Eli kysymykseni on yksinkertainen; Olen työtön tutkija jolle olisi tarjolla paikalliskulttuurin tutkimukseen liittyvä stipendi kokonaissummaltaan 4000 €. Koska olen nyt työmarkkinatuella, mietin, mikä olisi statukseni stipendin käyttöaikana, joka olisi n. 2 kuukautta?
Ilmeisesti en olisi tuolloin työtön työnhakija, mutta en olisi työssäkään. Olisinko siis tuolloin työmarkkinoiden ulkopuolella oleva henkilö. Luonnollisesti en hakisi noiden kahden kuukauden aikana työmarkkinatukea, mutta miten tuon kahden kuukauden jälkeen? Olisiko seurauksena karenssi, josta jäisi jäljelle vielä 1 kk stipendinkäyttöajan jälkeen, vaiko vielä pahempaa. Vaikeuttaisiko stipendin vastaanotto muutoin asemaani korvausten saannin suhteen? Perheelliselle tällä kaikella on merkitystä.
Työtön tutkija ja yhdistyksen myöntämä stipendi
4
287
Vastaukset
- TavallinenPulliainen
Tutkijoiden mahdollisuus saada työttömyysturvaa apurahatyössä oli tapetilla Cronbergin ollessa työministeri. Jotain selvennystä asiaan tehtiin, mutta täältä voisi lähteä asiaa purkamaa :
http://www.tieteentekijoidenliitto.fi/168 - Saas nähä
Hei
Huonolla tuurilla sinut katsotaam yrittäjäksi stipendiaattina. Junaile stipendi siten että olet työsuhteessa ja saat sitä kautta palkkaa et palkkiota. - kela
Hei!
Kiitos kysymyksestäsi. Vastaan sinulle Kelan puolesta.
Työ- ja elinkeinotoimisto tutkii statuksesi ja työttömyysetuuden saamisen edellytykset. Jos stipendin käyttöajan jälkeen haet työttömyysetuutta ja työ- ja elinkeinotoimisto on todennut, ettei työttömyysetuuden maksamiselle ole estettä, ei stipendi enää silloin vaikuta työmarkkinatukeen.
Työmarkkinatuessa on viiden arkipäivän omavastuuaika, joka otetaan kerran kalenterivuodessa. Mikäli sinulla ei tänä vuonna ole vielä ollut omavastuuta, se todennäköisesti tulisi stipendijakson jälkeen.
Mikäil sinulla on muita Kelan etuuksia, voit tiedustella stipendin vaikutusta niihin palvelunumeroistamme:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/300904091136MH?OpenDocument - tyokkari
Hei,
kiitos kysymyksestäsi!
Mikäli työllistyt tutkimustyössä, tulee siitä ilmoittaa työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto). TE-toimisto tutkii, onko kyse yritystoiminnasta, omassa työssä työllistymisestä vai työsuhteessa tehtävästä työstä.
Omana työnä pidetään sellaisia työnteon muotoja, joissa ei synny työ- tai virkasuhdetta eikä toiminnan tavoitteena ole ainakaan välittömän liikevoiton saaminen. Apurahatyöskentely on yksi omassa työssä työllistymisen muoto.
Jos TE-toimisto katsoo henkilön täyttävän yrittäjän edellytykset tai hänen katsotaan työllistyvän omassa työssään, tutkitaan, työllistyykö henkilö yritystoiminnassa tai omassa työssä pää- vai sivutoimisesti. Henkilöllä ei ole oikeutta työttömyysetuuteen siltä ajalta, jona hän työllistyy päätoimisesti yrittäjänä tai sitä vastaavalla tavalla omassa työssään.
Sinun katsotaan työllistyvän tutkimustyössä siihen ajankohtaan asti, kun esität selvityksen, ettet jatka enää tutkimustyössä työskentelyä.
Terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512