Voitteko pitää mahdollisena sitä tosiasiaa että elämänne olisi tietokone simulaatio ja jossa teidän aistit on rakennettu aistimaan Jumalan tietyllä tavalla kun rukoillessa? Että teidät on todellisuudessa joko kytketty johonkin laitteeseen joka antaa teille fyysisiä ärsykkeitä liikkeenne mukaan tai sitten että koko älynne on tietokoneohjelma?
Mikäli ette hyväksy tällaista mahdollisuutta niin haluaisin tietää vähän perusteluita.
Uskoville
1
<50
Vastaukset
Minulle henkilökohtaisesti ei ole mitään sitä vastaan jos joku tulisi väittämään että meidän sisällä olisi jotain sieluja jotka aiheuttaa pahoinvointia. Voisin pitää tätä mahdollisena mutta jos ei voi todistella niin epätodennäköisenä.
Huom. Epätodennäköinen ja mahdollinen eivät ole vastakohtia. Voin pitää mahdollisena että meteoriitti iskeytyy mun päähän tätä kirjoittaessani mutta pitää tätä hyvin epätodennäköisenä tapahtumana. En kuitenkaan tämän varaan lähtisi perustamaan "minuun ei meteoriitit osu"-uskontoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925931
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48754
