Yritysosto sen omilla varoilla

Jos ostan yrityksen niin, että maksan sen hinnan omistajille yrityksen omalta tililtä, niin käytännössä voin siis ostaa yrityksen ilman rahaa?
Tuleeko muita veroja, kuin luovutusvoitto?
16349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Laiton teko, pääset tiilenpäitä lukemaan.
Kysyppä miksi vaikka joiltain kiltiltä poliisisedältä.

Lukaseppa osakeyhtiölakia, mitä yhtiö saa rahoillaan tehdä.

Äänestä

>Jos ostan yrityksen niin, että maksan sen hinnan omistajille yrityksen
>omalta tililtä, niin käytännössä voin siis ostaa yrityksen ilman rahaa?

Totta kai, järkevä ostaja ostaa aina firmat sillain että maksaa koko kauppahinnan ostettavan firman substanssilla eli siis pankkivaroilla ja muulla omaisuudella.

> Tuleeko muita veroja, kuin luovutusvoitto?

Sulle firman ostajana ei tule mitään veroseuraamuksia. Myyjät selvitelkööt itse omat myyntivoiton veronsa.

Äänestä

Ja kuka sinulle muka myy yrityksen, jonka kassassa on enemmän rahaa kuin olet siitä itse maksamassa ? Ei kukaan, ellet ole tekemässä kauppaa itsesi kanssa tai käyttämässä ostettavassa yrityksessä luottamusasemaasi väärin. Ensimmäisessä tapauksessa asiasta kiinnostuu verottaja ja jälkimmäisessä poliisi.

Äänestä
  • Lisäys:

    On tosiaan kolmaskin hyvin todennäköinen mahdollisuus. Firman myyjä on vetämässä sinua höplästä pahemman kerran.

    Äänestä

SIis kuka myy oman firmansa niin että rahat tulee siitä omasta firmasta ??? - ei kukaan ! - ne rahathan voi otta itselle vaikka ei firmaa myisikään !!

Äänestä

varoja 100 000 ja velkaa 700 000 niin toki on tilanne että firma lähtee alle varojen, varsinkin kun ollaan vuokratilassa ja kaikki laitteet liisattu... mutta niin, voihan ostaja lainata firmasta rahan, ostaa niillä osakkeet jne. Sitten vain on itse firnmalle velkaa.

Äänestä

Voisin ostaa Nokian kurssi halpa ja kassassa rahaa!!!!!

Äänestä

Ette ilmeisesti tiedä mitään yrityskaupoista. Kauppaa tehdään ilmeisen paljon tällä tavalla. Omaa pääomaa ei tarvitse silloin sijoittaa paljon, jos ottaa riskin, että kassaan kertyy rahaa. Olen selvittänyt muualtakin, että tällainen kauppa on täysin laillinen ja niin myös tehdään.

Minulla on osto nyt tekeillä ja oma sijotukseni tulee olemaan n. 15000 Euroa, kun yrityksen hinnaksi tulee n 100000. Eikai myyjälle ole väliä, mistä rahat tulevat, jos hän kerran haluaa yrityksestään luopua!

Jos väitette, että kaupassa olisi jotakin laitonta, niin lakiviitteet tänne, kiitos.

Äänestä
  • Tässähän on se kuvio mahdollinen että firma on nurin sinulle annettu laina yrityksestä on enimmäisenä takaisin perinnässä.

    Äänestä

  • Vai että oikein 15ke. Mietipä koko asia nyt uudemman kerran.

    Kuten jo ilmi tuli, et voi ottaa firmasta rahaa lainaksi maksaaksesi sen osakkeet. Voit saada rahaa ulos yhtiöstä joko nostamalla firmasta palkkaa tai osakeyhtiöstä osinkona tai osakepääoman alennuksen myötä sen palautuksena tai myymällä firmalle jotain "rojua/palvelua" törkeään ylihintaan, keino jota en suosittele.

    Palkasta menee luonnollisesti kaikki verot ja sivukulut. Osinkoa voit firmasta nostaa vain mikäli sen taseessa on siihen varoja eli omaa pääomaa jäljellä ja "konsultaatio-bisneksiä" varten sinulla on syytä olla jo hyvissä ajoin perustettu konsulttiyhtiö.

    Äänestä

Kuten jo joku sanoi ainahan yritys voi lainata sinulle rahaa, jolla sitten osakepääoman maksat sinä omasta taskusta. Yritykseltä lainatut rahat sitten tulee pikkuhiljaa kuitata palkkana (ja maksaa asiaan kuuluvat verot) tai maksaa muuten muuten takaisin.

Äänestä

Kysyppä asiaa yhtiön tilintarkastajalta !
Tulee ehdoton kielto.

Osakeyhtiölaki:
Yhtiön voi vain harjoittaa liiketoimintaa. Rahanlainaus osakkaille 2006 lakimuutoksenjälkeen on kiellettyä !

Äänestä

Hyvä että tuli tämäkin osakaslainojen vanha tieto korjattua

Äänestä

Osakeyhtiön varoja ei saa käyttää millään tavalla sen osakkeiden hankintaan tai hankinnan rahoitukseen - koskee siis lainoja, takauksia yms.
Ainoa laillinen tapa hoitaa asia on ns välirahoituksen käyttö.

Äänestä
  • Tämä antaakin mielenkiintoisen näkökulman isojen yritysten uusiin optiojärjestelyihin, joissa yhtiön A johto perustaa osakeyhtiön B miljoonien osakepääomalla. B ostaa Yhtiön A osakkeita. Ostot lainoittaa yhtiö A johtajilleen henkilökohtiasesti. Näin B:n osakkaat nostavat tuotot yhtiöstä B Pääomatuloina.

    Asiasta oli juttu jonkina aikaa sitten Kuppalehdessä.

    Äänestä

Onnistuu holding-yhtiön avulla ihan laillisesti näin:

Holding-yhtiö ostaa tytäryhtiökseen Yrityksen. Yritys maksaa osinkoina taseensa tyhjäksi Holding-yhtiölle (100% verotonta). Näillä saaduilla osingoilla kuitataan kauppasumma.

Amatöörit...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Potras kirjoitti:

Jos ostan yrityksen niin, että maksan sen hinnan omistajille yrityksen omalta tililtä, niin käytännössä voin siis ostaa yrityksen ilman rahaa?
Tuleeko muita veroja, kuin luovutusvoitto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu