Mansikkamaan perustaminen?

perustelijaaaaa

Raivasiimme talollemme paikan vanhalta pellolta, jossa kasvoi n. 30 vuotisia koivuja ja sitten aivan täynnä pajua, raitaa yms. Nyt olisi aika saada tehtyä mansikkamaa. Pelottaa kuitenkin, että nouseeko sieltä kuinka paljon roskakasveja, tai jopa puita/pensaita. Voiko perustuksen tehdä näin?

Perusmaan päälle suodatinkangas ja sitten ruokamullasta kohopenki? Kohopenkeiksi olen ajatellut noin 80cm leveää ja 30-40cm korkeaa? Riittäkö tuollainen penkki mansikoiden juurille? onko suodatinkankaasta mitään haittaa tuolla?

5

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdsfdasfdasfasdf

      Olisitkohan sinäkin, joka olet käynyt painamassa miinus nappia voinut esim. vastata kysymykseen? Saatanan lusmu sossupummi.

    • M-A-N-

      Uskoisin, että voi tuohon laittaa mansikkamaan. Onhan se ollut joskus peltoa.
      Peruslannoitus, kalkitus ja sitten ihan mansikkakankaalla tavalliset penkit. Mnsikkakangans paketissa oli ohjeet millaiset penkit voi laittaa. Jos ostat mansikkakankaan puutarhamyymälästä niin sieltä saat ojeet.
      Kangas estää rikkakasvien kasvun.

    • mattti meikäläinen

      Moi, itse laitoin mansikkamaan vuosi sitten, joten kaikki on tuoreessa muistissa. Satoakin sain todella runsaasti. Nyt olis paljon myös mansikan taimia soita ja kysy hintaa. Annan tottakai vinkkejä kuinka kannattaa lähteä liikkeelle.

      0503222516

    • Bounty-fani

      Eikö ole muuta kuin Polkaa?

    • maurio

      Varmaan riittää, koska mansikoilla on "matalat juuret" Hyvä, että estät alla olevien juurten kasvun mansikkapenkkiisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      112
      2546
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2221
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      63
      1732
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1727
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      164
      1651
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1526
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1516
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      118
      1280
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1216
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1207
    Aihe