Kertookkee. Luovun yritykseni osakkeista, osakkuudesta, hallitukseen kuulumisesta ja aivan kaikesta. Omistan tällä hetkellä 50% ja tämä siirtyy yhtiökumppanilleni (siirtyy, hän ei osta niitä). Yrityksemme ei elätä kahta ja minä olen lähdössä pois, olen siis työttömänä sen aikaa kunnes muita töitä löydän. Eli. Mitä papereita minun pitää toimittaa työkkäriin jotta minut todetaan työttömäksi ja yrittäjyyden lopettaneeksi? Myyntivoittolaskelma, patentti- ja rekisterihallituksen joku mikälie?? Hallituksen pöytäkirja? Työtodistus? Nämäkö vai vieläkö lisää?
Papereita papereita
Työtön yrittäjä
3113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Osakkeita ei voi siirtää, mutta kun myyt osakkeet 0-eurolla yhtiökumppanillesi niin homma on sillä selvä. Sitten on eriasia mitä olet mennyt takaamaan mutta ne on sinun yksitysiasioita.
Yrityksestä sitten kaverisi irtisanoo sinut tuotannollistaloudellisista syistä, jonka jälkeen olet vapaa mies.
Työkkäri kaipaa kauppakirjoja, kaupparekisteriotetta ja voittolaskelmaa osakkeiden myynnistä. Verottajan sivulta löytyy voittolaskelma.
Itse pääsin tosi nopsaan päivärahalle.
Missä verottajalla on se lomake? :S Ja minkälaiset kauppakirjat.