Eli siis, en ole varma onko itselläni liian ahdas esinahka vai liian suuri esinahka. Kuitenkin siis ongelmana on se, että kun yritän vetää einahkaa terskan päältä, niin saan lepoasennossa noin puoleenväliin ja sitä pidemmälle en uskalla vetää, koska pelkään, että jos vedän ihan tappiin niin en saa takaisin, tai siis jää ns. "jumiin". Täydessä tanassa taas en saa kuin terskan pään näkyviin. Olen kuullut jostain osasta joka pitää esinahan kiinni tuossa peniksessä, joka siis on tuossa peniksen alapuolella. Itsestäni ainakin näytti että olisi vielä kiinni. Voisiko joku kertoa onko tähän mitään apua, vai kannattaisiko lähteä jo lekurille. Vanhempia en asialla viitsisi vaivata. Niin ja ikää on 17 vuotta.
Esinahka ongelma.
17v:n ongelma
3298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei taida olla suomi24 tollasten juttujen paikka, kokeile ihan vaikka urologia
Kyllä se siellä alapuolella pitää kiinni ollakin. Ja venyttele esinahkaa vaikka suihkussa saippuan tai shampoon kanssa varovasti vähän kerrallaan, alkaa pikkuhiljaa löystymään. Ja kun ja jos tiukka esinahka menee terskan yli niin saippuan ja kanssa menee yleensä takaisin.
Sama ongelma mullakin OLI, vaan ei oo enää. Menin urologin juttusille ja jo samalla viikolla pääsin ympärileikkaukseen (oli peruutusaika). Tästä siis aikaa muutama kk. Terska on paljaana koko ajan, alkuun se tuntui aika tylyltä mutta äkkiä siihen tottu loppujen lopuks. Pystyn jo varovasti antamaan käsi-kyllikkiä. Koulukaverit ei oo kuittailleet vaikka ovat kyllä nähneet muuttuneen munan. En seurustele vielä mutta tuskin kukaan typy antaisi pakkeja sen takia että mulla ei oo esinahkaa? :)