Pelastetaan Fazerin leipomot! Lähetetään Ranskaan ranskanpullia, joita Ranskan köyhät voivat käydä jonottamassa!
Vanhanen Suomesta jononjatkoksi. Hänhän on suuri EU-ruoka-avustusten ystävä.
Vanhanen Suomesta jononjatkoksi. Hänhän on suuri EU-ruoka-avustusten ystävä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ranskalaisille, jotka ovat tottuneet ikänsä syömään kunnon raaka-aineista valmistettua laaturuokaa, tuskin suomalainen sapuska kelpaa.
Sitten, kun Fazer on pelastettu, muutetaan Vanhasen nimeksi Fazer Vanhanen.
Ranskassa leipään käytettävän jauhon laatuvaatimukset ovat matalammat kuin meillä, sillä siellä leipomot ovat yleensä pieniä ja pienessä leipomossa voi muuttaa reseptiä ja taikinan käsittelyä jauhojen mukaiseksi.
Meillä tehdasleipomoille pitää olla täysin tasa-laatuinen jauho ja kaikki erot raaka-aineissa aiheuttavat ongelmia.
Ranskassa on kyllä monissa tuotteissa parempi laatu, mutta tämä johtuu siitä että kuljetusketju on lyhyempi ja voidaan myydä mm. kypsiä hedelmiä.
Meillähän kaikki pyritään tekemään kaupoille mahdollisimman helpoksi ja silloin joudutaan myymään raakoja hedelmiä ym. muuta hölmöä.
Eu:sta tuli muuten joskus kysely, että miksei meiltä toimiteta extra-luokan hedelmien ja vihannesten tilastoa unionille.
Noh, meillä ei satuta myymään extra-luokan tavaraa koko maassa.
Tosin se luokittelu koskee vain kokoa, eikä niinkään oikeaa laatua, mutta olisihan se kiva saada hiukan suurempia appelsiineja joskus.