Kehitystä tärinäuriin

Urautunut

Taas on kesä ja tietyöt tulossa. Ja sitä myöden taas tehdään tärinäuria teihin. Ihan hieno keksintö sinänsä. Sen ajatuksenahan on kiinnittää kuljettajan huomio jos auto syystä tai toisesta ajautuu pois omalta kaistalta.
Ajatusta voisi kehittää niin että esim. tehtäisiin ne urat vaikka sinne ojan puolelle puolta harvempaan kuin siihen kaistojen väliin. Silloin heti tärinän taajuudesta tietää kummalle puolelle kaistaa on ajautumassa ja pysyy välittömästi reagoimaan ja kääntämään rattia oikeaan suuntaan.

Nyt kun urat ovat samanlaisia niin pitää esim. nukantamistilanteessa ensin avata silmät ja tajuta kummalle puolella auto on ajautumassa ennen kuin voi reagoida tapahtumaan. Tuo reagointi vie kuitenkin oman aikansa, vähäntäänkin 2-3 sekuntia minkä aikana auto kulkee kuitenkin melkoisen pitkän matkan.

Jos taas tärinän taajuus on eri kaistojen välissä kuin reunassa, niin sitä tulee "takaraivosta" heti tieto kumpaan suuntaan kääntää rattia. Eli pystyisi nopeammin reagoimaan tapahtumaan.

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uniapneetikot kotiin

      Mitäs jos nukuttaisiin öisin

    • nukku matti

      Ajatusta voisi kehittää siten että tehdään tuollaisen nukahtelijan autoon kuölmikkaat renkaaty. Pysyy paremmin hereillä eikä havahdu vasta sitten kun on syöksymässä päin vastaantulijaa tai ojaa.
      Varsinkin jos on noin pitkät havahtumisajat että auto kulkee sinä aikanakin lähes 100 metriä. Ei siinä auta enää kuin kaide tai kallioseinä

    • nassua koomaan

      Kun ottaa reippaasti kossua ajellessa niin pysyy hereillä. Muistakaa tämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1792
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1517
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1497
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1175
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe