Tietämättömyys Herkkyydestä.

Ylä aste. Täältä Tullaan.

Tavallisesti ala-aste käydään. Alussa ollaan iloisia loput vuodet jo menee tuskissaan koska pääsee ylä asteelle. Kouluni on käyhä puukoulu.
Ajattelin kuudennen luokan alussa jo että kuinka ihanaa on lähteä yläasteelle. Mutta kun viimeinen koulupäiväni koitti olen kuolla tuskaan että täytyy lähteä pois. N. puolet ystävistänikin menee toiseen ylä asteeseen. Jään vahvasti heitä ikävöimään. Kun tarkemmin ajattelin viimeisenä koulupäivänä mitä muistoja on tästä koulusta jäänyt. Olin aloittanut ensimmäisestä luokasta ja nyt oli jo aika lähteä. Purskahdin itkuun jossa muistelin kaikkia niitä opettajia jotka olivat olleet opettajinani kuusi vuotta. Ystävät ja kaikki. En olisi koskaan uskonut että ylä asteelle meno on näin vaikeaa. Nytkin vielä joudun itkemään ilosta ja ikävästä koska ala-asteeni oli kerrassaan Mahtava.

2

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iso.

      Luulen että selviät tästä, alussa tuntuu tottakai haikealta mutta uskon että kaikki tulee menemään hyvin. Ainakin jos et pelkää mennä ylä asteelle.
      Jaksamisia.

    • zerti

      No kyl se siitä. Voit varmaankin pitää yhteyttä ystäviisi jotka lähtevät muualle.Ja näkeehän niitä varmaan kaupassa ja muualllakin. Mullakin oli kyl hiukan haikea olo, kun viimevuonna oli sama tilanne. Sitä ennen 4. luokalla vaihtu opettaja, ja se oli tosi hirveetä. Sain kuuulla koulussa siitä ja aloin itkemään ihan hirveesti (se oli tosi noloo!!), koska opettajani oli tosi ihana; ymmärsi aina ja oli muutenkin rento.Uusi opettajani oli myös ihan mukava , vaikka alussa en hänestä pitänytkään, koska hän oli vienyt edellisen paikan. Nyt huomaan, että juuri tämä uusi opettaja on ollut varmaankin paras opettaja, joka mulla ikinä on ollu. Tänä vuonna sain taas kuulla , että luokaltani lähtee muutama henkilö. Eräs mukava poika lähtee pois, koska muuttaa muualle. No toivottavasti viihdyt yläasteella. Hauskaa kesälomaa kaikille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      238
      10286
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      70
      4846
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      159
      4258
    4. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      228
      4241
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      155
      4183
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      80
      3375
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      11
      3101
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2876
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      30
      2869
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2755
    Aihe