Jeesus ei voi koskaan tulla takaisin.
Sillä hän on kirjoitettu valhe. Opetuksen tie kylläkin ihmiskunnalle herkemmäksi mieleksi, rakkaudeksi, uhrautuvaisuuden esimerkiksi, uskollisuuden opetukseksi, kaunis mieli.
Kirjoittamalla saa aikaan suuriakin episoodeja, vailla todellisuutta, ollen mielikuvitusta. Esim. Taru sormusten herrasta, Tolkien. Pääoma, Carl Marks.
Budhan oppi, Sintolaisuus, Kristinusko sivuhaaroineen, joita on paljon, Islam ja monet muutkin uskon opit.
Kaikki opit ovat kirjoitettuja, mielikuvituksellisia unelmia.
Jeesus odotus.
2
<50
Vastaukset
- taustatietoa on
Wanha testamentti on opetukseksi kirjoitettu ihmiskuntaa varten.
Kirjoittaja on tuonut esiin kuvitteellisia henkilöitä ja heidän elämänsä vaiheita.
Opetukseksi ja ojennukseksi, syyn ja seurauksen lain tuntemiseksi, jotta he eivät kompastuisi ja kaatuisi, yrityksessään elää oikein, joka on koko ihmiskunnan aarre, jos nyt niin voikaan sanoa?
Todellisuudessa kirjoitetut henkilöt ovat otettu elävistä ihmisistä ja heidän kokemuksistaan, opetuksiksi.
Raamatun henkilönimet ovat keksittyjä elämäkertoja, vailla konkreettisia, oikeita nimiä, jotta ei loukattaisi oikeasti eläneiden mainetta ja kunniaa.- kirjuri 11.05.
MOOSES on kirjailijan tuote, ei todellisuudessa koskaan ollut sellaisena, kun on Raamatussa kerrottu. Wanha testamentti on vain OPETUS.
Mielikuvitushenkilöineen.
Jumala ei kirjoittanut Raamattua, eikä Uutta Testamenttia, vaan KUNINGAS HANNANIEL ON SUURKUNINGAS YHÄTI ELÄVÄ taivaassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778