Monet Lestadiolaisen herätysliikkeen johtajat ja saarnaajat ovat joutuneet vihamielisen ajojahdin kohteiksi. Me helluntailaisina voimme olla samankaltaisessa tilanteessa jonakin päivänä, joten meidän on nyt seistävä veljiemme ja sisartemme rinnalla, tuettava ja vahvistettava heitä. Olemmehan sitoutuneet ekumeeniseen yhteyteen ja julistaneet olevamme yhtä.
Lestadiolaisia saarnamiehiä on syytetty pöyristyttävistä rikoksista pieniä lapsia kohtaan.
Ei ole pitkää aikaa siitä, kun Nokia Missio joutui vastaavan ajojahdin kohteeksi, silloin nostettiin esille marttyyriuden kruunu ja huudettiin, että meitä vainotaan uskomme tähden. Vaino johti lopulta siihen, että Markku Koivisto ja monet hänen kannattajansa häädettiin Nokian Kirkosta ja uusi seurakunta perustettiin Nokia Missio nimisenä Tampereelle.
Kristittyjä vainotaan milloin minkäkin syyn johdosta, syytetään teoista, joita he eivät ole tehneet. Herätysliikkeiden ihmisten suuressa joukossa on kyllä ollut ns. heikompia veljiä, mutta emmehän tahdo yleistää näitä murheellisia yksittäistapauksia koko herätysliikkeen syyksi.
Nyt me helluntailaisina voimme yhdessä etsiä tapoja millä tuemme vainottua Lestadiolaista herätysliikettä. Olemmehan kaikki yhtä ja veljeä ei jätetä.
Tukemme Lestadiolaisille
1
<50
Vastaukset
- Samadhi
Älähän intoile.
Uskonnollisten yhteisöjen moraali määritellään aina sen heikomman lenkin perusteella. Tämän vuoksi jokaisen tulisi valvoa elääänsä ja vaellustaan nin, ettei ole omalla toimillaan häpäisemässä omaa uskontokuntaansa.
Tämän lisäksi on muistettava sekin, että mikäli uskonnollisessa yhdyskunnassa tiedetään jonkun yksittäisen jäsenen huonoista edesottamuksista; ja jos ei ryhdytä rittävän määrätietoisiin toimiin asiassa, koko yhteisö hyväksyy vaitiolollaan tapahtuneen ja koko uskontokunta on saastainen.
"Vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan" kirjoittaa Paavali.
Eli ei tällätä marttyyrin kruunua sellaisiin päihin, joihin ne eivät kuulu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 935984
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764