Voiko saada työttömyysturvaa jos ei ole vakituista asuntoa?
Mitä jos laittaa postin menemään toisen työttömän osoitteeseen?
(ei siis ole kirjoilla missään itse)
asunnoton
3
413
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi! Vastaan sinulle Kelan puolesta.
Työ- ja elinkeinotoimisto tutkii työttömyysetuuden saamisen edellytykset. Mikäli työ- ja elinkeinotoimisto on todennut, ettei työttömyysetuuden maksamiselle ole estettä, ei vakituisen asunnon puuttuminen ole este työttömyysetuuden maksamiselle. Mikäli sinulla ei ole vakituista osoitetta, sinun täytyy kuitenkin selvittää kirjallisesti missä tosiasiallisesti asut.
Jos postisi menee toisen työttömän osoitteeseen, voi olla riskinä, että teidät katsotaan asuvan samassa osoitteessa. Siitä voisi seurata tarkistuksia molempien etuuksiin. Mikäli et varsinaisesti asu siinä osoitteessa, ja sinulla ei ole vakituista osoitetta, voisi olla parasta ilmoittaa osoitteeksi poste restante.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta - tyottomyyskassat
Hei
Tässä vastaus myös työttömyyskassan osalta.
Mikäli olet työttömyyskassan jäsen ja TE-toimisto toteaa, ettei työttömyyskorvauksen maksamiselle ole esteitä ja sen lisäksi olet täyttänyt sekä työssäoloehdon että jäsenyysehdon, voi sinulla olla mahdollisuus saada ansiopäivärahaa. Vakituisen asunnon puuttuminen ei ole este ansiopäivärahan maksamiselle.
Työttömyyskassa tarvitsee kuitenkin käytössä olevat yhteystiedot hakemuksen käsittelemiseksi. Osoite tarvitaan mm. sen vuoksi, että työttömyyskassa voi lähettää sinulle päätökset ja muut selvitykset.
Lisätietoa työttömyyskassan jäsenyys- ja työssäoloehdosta:
http://www.tyj.fi/default.asp?id=24
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta - tyokkari
Hei!
Kiitos kysymyksestäsi.
Työttömyysetuutta saadaksesi sinun tulee olla työnhakijana työ- ja elinkeinotoimistossa (TE-toimisto), pitää työnhakusi voimassa TE-toimiston kanssa sovitulla tavalla sekä täyttää työttömyysetuuden saamisen edellytykset. Sinun tulee muun muassa ilmoittaa TE-toimistolle osoitteesi, joka voi olla myös poste restante.
terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961549
- 741374
- 501287
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041188- 511155
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9955- 36817
- 60761
- 49744
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41715