Ihmetyttää tälläkin palstalla olleet monet kirjoittajat, jotka väittivät osaman olleen jo kuollut vuosia aiemmin ja ties mitä perusteluja käytettiin virallisia
lääkäri ja kenraali tahoja myöten. Kun nyt al qaida tiedottaa omassa uutislähteessään, että tämä osama kuoli noin viikko sitten usan toimesta ja vannoo kostoa. Joten mites nyt nämä salaliitto teoreetikot vääntää ajatuksensa siihen suuntaan ja yrittää selittää tämän itselleen parhain päin. Joko olisi aika tunnustaa rehellisesti, että olette eläneet valheessa ja valheen hengen vietävinä, eli olette olleet eksytyksen alaisia. Tehkää parannus Kristuksen Jeesuksen puoleen ja etsikää Totuutta Hänen Sanastaan ja eläkää myös sen mukaan, eikä mistään ainaisista salaliittoteorioista käsin valheellisten ristiriitojen heiteltävinä.
lääkäri ja kenraali tahoja myöten. Kun nyt al qaida tiedottaa omassa uutislähteessään, että tämä osama kuoli noin viikko sitten usan toimesta ja vannoo kostoa. Joten mites nyt nämä salaliitto teoreetikot vääntää ajatuksensa siihen suuntaan ja yrittää selittää tämän itselleen parhain päin. Joko olisi aika tunnustaa rehellisesti, että olette eläneet valheessa ja valheen hengen vietävinä, eli olette olleet eksytyksen alaisia. Tehkää parannus Kristuksen Jeesuksen puoleen ja etsikää Totuutta Hänen Sanastaan ja eläkää myös sen mukaan, eikä mistään ainaisista salaliittoteorioista käsin valheellisten ristiriitojen heiteltävinä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minkä ihmeen valheen hengen? Mitä ihmeen valhetta on tapahtunut jos joku on jotain mieltä jonkin asian kulusta? Mitä ihmeen valehtelua sellaisessa on? HÄH!!
Kyllä se on valhetta, ja sen mukaan elämistä, kun sen puolesta vakuuttaa ja
levittää sitä totena myös eteenpäin, eli lausuu väärän todistuksen, kun kampanjoi ja vakuuttaa valheen puolesta. Se tieten on eri asia, jos jättää asian toden peräisyyden sille tasolle, missä toteaa "ehkä on ehkä ei, mutta Jumala yksin tietää totuuden". Näissä salaliittoteorioissa moni menettelee toisin, minkä ohessa tuomitaan toisia ilmaan hosuen ja vakuutellaan itse olevan erehtymätön täysin oikeassa kyseisessä asiassa. Eli vakuuttelemalla asian puolesta, mikä ei ole totta, lausuu väärän todistuksen eli valehtelee ja on näin Raamatun mukaan tehnyt syntiä. Lisäksi Jeesus Sanoi, "jokaisesta turhasta sanasta te joudutte tuomiolle". Näihin salaliitto teoria spekulointeihin mahtuu todella paljon turhia sanoja, mistä joudutaan myös vastaamaan. Kun totuus paljastuu, todetaan "eihän tämä nyt niin vakavaa ollut vaikka tuli nyt vähän vaahdottua väärä todistus suussa". Niin väärän todistuksen vakuutellut menee eksyksiin siinä valheen hengessä, kun se sokaisee vähättelemään väärän todistuksen vakavuutta ja tarvetta tehdä parannusta, siitä minkä lomaan lankesi, kun lausui väärää todistusta.
Näitä kotijumalia kyllä riittää jotka luulevat tietävänsä, että asia on juuri näin. Mitä sanoo Raamatun Jumala ? Luuk.16:8. Ja herra kehui väärää huoneenhaltiaa siitä, että hän oli menetellyt ovelasti. Sillä tämän maailman lapset ovat omaa sukukuntaansa kohtaan ovelampia kuin valkeuden lapset. Siis vain Jumala tietää tästä asiasta, täyden totuuden eikä kukaan lihallinen ihminen.
Sitten näköjään löytyy näitä jotka irroittavat Sanan alkuperäis merkityksen ja tarkoituksen itse siitä asia yhteydestä mihin luku kokonaisuuteen esim. kyseinen jae kuuluu. Mutta vastuu siirtyy tässäkin hänelle, joka näitä jakeita roiskii sinne sun tänne risti riitaisen tulkintansa varassa. Suosittelen Raamatun
opiskelua alkuperäis kielen ja kulttuurin tuntemuksen pohjalta, niin lupaan, jotta on mielenkiintoisia ja mullistavia Raamatun tulkinnan ja tervettä oman mielen oikaisu hetkiä.
7.-8.5.2011
Oletko ihan vakavissasi? Vai yritätkö estää maailman valtaeliittien pahojen juonien, valheiden, eksytysten ja aikaansaannosten paljastamisen ja julkituomisen jopa käyttämällä tässä hyväksi Jumalan ja Kristuksen nimeä sekä näin edesauttaa pimeyden palvelijoiden toimintaa Jumalan hyvien suunnitelmien ja tekojen turmelemiseksi ja tuhoamiseksi ?
Mistä sinä muuten tiedät, että oikea Osama bin Laden nyt tapettiin tai ylipäätänsä, että ketään tapettiin tai jos tapettiin, niin kuka tai ketkä? Olitko paikalla? Onko sinulla esittää todisteet Osaman ruumiista ja että hän kuoli tuosta iskussa ja että hänen ruumiinsa todella haudattiin mereen? Autan vastauksessasi. Ei ole.
Silti olet väittämässä, että väitteet hänen aikaisemmasta kuolemastaan eivät pidä paikkaansa, vaikka varsin moni arvovaltainenkin taho on näin todistanut jo vuosia sitten. Ehkäpä hekin valehtelivat tai eivät tienneet miten asia todellisuudessa on. En minäkään väitä missään nimessä varmaksi, että hän on aikaisemmin kuollut, koska en sitä tiedä, mutta tähän meneillään olevaa teatteriesitykseen en usko lainkaan. Eikä naapurustossa asuva mieskään mitään kommandoiskua ko. taloon havainnut, sen sijaa joitakin räjähdyksiä.
Jotka ovat perillä asioista, tietävät, että al-Qaidaan on kytketty niin CIA:ta kuin Mossadiakin, joten se siitä luotettavuudesta. Palestiinalaiset tekivät jopa ilmiannon Mossadista, joka yritti värvätä heitä al-Qaidan riveihin. Talibaneja näyttää olevan puolestaan lukuisia ryhmiä, joiden lausunnot tästä asiasta on varsin ristiriitaisia.
Minä en luottaisi Jumalan ja Kristuksen hylänneiden, Heiltä valtaa ja omaisuutta kaapanneiden, Jumalan Sanan ja Lain vastaisesti eli syntisesti järjestäytyneiden ja toimivien hallintojen ja organisaatioden minkäänlaisiin selityksiin mistään asiasta. Niitä eivät tunnetusti ohjaa päällimmäisinä motiiveina Jumalan totuus ja rehellisyys. Kuinka paljon onkaan jo surmattu syyttömiä ja aiheutettu tuhoa näiden väärintekijöiden valheellisin perustein aloittamissa Irakin ja Afganistanin sodissa?
Uskotko muuten joidenkin arabien kaapanneet hedelmä-/mattoveitsin neljä lentokonetta ja että iskun suunnittelija oli bin Laden? Miksi sitten alettiin pommittaa Afganistanin pashtuja (eivät ole arabeja)? Hekö olivat Afganistanin/Pakistanin vuorten onkaloissa suunnitelleet ja sieltä käsin ohjanneet spektaakkelimaisen iskun World Trade Centeriä vastaan?
Tämä Osama bin Ladenin tappaminen on mediashow, johon syötetään nyt kokoajan lisää tarinoita kuvineen ja videoineen. Niissä annetaan vastaanottajille ristiriitaista disinformaatiota, totuuden ja valheiden yhdistelmää. Näin ohjataan samalla huomiota joistakin tärkeistä asioista ja voidaan jälleen kiristää kansalaisten valvontaa.
Sitäpaitsi vaikuttaa siltä, ettet ole juuri laisinkaan perehtynyt kyseessä oleviin asioihin, jotka ovat vaikuttaneet erittäin merkittävästi myös kristittyjen vapauksien ja oikeuksien heikentämiseen valheellisin perustein ja yrität sitten jopa nuhdella niitä, jotka totuutta hakevat ja pimeyden tekoja valkeuteen tuovat näiden voimien heikentämiseksi.
Kenen pussiin oiken pelaat? Vai oletko ajatellut laisinkaan? Sinun ei kannattaisi kovin paljon syytellä totuuden etsijöitä eksytyksen alaisina olemisesta, jos oma ymmärryksesi on tällä eli heikolla tasolla.
Jumalan ja Kristuksen todellisten palvelijoiden tehtävänä on myös taistella pimeyden joukkoja vastaan muun muassa paljastamalla näiden pahoja suunnitelmia ja aikaansaannoksia. Parhaimmillaan ne silloin estyvät jo ennalta ja ehkä väärintekijät saadaan vielä vastuuseen tekemisistään. Se on myös toimimista Jumalan Sanan ja Lain mukaan.
"Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa (omaa itseämme) vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa." (Ef.6:12)
"Sillä ei ole mitään peitettyä, mikä ei tule paljastetuksi, eikä mitään salattua, mikä ei tule tunnetuksi." (Matt.10:27)
Voi sinuakin, joka olet jatkuvasti vääntämässä suoran tien kieroon ja valkean mustaksi. Olen varsin hyvin perillä maailmassa Kristittyjen vapauksista ja niiden rajoitteista. Olen tehnyt vuosia työtä maailmassa vainottujen Kristittyjen hyväksi ja sen ohessa tullut tietoiseksi monesta eri tapauksesta ja muutoksesta Kristittyjen elinympäristössä. Lisäksi olen itsekkin ollut uskon tähden vainottu ja minusta oli luvattu jo rahapalkkio sille, joka saisi tapettua (n. 20 v sitten se vastasi n. 100 000 mk:aa). Kiitos Kristukselle, että kuitenkin olen päässyt turvaan, ja olen saanut rakentaa perheen.
Mutta mitä tulee nuihin sinun laajaan luulo arsenaaliin minua kohtaan, niin olen syytön siihen, jos ymmärryksesti ei pysty ottamaan vastaan sitä mitä olen Sanalla johdonmukaisesti perustellut. Eli valheen verkko on yllättävän vahva, kun kaikkien pitäisi vain puuhastella mielitarujensa ja toteen näyttömättömien salaliittoteorioidensa parissa, joissa on vain sanailluja sanailuja vastaan, eikä toteuttaa Kristuksen lähetyskäskyä.
Paavalin aikaan oli todellisia antikristus hallitsijoita sen aikaisessa Roomassa, eikä hän paatostanut siitä kirjeissään, "tyyliin, nyt taas on jokin salaliitto menossa" vaan keskittyi Kristuksen Kirkastamiseen ja lähetyskäskyn toteuttamiseen. Se oli ja on aina paras tapa sotia pimeyden henkivaltoja vastaan, sillä sotimistavalla on oikeasti vaikutusta ja merkitystä. Salaliittoteorioista vaahtoamalla ei sodita, vaan niiden parissa mielikuvituksensa kanssa vietetty aika on pois siitä paljon tehokkaammassta ja aikaansaavasta sotimismuodosta, eli Kristuksen lähetyskäskyn toteutuksesta, jolla sotimismuodolla on Kristuksen antama Mandaatti, "menkää ja tehkää kaikki kansta Minun opetuslapsikseni".
Tätä voi totteuttaa monin tavoin, esim. rukouksin naapurin, kohtaamansa ihmisten tai lähetystyöntekijän puolesta. Tai voi uhrata omastaan lähetystyöhön tai lähetä itse tekemään lähetystyötä lähi tahi kaukaisempiinkin alueisiin.