Tässä nyt aloittelevana hortonomina kysyn teiltä jotka asiasta jotain tiedätte mikä estäisi laittamasta kukkapenkin reunakiveksi ihan perinteistä 30 X 30 kokoista laattakiveä?
Tulemme käyttämään samaa kiveä myös penkin ympärillä ja ajattelin säästää ajatuksella että upottaisin kukkapenkin ympärille kiven 1/3 osan verran tai 50%.
Sen verran asiaa ajatellut että ongelmaa vois tulla siinä miten huonosti se lattana kivi pysyisi pystyssä, mutta eikö itse penkki tue sitä ja kun kaivaa hyvin maahan niin eikö pysyis ihan hyvin paikallaan?
Onko joku tätä ideaa kokeillut ja miten toimi?
Hitsin kalliita varsinaiset penkin rajauskivet betonista...
Perinteinen laattakivi kukkapenkin reunakiveksi?
4
820
Vastaukset
- allejääneet
kokeilin puutarhareunusta, tukee hyvin ja saa 90 asteen kulmaan väännettyä
www.soloi.fi
solopro putarhareunus
hain carlsonilta, oli eri varejä, eikä ole kallis, alle 10,- / metri. - nimimerkkiä ei ole
Köyhällä ei ole varaa ostaa huonoa. 30x30 laatta on reunakivenä:
A ruma
B vaikea asennettava
C hyvin todennäköisesti kaatuu vuoden- kahden sisällä
D muutenkin jatkoskohdat irvistelee kun kapeaa kiveä yrittää linjaansa saada.
Ensin tulee mieleen seuraavat asiat:
kuinka korkea kiven pitää olla (eli paljonko kukkapenkin pitäisi nousta?
Jos kiveä haluaa jättää näkyviin 10-15cm on hyvä käyttää väh. 25cm korkeaa ja riittävän leveää kiveä (min 8cm).
Sepelipohja kannattaa aina, pohjissa huijaaminen kostautuu parin vuoden sisällä kivien nuljuiluna. - miten olisi
kekkilän harkkoturve ainakin meillä on onnistunut hyvin ja vuosien saatossa on pintaan kertynyt sammalta.
- Onnea matkaan!
Minä laitoin niitä reunuspätkiä. Muuten ovat nättejä, mutta ehkä pohjustusta olisi pitänyt tehdä, koska niistä muutama nuljuu. Ei se silti iso vaiva ole asettaa paikalleen uudestaan, tasaa vain pohjaa.
Arvelisin niiden neliölaattojen olevan ihan hyviä, koska niitä voi upottaa osalta korkeutta. Laita penkin alle suojakangas, ettei nurmikko pääse leviämään niin helposti. Rikkaruohoa aina lentää jostakin, mutta innolla niitä kitketään kauniin tuloksen saamiseksi. Alkuvuodet ovat hankalimpia. Jätä riittävät kasvutilat kasveille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1545194Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv852753Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?871752Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91206- 49976
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122893- 21893
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75873Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23868