Mieltäni askarruttaa...
Jos olen työllistämistuella arkipäivät töissä, niin voinko mennä viikonlopuiksi oikein palkkatyöhön? Kesän ajaksi olisi siihen mahdollisuus.
Ja jos voin, miten vaikuttaa työllistämistukeen ja miten asiasta ilmoitettava? Ja olisiko päätoimen verokortti sillon käytössä, vai lisäverokortti?
työllistämistuki
6
416
Vastaukset
- Töihin vaan
Jos olet tukityöllistettynä, onhan sekin, taii ainakin lain mukaan pitäisi olla oikea työpaikka, ts, saat normaalin palkan ja sitä rataa.
Tuohon toisen työn ottamiseen pätee siis aivan samat systeemit kun nyt jos yleensäkin ottaisit toisen työn. Eli jos ei haittaa varsinaiista työtä, eikä ole kilpailija jne., voit ottaa sen viikonloppuhommankin. Tosin se meneekin sitten sillä toisella verokortilla ja kovemmille veroprosenteilla.
Jos sen sijaan olet joissakin työkkärin ns. orjatöissä ja käytät siitä virheellisesti nimitystä "työllistämiistuella", juttele työkkärin kanssa, pääseekö noilla viikonlopputunneilla moisesta p*skasta sanktioitta eroon. Orjatyöt hydyttävät ainoastaan teettäjäänsä, leimaavat sinut ikiluuseriksi ja ehkäisevät tehokkaasti oikeaa työllistynistä, joka on siis työllistymistä oikealla asianmukaisella PALKALLA.
Kun yritykset karsivat tuottamattomia toimintojaan, työttömän tulee aivan samalla lailla ehdottomasti välttää niinkin kannattamattomiaa bisneksiä kuin palkaton työ. Jos sinne karenssin uhalla joutuu, kannatttaa olla palkkansa arvoinen... - ihan pihalla
Onko toi ihan viralliseltakin taholta noin vai lukijan mielipide?
Oisko mahdollista saada vastausta? - ihan pihalla
Vieläkin vastausta vartoon...
- ihan pihalla
Ei täällä asiantuntijat jouda vastaileen:(
- tyokkari
Hei nimimerkki ihan pihalla!
Kysymyksestäsi ei selviä tilanteesi tarkemmin. Ilmoita mahdollinen työllistyminen työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) ja työttömyysetuuden maksajalle. Lisätietoja palkkatukiasioista ja työllistymistä edistävistä palveluista saat paikkakuntasi TE-toimistosta.
Terveisin Teppo työkkäristä - tyottomyyskassat
Hei!
Tiina työttömyyskassasta kehoittaa myös ottamaan yhteyttä omaan Te-toimistoon.
Lisäksi vinkkaan, että Verohallinnosta voit tiedustella verokorttia ja verotusta. Tässä linkki verohallintoon:
www.vero.fi
Ystävällisin terveisin
Tiina työttömyyskassasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t887141- 353791
- 453360
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402532- 412262
- 2062259
- 1222192
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292119Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401749