ZZZZZZZZZZZZ

zxzxzxxzxzxzxxzxzxzx

Tämä evakko-Rastaiden suku täytyy olla geneettisesti pelkkiä varkaita ja valehtelijoita! Meillä oli ollut vuokralla 1951-69 Tampereella Rastaita yläkerran neljässä huoneessa. Isä kertoi, että koskaan ne eivät ostaneet omia saunapuita. Meidän polkupyörät olivat heillä käytössä luvatta ja varastetut tavarat ilmestyivät Rastaiden tai naapurievakkojen käyttöön.
Näistä kertomuksista ja muistoista olen aina kokeillut heti lompakkoni olevan taskussani, kun joku kertoo oleansa Rastas.

2

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rdu4t5gea

      Vittu Tylyä!

    • evakkoRastaita lisää

      T-kadun kielitaidoton ja osin kirjoitustaidoton mutantti kirjoittaa:
      "Meilläkin oli evakko-Rastaita naapurina Jokioisella 1960-luvulla"
      Suomalainen ei sano näin, vaan:
      Jokioisten kunta
      Jokioisten leipomo jne.

      Koko mutanttijoukko riemastui ja taputti karvaisia käsiään kun yksi heistä keksi näin hyvän jutun. Sen jälkeen mutantit on kirjoitelleet siihen 24 vastausta.
      Onnea ja luovuutta mutanteille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      78
      2631
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1712
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1565
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1538
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1042
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      996
    Aihe