Parakista talli?

Tyhmäkyselee

(Sori en sitte löytäny muualta tälläisii keskusteluita nii alotin uuden...) Nonii, meille ois tulossa parakki noin 10 m pitkä ja jotain 3m levee. Ollaan ajateltu että kesäheppaa joskus. Mitä sanoisitte jos hepan laittas parakkiin? siel ois huone noin 3 ja 3 m. Oisko ok? JA ollaan kans puhuttu et kestäskö tollane lattia heppaa? Seinät kalkittas ja ikkunoihi laitettas joku ritilät/verkot. Sanokaaa et kuulostako hullulta vai oisko ihan mahollista? :) kiitti jo etu käteen.

4

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi AMK

      tilapäistallia koskee samat vaatimukset, kuin pysyvääkin tallia. Tarkista tarkemmin vaikkapa osoitteesta: http://wwwb.mmm.fi/el/julk/tavhevonen.html

      Yleensä näiden parakkien ongelmaksi tulee niiden huonekorkeus ja ilmanvaihto. Lattian kestävyydestä en osaa sanoa mitään, mutta tuskin ainakaan pidemmän päälle kestää. Kaviot ja virtsan ammoniakki kuluttaa aika nopeasti ihmiselle tarkoitetut levylattiat. Hevosella kestää lähinnä maatalouden kumimatot, betoni ja tietyyn rajaan asti lankku ja tietyt kovalevylaadut.

      Jos kyse on kesähevosesta, joka on teillä esim. kesäkuun alusta elokuun puoliväliin, niin tuollaista huonoa tallia parempi vaihtoehto on kolmiseinäinen pihatto eli ihan kevyt eristämätön lautaseinäinen, maalattiainen katos, jossa reilusti kuiviketta. Tällöin ilma vaihtuu ja hevonen saa valita onko sääsuojassa vai ulkona.

    • Tyhmäkyselee

      Kiitti vastauksesta. Tuon parakin korkeus on sama kuin ihan talon sisällä ( kävin ihan mittamassa korkeuden mutta unohin kun kävelin koneelle :PP) Ilman vaihto on jotenkin sähköllä toimiva... ja laattiaan tulee jonkinlainen kestävä matto joka nousisi vähän seinillekkin ettei seinät menis heti gaggaksi. :)

    • Tyhmäkyselee

      Niin ja tuosta kesähepan siottamisesta ei olla viel varmoja että sisälle vai pihattoon mutta kyllä me jotain keksitään :)

    • mätänee kässin

      ihan paskaa.. rakenna mielummin itse

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4074
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      95
      2496
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2112
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      27
      1683
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1546
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      16
      1285
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1158
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1155
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      80
      1080
    Aihe