Minun pitäisi luoda ohjelmisto, jonka avulla käyttäjä voi lisätä tietokantaan tietoja. Ongelmana on kuitenkin se, etten tiedä miten tämä käytännössä tapahtuu. Osaan kyllä sijoittaa valmiin SQL lausekkeen Java-koodin sekaan, ja tiedon lisääminen tietokantaan onnistuu, mutta en saa ohjelmistoa kysymään tietokantaan lisättäviä tietoja varsinaiselta käyttäjältä. Miten tämä onnistuu?
Käyttäjä lisää tiedon tietokantaan
2
217
Vastaukset
- neuvojakaipaan
Toivon, että joku osaisi auttaa minua tässä. Alla on pätkä koodista, jota käytän.
Miten sitä tulisi muuttaa, että tiedon tietokantaan lisää ohjelmiston käyttäjä eikä koodaaja.
public static void addReports(){
try{
debug("Loading MySQL driver: " driverName);
Class.forName(driverName);
debug("Logging to MySQL" url);
Connection con = DriverManager.getConnection(url);
debug("Making SQL statement");
String sql = "INSERT INTO person"
"( id, name, birth, phone )"
"VALUES"
"( 5, 'Mikko', '1983-07-02', '123-987654')"
"";
debug("SQL: " sql);
debug("Creating Database tunnel");
Statement smtm = con.createStatement();
debug("Sending SQL query");
int count = smtm.executeUpdate(sql);
smtm.close();
con.close();
} catch (Exception error){
System.err.println( error.getMessage() );
error.printStackTrace();
System.exit(1);
}
System.out.println( "Normal Exit" );
} - kliittymäkäsittelijä
Siihen pitää tehdä admin-käyttöliittymä. Jos tietojen lisäystä tehdään netin yli, tietokantaa ei voi aksessoida suoraan javan jdbc:llä, vaan normaali http tai paremminkin https-admin-sivun kautta ja serveripäässä käsittelijällä (suora kanta-aksessi on tietoturvariski ja normaalisti palomuurit blokkaa sen poiskin). Ja admin-sivulle pitäisi olla pääsy vain admin-tunnus salasanalla.
Esimerkki vastaavasta tilanteesta (html-formi ja serveripäässä java-jsp-käsittelijä, huomaa syöttötietojen tarkistus ja prepared statement turvallinen käyttö: se ei saa sisältää sisäkkäisiä ' tai " merkkejä):
http://zetcode.com/tutorials/jeetutorials/mysqldatabase/
Toivottavasti näet idean
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135