Etelä-Euroopan EU perustajamaat ovat kriisissä. Nyt kun velat heiltä erääntyvät maksuun ja kirstun pohja paistaa on käytävä niiden maiden kassalle joilla vielä on luottokelpoisuutta vähän jäljellä. Meno jatkuu, lisävelalla elämistä ei lopeteta, makoillaan vaan lämpimän auringon alla odottamassa koska Suomen rahat kilahtavat kirstuun. Me täällä tapellaan keskenämme siitä, kuka on fiksuin ja solidaarisin heidän velkojen maksaja.
Suomea kusetetaan oikein kunnolla
4
51
Vastaukset
- finncapitol.hill
Kuten totesin toisaalla niin EU:n perustavaa laatua oleva "valuvirhe" on siinä että EU maat ovat kulttuurillisesti kaukana toisistaan.
Mainioksi esimerkiksi käy omanlaisensa EU "mallimaa" Italia ja sieltä pääministeri Silvio Berlusconi. Kerrotteko minulle missä muussa oikeusvaltioaparaatissa yksi ihminen voi säätää sellaisia lakeja sekä klausaaleja joilla hän määrittelee itse itselleen syytesuojan ja tätä kautta tavallaan asettuu koko demokraattisen sekä oikeusjärjestelmän ulko- ja yläpuolelle?
Poliittinen valta on poliittista valtaa ja taloudellinen valta toisenlaista valtaa (ehkäpä jälkimmäinen näistä sitä erityisen merkityksellistä) - ja menossa oleva EU kriisimaiden rahoitussotkut ovatkin sitten vielä asia erikseen.
Nimittäin jos luottoluokitukseltaan asiallinen Suomen valtio (3A) ottaa toisaalla velkaa ja toisaalla pumppaa rahaa EU kriisimaihin niin eikö siinä vain siirretä entistäkin ISOMPAA SYSTEEMIONGELMAA tulevaksi hamaan tulevaisuuteen?
Siis ts. Suomen valtion nykyisen luottoluokituksen sekä toisaalla uuden velan ottamisen avulla pumpataan myös rahaa luottoluokitukseltaan heikoille EU valtiolle.
Onko edellä kuvatut suomalaisten rehellistä ja avointa talouspeliä, vai olemmeko mukana EU systeemissä jonka pelisäännöt ovat niinkuin se aina kunkin EU (kriisi)maan kohdalla erikseen tulkitaan?- HIENOA FINNCAPITOL!
Todella hyviä ja perusteltuja kysymyksiä. Niin tässä käy kuin sanot. Miten sua voi äänestää?
- mistäs tiedät
HIENOA FINNCAPITOL! kirjoitti:
Todella hyviä ja perusteltuja kysymyksiä. Niin tässä käy kuin sanot. Miten sua voi äänestää?
vaikka olisit jo äänestänyt häntä ?
- turhaa sotkua
OTTAKOOT JOKAINEN MAA ITSE VELKANSA.MILLÄ KONSTILLA HYVÄÄNSÄ.suomelta menee eu,hun paljon enemmän..kun on milloinkaan sieltä saanut..onko saanut oikeasti mitään milloinkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3434342Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1422438Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822056- 1421578
- 261117
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!421104- 281047
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein140999- 77989
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337931