Tavallisesti ala-aste käydään. Alussa ollaan iloisia loput vuodet jo menee tuskissaan koska pääsee ylä asteelle. Kouluni on käyhä puukoulu.
Ajattelin kuudennen luokan alussa jo että kuinka ihanaa on lähteä yläasteelle. Mutta kun viimeinen koulupäiväni koitti olen kuolla tuskaan että täytyy lähteä pois. N. puolet ystävistänikin menee toiseen ylä asteeseen. Jään vahvasti heitä ikävöimään. Kun tarkemmin ajattelin viimeisenä koulupäivänä mitä muistoja on tästä koulusta jäänyt. Olin aloittanut ensimmäisestä luokasta ja nyt oli jo aika lähteä. Purskahdin itkuun jossa muistelin kaikkia niitä opettajia jotka olivat olleet opettajinani kuusi vuotta. Ystävät ja kaikki. En olisi koskaan uskonut että ylä asteelle meno on näin vaikeaa. Nytkin vielä joudun itkemään ilosta ja ikävästä koska ala-asteeni oli kerrassaan Mahtava.
Tietämättömyys Herkkyydestä.
2
689
Vastaukset
- Iso.
Luulen että selviät tästä, alussa tuntuu tottakai haikealta mutta uskon että kaikki tulee menemään hyvin. Ainakin jos et pelkää mennä ylä asteelle.
Jaksamisia. - zerti
No kyl se siitä. Voit varmaankin pitää yhteyttä ystäviisi jotka lähtevät muualle.Ja näkeehän niitä varmaan kaupassa ja muualllakin. Mullakin oli kyl hiukan haikea olo, kun viimevuonna oli sama tilanne. Sitä ennen 4. luokalla vaihtu opettaja, ja se oli tosi hirveetä. Sain kuuulla koulussa siitä ja aloin itkemään ihan hirveesti (se oli tosi noloo!!), koska opettajani oli tosi ihana; ymmärsi aina ja oli muutenkin rento.Uusi opettajani oli myös ihan mukava , vaikka alussa en hänestä pitänytkään, koska hän oli vienyt edellisen paikan. Nyt huomaan, että juuri tämä uusi opettaja on ollut varmaankin paras opettaja, joka mulla ikinä on ollu. Tänä vuonna sain taas kuulla , että luokaltani lähtee muutama henkilö. Eräs mukava poika lähtee pois, koska muuttaa muualle. No toivottavasti viihdyt yläasteella. Hauskaa kesälomaa kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741