Svenskfinland sirpaleina!

riepaleina

Vasabladet ilman päätoimittajaa - päätoimittaja lähti!

Österbottenstidningen ilman päätoimittajaa - päätoimittaja lähti!

RKP ilman varapuheenjohtajaa - varapuheenjohtaja lähti ovet paukkuen!

http://svenska.yle.fi/nyheter/artikel.php?id=215366

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Yle Torvalds lähti Rkpn työvaliokunnasta/1135265939877

Bettina Sågbom haukkuu suomenruotsalaisia pinnallisiksi
Suosittua Bettina S. -keskusteluohjelmaa FST5-kanavalla vetävä Bettina Sågbom arvostelee voimakkain sanoin suomenruotsalaista kulttuuria.
Itsekin suomenruotsalainen Sågbom sanoo Oho-lehden haastattelussa, että vaikka suomenruotsalaisilla on valtaväestöä ”ehkä iloisempi ja äänekkäämpi meininki, purjehdimme ankkalammikossa ja tunnemme kaikki toisemme, se on usein pinnallista”.
”Suomenruotsalaisilla on tarve näyttää ulospäin, että menee hyvin, mutta se iloisuus ei aina tule sydämestä. Ongelmista ei puhuta, vaan meidät on kasvatettu siihen, että nyt hymyillään, perkele. Olisi hyvä, että sallisimme enemmän luuseriutta”, Sågbom lataa Ohossa.
Lisäksi suosikkijuontaja arvelee, että ulkomaalainen saa uskollisemman ystävän suomalaisesta kuin suomenruotsalaisesta.
”Suomalaisen ystäväksi päästäkseen joutuu näkemään enemmän vaivaa, ja ystävyys on syvällisempää”, hän sanoo.

7

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pinnallista

      Sågbom sanoo Oho-lehden haastattelussa, että vaikka suomenruotsalaisilla on valtaväestöä ”ehkä iloisempi ja äänekkäämpi meininki, purjehdimme ankkalammikossa ja tunnemme kaikki toisemme, se on usein pinnallista”.

    • 8520

      Koska tulee ensimmäinen todellinen loikka Kokoomukseen?

      On vain ajan kysymys milloin joukko nimekkäitä rkp:läisiä loikkaa Kokoomukseen jossa Jyrki ja Subbi odottavat avosylin.

      • Sinivalkoista elämä

        Jyrkin pitää mennä ensin ruotsin kurssille, kun ei kieli vielä oikein suju vaikka muuten tuntuu RKPn meininki kovasti miellyttävän.
        Näin jälkeenpäin pidän oikein fiksuna temppuna sitä, että ymmärsin erota Kokomuksesta jo viime vuonna. Heidän toimintansa ei oikein enää natsannut minun näkemyksiini.


    • takkais muasle aurma

      No katos perkelettä. Eikö "yhteisöllisyys" jota isolla äänellä on vuodesta toiseen kailotettu toimiaan.

    • lammikko kuivuu

      Persut taisivat irroittaa tulpan lammikon pohjasta...

      • Ei luottamusta

        Näkyy rakoilevan rivit ja lammikossa käy kova tuuli, kun RKP yrittää taas ohjailla kansakunnan tuntoja ja tunkea maan hallitukseen. Saa nähdä mitä seuraa,jos svekot kaikesta huolimatta taas vääntävät itsensä hallituspuolueeksi


    • Höö möö öö

      Kohta ei kukaan enää kehtaa tunnustautua ruotsalaiseksi Suomessa -- siitä kun saa automaattisesti sekä fasistin esttä rasistin leimat otsaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe