Mitkä luonnonkukat

ruoka loppuuu!

ja heinät ovat syömäkelpoisia? Nokkonen ja orvokki ainakin, mutta mitkä muut...???

17

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Ei näin varhain ole muuta myrkyllistä kuin näsiä.
      Korvasieni.

    • vaaraton äiti

      Mää o varaton äippä ja nokkosii ja voikukkuu kerään kedolta. Hiirekorvii laiton munakaan sekaa ja apilaa joskus o syänny. Onneks o kesä ja voi kerää antimet kedolt. Viälä melko viisi vuota ennenko velat o m aksetut ..

      • metall-leidi

        miten varattomalla äidillä on ollut varaa ostaa munia? Onko sulla pötsi ja satakerta, että pystyt märehtimään?


      • puupenni.

        Kyllä mahtaa olla sinulla hauskaa! Tuo on jo vanha ja kulunut vitsi varaton/vaaraton äiti. Lopeta jo pelleilysi.

        Hupsulla on halvat huvit!!!


      • ei rehuja pellolta

        Mulla 15 vuotta ennenkuin olen velaton enkä silti voikukkia syö. Mihin sinä vaaraton äiti rahasi laitat? Etkö ole kuullut velkajärjestelystä? Mutta jos ryyppäät rahasi niin syö vaikka herneenversoja


    • Protskua!

      Heinää syömällä ei pitkälle pötkitä. Tässä luonnosta proteiinin lähteitä:

      Käyttökelpoista hyönteisravintoa ovat esimerkiksi muurahaisten munat eli muurahaisten kotelot, joita voi paahtaa ruoaksi tai lisätä ruokiin kokonaisina tai jauhettuna. Ulkomaalaisissa selviytymisoppaissa käsitellään hyönteisravinnon hyödyntämistä monipuolisesti. Ravintopitoisimmiksi mainitaan termiitit, muurahaiset, kovakuoriaiset, hepokatit, heinäsirkat, sirkat, mehiläiset, perhosten toukat ja monenlaiset vesihyönteiset.

    • esimerkin voimalla

      Seuraile lehmiä ja hevosia laitumilla. Mitä ne pistävät suuhunsa niin samoja voit syödä.

    • luomumimmi

      Osmankäämi, tähkät kuin parsaa, sanovat, ja juuret tärkkelyspitoisia. Maitohorsman alut, senkus syö, tai kiehauttaa suolavedessä. Kirjastossa on RAUTAVAARAN kirja " mihin kasvimme kelpaavat, ilamsita sivistävää luettavaa. Ja varmaan muitakin luonnon ruokakasevaja k'sitteleveiä kirjoja.
      Niin ja se kuuluisa pettu, siitä vaan propsipinoja kuorimaan. Se pettu on sitä kaarnan alla olevaa nilaa. Ja tähän aikaa vuodesta löytyy linnunpesiä. Siitä vaan munakas-.aineet mukaan, nälkä ei lue lakia ja jos joutuu putkaan niin saapahan ainakin vettä ja leipää. Grillien ympäristö on hyvää saalistusmaata, siitä vaan kilpailemaan varisten kanssa ranskisten tähteistä. Kannatta kokeilla myös onkimista. Särkikin on syötävä, ja se kastematokin paistettuna.
      Itse jos nälkää näkisin, niin jo rotanraudat viimeisillä rahoillani ostaisin ja sitten ryhtyisin puluja ja variksia metsästämään niin ja tarkastelisin tienvarsilta raatojakin! Tai marssisin sossuun ja istuisin toimiston oven eteen ja sanoisin että tässä pysyn, kunnes pöperöä pöytään löytyy!

      • Minä jostakin

        Juma kun oli hyvä kirjoitus. Nauroin niin että vesi silmistä valui. :D


    • heinäsetä

      Koivun lehti ja mahlaa nuoleskelemaan koivun rungoista. Nokkoset onhyvä ja voikukan lehdet. Kyllä kaikkee voi syödä, pitää kokeilla vaan.

    • hädässä ystävä tutaa

      Ja jos on tupakanhimo, mutta ei rahaa niin mene kotiseutumuseoon nuolemaan vanhoja puusuksia. Niissä on tervatut pohjat. Se helpottaa.

    • vihellän pompi

      Nämä kirjoittelut tukevat hyvin köyhien ja hädässä olevien polkemista.
      Osalle kansaa se sopii oikein hyvin.
      Kirjoittajat ovat varmasti palkkatyöläisiä ja melko hyviä työssään, aina menevät halpaan he joilla on kyse "periaatteesta"

    • eko-eukko

      Salaatti on halvempaa kuin orvokit, ellet laidunna kaunpungin puistossa ja ok- talojen pihoissa! Miten olisi jos panisit sen roskiskatoksen, johon sulla on käyttöoikeus,seinään muovikassin, löytyy roskist, ja kirjoittaisit että jäteruoka tähän, kiitos. Kyllä sillä naapurin puoliksi syödylllä leivanpalalla maha täytyy paremmin kuin kourallisella ruohoa! Ja se leipä maistuu, jos on tosi nälkä. Niin ja mene ruokakaupan oven eteen istumaan ja pane viereesi lappu, että ruokkiminen sallittu, olen suomalainen. Ei jätetä kaikkia kerjuuhommia vierasmaalaisille! Jää vahtiin ruokakaupan taka-ovelle ja kokeille, onko roskiea tuovalla myymäläapulaisella sääliä mielesään, ja kysy, että saako ottaa roskiin menevää ruokaa. Tai kierra lukitsemattomat jätekatokset, korjaa talteen panttipullot ja tullaa biojäteastiat. Kyllä silläkin tavalla paremmin mahansa täytää kuin pelkkiä horsmia mutustamalla.

      • Roskiksille

        Ruokaa löytyy jos tietää mistä etsiä, ei tarvi edes kerjuulle ryhtyä.. Kierrät alueesi kaikki ruokakaupat ja tsekkaat onko avoroskiksia. Jos löytyy niin biojäteastiat vaan tarkkailuun, sieltä voi löytyä vaikka ja mitä. Ite en oo koskaan syönyt niin hyvin kuin dyykatessa, kerran löysin jopa täytekakkuja (niitä leipomoiden törkeen kalliita valmiskakkuja)... Maitoa ja lihaa, esim. jauhelihaa tilataan usein liikaa, ja kaupat heittää ylimääräiset roskiin, ei usein vaivaudu edes odottamaan parasta ennen päiväyksen umpeutumista...
        Jos pokkaa riittää tai hätä on suuri, voit marssia kauppaan ja kysellä sieltä suoraan minne "roskaruoka" menee ja pyytää sitä itselle.
        Myöskin noi perusnokkoset on tosi hyvää ruokaa, mutta ei tietenkään ihan pelkilteen... Tsemppiä "metsästykseen":)


      • metall-leidi
        Roskiksille kirjoitti:

        Ruokaa löytyy jos tietää mistä etsiä, ei tarvi edes kerjuulle ryhtyä.. Kierrät alueesi kaikki ruokakaupat ja tsekkaat onko avoroskiksia. Jos löytyy niin biojäteastiat vaan tarkkailuun, sieltä voi löytyä vaikka ja mitä. Ite en oo koskaan syönyt niin hyvin kuin dyykatessa, kerran löysin jopa täytekakkuja (niitä leipomoiden törkeen kalliita valmiskakkuja)... Maitoa ja lihaa, esim. jauhelihaa tilataan usein liikaa, ja kaupat heittää ylimääräiset roskiin, ei usein vaivaudu edes odottamaan parasta ennen päiväyksen umpeutumista...
        Jos pokkaa riittää tai hätä on suuri, voit marssia kauppaan ja kysellä sieltä suoraan minne "roskaruoka" menee ja pyytää sitä itselle.
        Myöskin noi perusnokkoset on tosi hyvää ruokaa, mutta ei tietenkään ihan pelkilteen... Tsemppiä "metsästykseen":)

        Täällä pääkaupunkiseudulla roskikset ovat visusti lukitut. Ja lukkojen takana on prässit minne kaupat tyhjentävät oitis roskiksensa.
        Kamerat vielä roikkuvat roskisten katonrajassa jos vaikka joku jotenkin keksii miten pääsee roskiksiin niin kiinnihän jää


    • 73v

      ETSI LAMPI ,MENE ONGELLE ,kalaatulee tähän aikaan vuodesta,kohta sieniäkin löytyy ,korvasieniäkin syön liotan väljässä vedessä yön yli,sen jälkeen keitän 2kertaa reilussa vedessä 5min, huuhtelen välillä.terveitä olemme ,tosi herkullisia.

    • köyhä suomalainen

      Ei ole onkea, eikä varaa ostaa. Ei ole kenkiä, millä mennä, ei varaa ostaa.

      Ei ole veistä, jotta vosiin perata sen kalan, myin sen kirpparilla, sain 50 senttiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      124
      3139
    2. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      64
      2242
    3. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2178
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      43
      1847
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1494
    6. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Suomen Kansa ei selvästikään p
      Maailman menoa
      7
      1402
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1016
    8. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      926
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      103
      860
    10. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      57
      823
    Aihe