La Moncloan mukaan, valtaosa pistokkeella varustetuista ajoneuvoista tullaan tukemaan "enintään 25 prosenttia ostohinnasta, ennen veroja, korkeimmillaan 6000 €/ajoneuvo asti." Lisäksi, 25 prosenttia brutto-ostohinnasta toisista kaupallisista sähköajoneuvoista, mukaan lukien linja-autot, matkailuautot ja pakettiautot saavat tukea joka vaihtelee 15000 € aina 30000 € asti ajoneuvon tyypistä riippuen.
WOW
http://green.autoblog.com/2011/05/10/spain-approves-plug-in-vehicle-subsidy/
http://www.lamoncloa.gob.es/IDIOMAS/9/Gobierno/News/2011/06052011ElectricVehicles.htm
WOW
http://green.autoblog.com/2011/05/10/spain-approves-plug-in-vehicle-subsidy/
http://www.lamoncloa.gob.es/IDIOMAS/9/Gobierno/News/2011/06052011ElectricVehicles.htm
Vastaukset 3
Vanhimmat
aurinko ja tuulee,joten energiaa saavat edullisesti,kun laitokset pystyssä....
velaksi tietenkin...ja jos ja jos...
meressäkin on energiaa ja ehkä kalaakin vielä,vaikka roistomaiset nykykalastajat
kaikkialla ryöstökalastaa ruokakalat vain kalaöljyn omega 3 :n valmistukseen ja se on todella suuri vääryys,joka tuottaa paikallisille käsittämättömän paljon turhia ongelmia pelkästään ruuan suhteen.
tähän eu:n tulisi puuttua, ei rahanjakoon ensinkään.
nuo asiat voivat eu:ssa ja portussa hoitaa hyvin jos haluavat ja osaavat.
Mitenköhän tähtitieteellinen hinta sähköautolla sitten onkaan, että tuntuneeko tuo"avustus" lainkaan. Sähköautojen ongelmana on lyhyt toimintasäde.
Nissan Leaf 100% säköauto on Vuoden Auto 2011. Vei pokaalin bensa-autoilta. Huippunopeus on 134 kmh, ja toimintasäde 175 km.
Soveltuus siis parhaiten kaupunkiajoon kunnes latauspisteet asennetaan bensa-asemille.
http://www.nissan.fi/vehicles/electricvehicles/leaf.htm#vehicles/electricvehicles/leaf/car-of-the-year
Tulevaisuudessa bensa-asemat saavat lisätuloja sähköstä. Puolen tunnin lataamisen aikana autoilija hoitaa sähköpostinsa, käy syömässä, luontopolulla, tai ostoksilla.
Bensa-asemat ovat valmistautumassa tähän. Kuten olet huomannut, yhä useammalta asemalta löytyy sekä ravintola että kauppa.