luottaisimme, siihenkö että velkoja maksetaan uusilla veloilla, siihenkö että rahaa painetaan vain yhä enemmän?
Talousromahdus tuo mukanaan yhteiskunnalliset levottomuudet, palkat laskevat ja yhteiskunnan maksamat avustukset ja yhteiskunnan kustantamat palvelut vähentyvät. Tulee tilanne, jossa toisilla on runsaasti rahaa ja toisilla ei ole edes ruokaa.
On ihmisiä, jotka rikastuvat silloin, kun muut köyhtyvät, jotkut ajattelevat, että kaikki mitä tapahtuu, tapahtuu juuri tämän tähden, toiset ajattelevat ja uskovat kaiken sen mitä lehdet kirjoittavat.
Suuri talouspula
oven edessä
1
55
Vastaukset
- crasshi tulee
Viisaita sanoja. Rikkaat rikastuvat esim. kultaan ja hopeaan sijoittamalla, ja kun talousromahdus tulee taas, niin ostavat halvalla osakkeita.
Portugali, Kreikka, ja Irlanti ovat jo menneet. Kohta on muitten maitten vuoro. Ja meille lisää velkaa. Yksityispankit lainaavat valtioille rahaa, eikä tästä päästä irti. Valtioiden velka sen kuin kasvaa, ja ihan turhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa552537Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631672SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän51636Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2641515Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81508Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251198Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241041Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78954