Työhönosoitus/karenssi!

Mustatuntuu

Hei! Sain työhönosoituksen henkilöstöpalvelu yritykseen. Hain paikkaa, mutta erehdyin esittämään palkkatoivomuksen ja toivomuksen autopaikasta.

Henkilöstöpalvelu ei ollut minuun missään yhteydessä, vaan ilmoitti työkkäriin, että olen esittänyt liian suuria vaatimuksia. Seurauksena on maksatus nyt poikkaistu ja asiasta selvityspyyntö. Seurauksena voisi kuulema olla työttömyysturvan menetys määräajaksi tai toistaiseksi.

Kysynkin, onko tietoa, mitä tällaisesta voi seurata? Päätöstä kun tehdään vähintään kuukauden päivät.

En tiennyt, että ei saa edes esittää toiveita.

10

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menee yö unet

      Vastaava täällä sain puhelisoitun sunnuntai iltana klo 19.00 jälkeen
      pyydettiin arkipäivä kello 17 tapaamaan johonkin määrättyyn
      tien varteen.sopimaan töistä.
      mutta työkkäristä ei tullut mitään yhteyden ottoa kyseiseen työhön.
      puhelu tuli tuntemattomasta numerosta,joten en voinut
      tietää varmuudella kuka soittaja oli.
      En uskaltanut mennä sinne tienvarteen tapaamiseen.
      Mutta tämä soittaja oli ilmoittanut työkkäriin että en tullut sinne tievarsi
      tapamiseen ja minulta ja katkaistiin maksatus on tämä laillista.
      eikö työkkärin tarvitse lähettä postia kotiin että olisi kyseinen paikka haussa.
      Eikä antaa työnantajalle eri henkilön puhelin numeroita mistä voi kysyä työ voimaa.

    • Kyrpii ja jurpii

      Työkkäri ja kela... ne kun jotain päättää niin sinä kärsit...

      Ja jos tulee työhönosoituksia työkkäristä niin nauhoita haastattelut/puhelut ja muista joka välissä sanoa että olet kiinnostunut työstä tosi paljon ja haluat töihin.

    • vaakakuppi

      Mielivaltaista touhua harrastaa siis kela ja työkkäri ne kun ottaa jonkun tavallisen ihmisen hampaankoloonsa se on menoa eikä armoa tunneta!
      Mullekkin lähetettiin työhönosoitus abc ajokortin omaavan töihin ja mulla ab,en ottanut yhteyttä nii tuli karenssi,joka poistuu kun olen ollut vähint 5kk töissä ja
      päivärahoja perittiin takautuvasti 1.5 kuukautta!
      Eikö näitä päättömiä päätöksiä valvo kukaan,johtuuko se siitä et kaikki asiat ja päätökset saavat mennä ihan miten vaan ,kun yleensä näiden päätösten takan on "ns"naisvirkailija!!!!
      Sit on ääri tapauksia jotka vetävät päivärahaa koko ajan et tulis mitään karenssia tai työhön osoituksiakaan ja näistä osa on naisia ja osa rettelöitsijöitä eli naiset puoltavat naisia ja pelkäävät rettelöitsijöitä!
      Miten tälläinen on mahdollista?
      Eikö Suomessa ja valtionvirastoissa asioivilla pitäisi olla samanlaiset lähtöarvot = tasa-arvot?

    • AB=ABC

      Olisit hyvä sylvi mennyt,olisit saanut jaa kuormaautoa ab kortilla laillisesti.
      jos poliisit olisi pysäyttäneet,niin olisit sanonut työkkäri käski ajaa
      muuten olisi tullut karenssi.

    • Perustuslaki kertoo

      Lukekaa perustuslaki.
      Siellä on kaikki.

      Jokaisella on oikeus lain mukaan hankkia toimeentulonsa >>>valitsemallaan työllä, ammatilla tai elinkeinolla. Julkisen vallan on huolehdittava työvoiman suojelusta.

    • järki ohoi!

      Joillekin on lusikalla annettu... Minua aikoinaan Turun työkkärin työvoimaneuvoja tinkasi hakemaan taksikuskikursille, vaikka minulla ei ole edes ajokorttia!

      Työvoimaneuvojat haluavat, että heidän käskyjään totellaan, vaikka ne olisivat järjettömiä. Kiinnostaisi tietää miksi tällainen viranomaistoiminta sallitaan?

    • menihän näin

      Koska sieltä taksikurssilta saa ajokortin.
      vieläpä työvoimatoimisto peräti joutuu maksamaan sen koska käski.

      • Autokouluun

        Voihan se työvoimatoimisto käskeä menemään autokoulukurssillekin
        jos et mene tulee karenssi.


    • pilipalia

      taksikuskikurssilta mitään ajokorttia saa mutta siellä saa työvoimaneuvojan mielestä ajaa autoa jos on joskus saanut postikortin.

    • 876576

      Noinhan se homma toimii käytännössä toimii. Normaaliin elämään kuuluvat kuviot eivät ole työttömälle sallittuja. Ihmettelen vain, että millä ilveellä saadaan työkkäreihin noita työttömiä innolla kyykyttäviä virkailijoita.

      Itse alalla työskennellessäni 'unohdin' mm. ilmiantopuhelut. Moraalini ei olisi antanut perään viedä asioita eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      25
      6476
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5168
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4765
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4599
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4448
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4038
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3987
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      107
      3855
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3500
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3327
    Aihe