Ratkaisu - Made in Finland

JÄLLEENRAKENNUSOHJ.

Kuten Timo Soini on todennut , on tämänhetken ongelma on löysä isänmaaton rahanlainaus. Tässä on korotettu moraalittomat pankit ja globaalit rahanlainaajat ("markkinavoimat") jumaluuden asemaan. Mutta Euroopan ongelma on terveen reaalitalouden hiipuminen aktiivisten työtäluovien ja tuotantoelämän kasvua ylläpitävien toimintojen kadotessa keinottelutalouden voittaessa. Eurooppa tarvitsee aktiivista tukea reaalitaloudelle selvitäkseen hengissä tästä kriisistä. Euro kyllä toipuu nopeasti kun EU-valtiot antavat selvän ja päättäväisen tuen EU-alueen tuotannolle ja taloudelle.

SIKSI - ei suuri hämäys siitä että vuosikymmenien kiinteistökeinottelulla ja byrokratian kasvattamisella luotu lainataakka olisi konkreettinen giljotiiniterä veronmaksajan pään yläpuolella pidä paikkaansa.Vaan se on rahoittajien tahallaan luoma upottava ankkuri jota kasvatetaan niin että uhri ei voimattomana yritäkään tehdä mitään ja vaan suosisti luovuttaa henkensä ja omaisuutensa.

RATKAISU on päättäväinen toiminta: apua EU-valtioiden taholta ei annetakaan könttätakauksena (mikä merkitsee lahjoitusta koska takaisinmaksu kokonaisuudessaan on jo todettu mahdottomaks)i. VAAN uutena Euroopan jälleenrakennusohjelmana eli TEOLLISUUSTUOTANNON laitteina, ASIANTUNTIJA-apuna ja SITOUMUKSILLA ostaa näillä aikaansaatuja tuotteita jotta konkurssimaiden työllisyys ja talous käynnistyy. MUTTA yhtä tärkeä on että PÄÄTÄNTÄVALTA on lainanantajilla jotta kehitys ei uudelleen pääse luiskahtamaan keinottelijoiden hallintaan.

Lainanantajat voivat käyttää tässä ohjaustyökaluina veropolitiikkaa ja julkisten hankkeden uudelleenarviointia jossa kriteerinä on tästä lähtien tukeeko hankinnat ja tuotteet EU:n kokonaiselpymistä.

5

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KOROTTAKAA PANOKSIA

      Järjen ääni ei kuulu hullujenhuoneessa. Eikä EURO-kasinolla.

      • hyöty velkakriisistä

        Kokoomuksen taustaryhmät ovat nimenomaan sijoittaneet Kreikan ja Portugalin velkojapankkien arvopapereihin. Siitä se kiihko maksaa miljardit ulkomaille. Mutta tämä rahstus paljastui kun mopo pääsi käsistä ja kreikkalaiset panivat etelämaalaiseen tapaan rahat menemään kun kerran rikkaat pohjoisen turistikansat aina maksavat kuten ennenkin.


      • Uppoamme Titanicissa
        hyöty velkakriisistä kirjoitti:

        Kokoomuksen taustaryhmät ovat nimenomaan sijoittaneet Kreikan ja Portugalin velkojapankkien arvopapereihin. Siitä se kiihko maksaa miljardit ulkomaille. Mutta tämä rahstus paljastui kun mopo pääsi käsistä ja kreikkalaiset panivat etelämaalaiseen tapaan rahat menemään kun kerran rikkaat pohjoisen turistikansat aina maksavat kuten ennenkin.

        Taustaryhmä on se pankkiiriyhteisö joka määrää kaikkia oikeistopuolueita EU:ssa. Usa:ssakin presidentti otti ongelmapankit hallintaan , siivosi kuprut ja on nyt vähitellen päästämässä niitä valvonnan alla uudelleen omilleen. EU:ssa ei toivoakaan tästä...


    • Vapaa maailma

      Painu kommari Pohjois-Koreaan!

    • finncapitol.hill

      Velkarahan ekspansio luo systeemin "talouskasvun".

      Reaalitalous on sitten asia erikseen ja se on se mistä pitäisi rehellisyyden nimissä puhua eikä €€€-mitatuista "kasvusta".

      Velkaantumisesta ei päästäne koskaan eroon koska se on koko systeemin primus-moottori eikä ongelmana ole velkaantuminen itsessään vaan ylivelkaantuminen.

      Rahoitusjärjestelmän rakenne ja rahavirtojen jakautuminen huomioonottaen systeemi muistuttaa pyramidihuijjausta.

      Kuka vielä nauraa WinCapitalle, sehän oli päinvastoin rehti ja avoin systeemi verrattuna EU:n finanssipeliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2391
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      1997
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      25
      1866
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1673
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1488
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1022
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1009
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      850
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      808
    Aihe