Suomea kusetetaan oikein kunnolla

Etelä-Euroopan EU perustajamaat ovat kriisissä. Nyt kun velat heiltä erääntyvät maksuun ja kirstun pohja paistaa on käytävä niiden maiden kassalle joilla vielä on luottokelpoisuutta vähän jäljellä. Meno jatkuu, lisävelalla elämistä ei lopeteta, makoillaan vaan lämpimän auringon alla odottamassa koska Suomen rahat kilahtavat kirstuun. Me täällä tapellaan keskenämme siitä, kuka on fiksuin ja solidaarisin heidän velkojen maksaja.
458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuten totesin toisaalla niin EU:n perustavaa laatua oleva "valuvirhe" on siinä että EU maat ovat kulttuurillisesti kaukana toisistaan.

Mainioksi esimerkiksi käy omanlaisensa EU "mallimaa" Italia ja sieltä pääministeri Silvio Berlusconi. Kerrotteko minulle missä muussa oikeusvaltioaparaatissa yksi ihminen voi säätää sellaisia lakeja sekä klausaaleja joilla hän määrittelee itse itselleen syytesuojan ja tätä kautta tavallaan asettuu koko demokraattisen sekä oikeusjärjestelmän ulko- ja yläpuolelle?

Poliittinen valta on poliittista valtaa ja taloudellinen valta toisenlaista valtaa (ehkäpä jälkimmäinen näistä sitä erityisen merkityksellistä) - ja menossa oleva EU kriisimaiden rahoitussotkut ovatkin sitten vielä asia erikseen.

Nimittäin jos luottoluokitukseltaan asiallinen Suomen valtio (3A) ottaa toisaalla velkaa ja toisaalla pumppaa rahaa EU kriisimaihin niin eikö siinä vain siirretä entistäkin ISOMPAA SYSTEEMIONGELMAA tulevaksi hamaan tulevaisuuteen?

Siis ts. Suomen valtion nykyisen luottoluokituksen sekä toisaalla uuden velan ottamisen avulla pumpataan myös rahaa luottoluokitukseltaan heikoille EU valtiolle.

Onko edellä kuvatut suomalaisten rehellistä ja avointa talouspeliä, vai olemmeko mukana EU systeemissä jonka pelisäännöt ovat niinkuin se aina kunkin EU (kriisi)maan kohdalla erikseen tulkitaan?

Äänestä
  • Todella hyviä ja perusteltuja kysymyksiä. Niin tässä käy kuin sanot. Miten sua voi äänestää?

    Äänestä

  • HIENOA FINNCAPITOL! kirjoitti:

    Todella hyviä ja perusteltuja kysymyksiä. Niin tässä käy kuin sanot. Miten sua voi äänestää?

    vaikka olisit jo äänestänyt häntä ?

    Äänestä

OTTAKOOT JOKAINEN MAA ITSE VELKANSA.MILLÄ KONSTILLA HYVÄÄNSÄ.suomelta menee eu,hun paljon enemmän..kun on milloinkaan sieltä saanut..onko saanut oikeasti mitään milloinkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nyt kyykytetään kirjoitti:

Etelä-Euroopan EU perustajamaat ovat kriisissä. Nyt kun velat heiltä erääntyvät maksuun ja kirstun pohja paistaa on käytävä niiden maiden kassalle joilla vielä on luottokelpoisuutta vähän jäljellä. Meno jatkuu, lisävelalla elämistä ei lopeteta, makoillaan vaan lämpimän auringon alla odottamassa koska Suomen rahat kilahtavat kirstuun. Me täällä tapellaan keskenämme siitä, kuka on fiksuin ja solidaarisin heidän velkojen maksaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu