Tuossa niin korkeasti arvostettua ja saavutettua valkolakkia juhlitaan tänään. Minkä helevetin takia?
Minä olen käynyt ammattikoulun (ylpeä siitä).
Minä tiedän miten auton moottorin männän männäntappi pysyy paikallaan, mutta minulla ei ole hajuakaan idean keksijän tai moottorin kokoajan perhetaustasta
/ sukulaissuhteista ja miten heidän sosiologiansa synkronoi filosofisesti....
Tarvitseeko minun tietää? *Katselee ammattikoulun päästötodistusta oman, MAKSETUN asunnon seinällä*
Mutta onnea kuitenkin, kun pappa betalar....
Minä olen käynyt ammattikoulun (ylpeä siitä).
Minä tiedän miten auton moottorin männän männäntappi pysyy paikallaan, mutta minulla ei ole hajuakaan idean keksijän tai moottorin kokoajan perhetaustasta
/ sukulaissuhteista ja miten heidän sosiologiansa synkronoi filosofisesti....
Tarvitseeko minun tietää? *Katselee ammattikoulun päästötodistusta oman, MAKSETUN asunnon seinällä*
Mutta onnea kuitenkin, kun pappa betalar....
Vastaukset 34
Vanhimmat
tiedän minäkin, miten männäntappi ei ala heilumaan.
tiedän paljon muutakin ja maailmankuvani ei rajoitu alueelle "auton männäntappi-musut-kommarit".
saan kaksinkertaisesti palkkaa kuin sinä, eikä minun tarvitse paskaantua autojen alla.
opintotukia. Kerropas sitten miksi se männäntappi "ei ala heilumaan"?
"Paskassa" voi olla käteni, muttei tulevaisuuteni.
männäntapin heiluminen ja kiinnileikkautuminen sylinteriin estetään sorvaamalla uria männänvaippaan.
etsi nyt sieltä netistä edes vähän lähemmäksi osuva kirjoitus
sano sinä ammatti-ihmisenä sitten miten?
niin se on männän yläosa. uriin tuleva polttoneste pitää männän "paikallaan".
ensin retostelua ja luuloa omista tiedoistaan....sitten koitetaan selitellä...sitten kysellään....en viitsisi vastata mutta teen sen kuitenkin (moottorissa on monta osaa)
Uiva männäntappi on erittäin tarkasti koneistettu (toleranssiluokkaa en nyt muista) n. 10 cm pituinen kovametallitappi, joka välittää ilma-bensiiniseoksen äärimmäisen nopeasti tapahtuvassa hapetusreaktiossa vapautuvan paine-energian sylinterin palotilan ja männän "otsapinta-alan" kautta moottorin öljypumpun avulla liukulaakeroidun männäntapin, joka pysyy lukkorenkailla paikallaan, kiertokangen kautta kampiakseliin pultattuun vauhtipyörään josta voima kytkimen kautta välitetään vaihteistoon ja voimansiirtoakselistojen kautta vetäviin pyöriin joiden kitkakerroin on riippuvainen alustalla määriteltävästä materiaalista....
aiempi kirjoitukseni
tarvitse käsiäni liata eikä tarvitse huonoon palkkaan tyytyä kun olen opiskellut. Amis pohjalta en olisi 7500e/kk saanut. Olisit käynyt kouluja niin ei tarvitsisi valittaa.
myönnän, olin asiantuntematon, kun luulin "paikallaanpysymisen" tarkoittavan, ettei mäntä "leikkaa kiinni".
jos olet vormuloita seurannut:)) onne kuitenkin lakistasi!
tuossa alempana kirjoitit jotain että vaippa on yläosa ja että bensa pitää männän keskellä...
mutta onnea vain lakillesi:)
etpä olisi ko. osia osannut kehittää. Et pidä yllä firman taloutta, etkä suunnittele minkäänlaisia investointeja. Luultavasti et myöskään kehitä mitään uutta. Harvoinpa ammattikoulun käyneet toimivat keksijöinä joiden ansiosta esim autot ovat sitä mitä ovat. Monihan lukiosta jatkaa yliopistoon joista näitä keksijöitä syntyy (ainakin minun aikanani), eivät tietenkään kaikki.
Katkeran oloista puhetta. Valitat varmaan useasti kun johtajat tienaavat niin paljon.
ei ole mitään hajua autojutuista (no tietenkin jotain pientä), siksi vienkin autoni korjaamolle jossa tämä ammattikoulun käynyt osaaja sen osaa korjata. Olen onnellinen että olen käynyt yliopiston sen myötä olen päässyt työhön josta pidän. Auton rassaus Esson likaisessa huoltamossa ei näet kiinnostanut. Siitä että pääsin yliopistoon saan kiittää lukiota joka tarjosi valmiudet opiskeluun yliopistossa. Valmistuttua työpaikka löytyi heti.
Opiskeluaika oli mukavaa. Opintojen ohella tein töitä joissa sain tietoa omasta alastani. Työt tulivat vaatimammiksi sitä mukaa kun opiskelut etenivät. Isä ei maksanut mitään vaan itse pärjäsin kovalla työnteolla. Päivät olivat pitkiä 5 asti koulussa sitten kävin töissä ja vielä opiskelin yömyöhään. Tyytyväinen olen palkka on hyvä edut ovat hyvät ja työtä riittää...
korjaamosta saadun laskun suuruutta?
Minun ei tarvitse viedä autoani korjaamolle.
Ja yliopisto ym. muista liksoista jutut seis. Kyllä amiskin tietää muista kuin autoista.
ole tarvinut hirvesti käyttää korjaamopalveluita kun autossa ei ole ollut vikaa. Kuten sanoin palkka on kohtuullinen joten eivät korjaamohinnat ole kauhistuttaneet. Pikkuhuollot teen kuitenkin itse niiden takia en korjaamolle vaivaudu.
"Kyllä amiskin tietää muista kuin autoista." Tottakai tietää eihän kaikki opikele autonrassaajiksi."yliopisto ym. muista liksoista jutut seis" Miksi ihmeessä???
kaikki tasan tarkkaan tiedän, mitä maistereille maksetaan palkolisena. Turhaa retostella.
yrittäjät sitten on oma lukunsa: toimivat ja kannattavat sekä kerman päältä kuorivat
tässä linkissä opettajiksi aikovien maistereiden palkkoja:
http://www.utu.fi/opiskelu/oppaat/opettajaksi/
se katkeruus. palkka on hyvä vertailupohja. Tehdystä työstä maksetaan kunnon palkkaa. Kaikki maisterithan eivät tienaa samalla tavalla esim jos olet biologi mitä suurimmalla todennäköisyydellä tienaat vähemmän kuin kauppatieteilijä.
"Turhaa retostella" Tuo on hauska lausahdus. Ollaan kuitenkin katkeria niille jotka ovat opiskelleet ja tienaavat paremmin. Lukioaikoina olin lapiohommissa kesäisin ja mitä se oli valiteltiin palkaan pienuutta ja sitä kuinka johtavat tienaavat vaikka me teemme työn. Kyllä he tekivät työn tupakkataukoja kahvittelua välillä vähän tehtiin oikeita hommia. Kuka ne työt suunnitteli ja hoiti muutkin asiat no johtaja tietenkin.
tuo kaikilla niin häävi palkka ole. Tunnen kaksi opettajaa toinen yläaste toinen lukio molemmat heistä saavat lisätienestiä erilaisista luottamustehtävistä ja opintokirjojen teosta. Lukion opettaja käy heittämässä keikkaa yliopistolla teknillisessä tiedekunnassa, pitämässä fysiikan luentoja. Palkat eivät kerro koko totuutta.
että minä jätin opiskeluni amikseen?
Olette te idiootteja.
KESKIPALKAT
Lastentarhanopettaja kunta-ala 1806 euroa
Luokanopettaja kunta-ala 2398 euroa
Peruskoulun/lukion aineenopettaja 2794 euroa
Peruskoulun/lukion rehtori 4143 euroa
Ammattikorkeakoulun/ammattiopiston aineenopettaja (Alkupalkka) 2333-3113 euroa
Automekaanikko noin 2000 euroa
Opettaja tekee siistiä sisätyötä ja kesäloma lähes 3 kuukautta.
kaikille jotka jaksavat käydä koulunsa loppuun.
Teorian taitajat(yliopisto) olisivat hukassa ilman käytännön osaajia(ammatti oppilaitokset).
Jos täytyy valita niin käytännön taidot ratkaisee.
Joskus harmittaa kun pää on täynnä teoriaa mutta en osaa korjata yksinkertaisiakaan asioita.
Onneksi olkoon vain kaikille!
Kaikki kunnia huippilahjakkaille ylioppolaille, mutta rimaa hipoen lakin saaneita käy sääliksi.
Kyllä Mäkkärille ja SOL:lille olis päässy ihan amispohjaltakin.
Mutta lähetämpä minäkin onnittelut täältä velattomasta rivitalokämpästä kaikille uusille ylioppilaille.
Mihin työpaikkaan sitten päätyy riippuu miten menestyy lukion jälkeisissä opinnoissa.
Kaikki eivät menesty niissä ja päätyvät hanttihommiin loppuiäkseen.
voi suorittaa kaksoistutkinnon, siis ammattikoulu ja lukio samassa. Ylioppilaaksi voi lukea iltakouluissa jne.. ei samanlaiset ratkaisut ole kaikille sopivia. Ylioppilastutkinto on kylläkin yliarvostettu.
Kun sitten joku ylioppilas kehittää paljon paremman auton moottorin, toivottavasti opit vielä sitäkin korjaamaan.
kai nyt moottorin kehittäjä osaa korjatakin sen.
mutta ei varmasti halua liata käsiään kun joku muukin voi sen tehdä.
Ammattikoulussa opiskellut tietää tulevasta työstään syvällisesti kaiken kun taas lukiossa opiskellut tietää vain pintapölyjen verran epäolennaista nippelitietoa monesta asiasta.
Lukiolaiset takertuvat mitättömiin pikkuseikkoihin ja kadottavat tajun mikä on olennaista. Lukiolaiset eivät siis näe metsää puilta!
Ja sitten nuo menevät lopulta eduskuntaan johon mennessä ovat menettäneet kosketuksensa käytännön elämään lopullisesti ja seuraukset näkyy, päätökset tehdään vain teoreettisten haihattelujen pohjalta kirjoituspöytien takaa ja kaikki menee sitten päin helvettiä...
Mitä käytännössä arvostettavaa on lukiossa? Lukiolaisilla ei ole edes työharjoittelujaksoja opiskelunsa aikana!
lukion alkuperäinen tarkoitus oli valmistava koulu yliopistoon. ja sitä se on pääosin nykyäänkin, yliopiston lisäksi on tullut ammattikorkeakoulu.
lukio ei siis ole ammatillinen oppilaitos, joten siellä ei tarvita mitään työharjoittelujaksoja. suurin osa lukiolaisista käy lomat töissä, jotkut jopa lukuvuoden aikana.
lääkäriksi luetaan, lakimieheksi luetaan, kemistiksi luetaan, fyysikoksi luetaan, avaruustieteilijäksi luetaan...
Riippuu siitä mitä elämältään haluaa, jos haluat kokiksi, rakentajaksi, koneinsinööriksi, vartijaksi, poliisiksi, palomieheksi... kyllä todellakin kannattaa mennä ammattikouluun, säästät aikaa, rahaa ja helllllllvetisti hermoja.
Mutta, olet täysin oikeassa kuitenkin. Itse uskon, että sivistystä ei saa lukiosta, sen saa vanhemmilta ja elämänkokemuksella.
Jos olet niin ylpeä ammattilaisuudestasi, niin mikähän sai kirjoittamaan noin katkeransävyisen viestin? Kyllähän tosiasiassa lukion käyminen on tarkoitettukin vain antamaan työkaluja lisäopintoihin, opettaa ajattelemaan. Ei sillä että ihmisiä voisi asetella arvojärjestykseen pelkän koulutuksen perusteella. Eivät kaikki ammatikoululaiset ole ns. "amiksia".
Onnea ylioppilaille, onnea ammattikoulusta valmistuneille. On jokaisen oma valinta mihin kouluun hakee ja toivottavasti valinnat ovat onnistuneita: sinä tiedät miten auton moottorin männän männäntappi pysyy paikallaan, joku toinen "turhaa nippelitietoa" yleissivistävänä pohjana jatko-opinnoille (joissa vasta tapahtuu se varsinainen tähtääminen tulevaan ammattinimikkeeseen) ja joku kolmas ehkä jotain muuta. Eivät kaikki voi tietää kaikkea, kunhan tekee mitä haluaa ja on tyytyväinen itseensä - ei pappabetalar joka tekee sitä mitä isukki on pienestä pitäen junaillut ja "lahjonut".
Itse olen ylioppilas, mutta tällä hetkellä ollut jonkun aikaa töissä. Näin ei siksi, etten olisi päässyt kouluun tai jaksanut hakea, vaan haluan nauttia elämästäni tavalla josta itse pidän. Toki haluan elämässäni saavuttaa mieluisiani tavoitteita ja aion hakea kouluun, ja olen poissaolevana vuoden jos toisenkin - miltä sitten tuntuukaan. Eräässä suomalaisessa leffassa sanottiinkin suunnilleen näin, että "sit kun on ajanu autoo, dokannu ja nainu ni on tehny kaiken - ja voi vaik delata" joten aionkin keksiä itselleni uusia tavoitteita, olivat ne kuinka vähäpätöisiä tahansa; olisi tässä sen verran vuosia vielä todennäköisesti jäljellä :) Olkaa kaikki ylpeitä itsestänne, älkää stressatko turhia!