Tukemme Lestadiolaisille

UskojaVeljeys

Monet Lestadiolaisen herätysliikkeen johtajat ja saarnaajat ovat joutuneet vihamielisen ajojahdin kohteiksi. Me helluntailaisina voimme olla samankaltaisessa tilanteessa jonakin päivänä, joten meidän on nyt seistävä veljiemme ja sisartemme rinnalla, tuettava ja vahvistettava heitä. Olemmehan sitoutuneet ekumeeniseen yhteyteen ja julistaneet olevamme yhtä.

Lestadiolaisia saarnamiehiä on syytetty pöyristyttävistä rikoksista pieniä lapsia kohtaan.

Ei ole pitkää aikaa siitä, kun Nokia Missio joutui vastaavan ajojahdin kohteeksi, silloin nostettiin esille marttyyriuden kruunu ja huudettiin, että meitä vainotaan uskomme tähden. Vaino johti lopulta siihen, että Markku Koivisto ja monet hänen kannattajansa häädettiin Nokian Kirkosta ja uusi seurakunta perustettiin Nokia Missio nimisenä Tampereelle.

Kristittyjä vainotaan milloin minkäkin syyn johdosta, syytetään teoista, joita he eivät ole tehneet. Herätysliikkeiden ihmisten suuressa joukossa on kyllä ollut ns. heikompia veljiä, mutta emmehän tahdo yleistää näitä murheellisia yksittäistapauksia koko herätysliikkeen syyksi.

Nyt me helluntailaisina voimme yhdessä etsiä tapoja millä tuemme vainottua Lestadiolaista herätysliikettä. Olemmehan kaikki yhtä ja veljeä ei jätetä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samadhi

      Älähän intoile.

      Uskonnollisten yhteisöjen moraali määritellään aina sen heikomman lenkin perusteella. Tämän vuoksi jokaisen tulisi valvoa elääänsä ja vaellustaan nin, ettei ole omalla toimillaan häpäisemässä omaa uskontokuntaansa.

      Tämän lisäksi on muistettava sekin, että mikäli uskonnollisessa yhdyskunnassa tiedetään jonkun yksittäisen jäsenen huonoista edesottamuksista; ja jos ei ryhdytä rittävän määrätietoisiin toimiin asiassa, koko yhteisö hyväksyy vaitiolollaan tapahtuneen ja koko uskontokunta on saastainen.

      "Vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan" kirjoittaa Paavali.

      Eli ei tällätä marttyyrin kruunua sellaisiin päihin, joihin ne eivät kuulu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5005
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3645
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2263
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1917
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      41
      1818
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1556
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1425
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1165
    Aihe