Jeesus jouduttiin lopettamaan

Tosimies.

Yleensä kuolevat vanhuuttaan, mutta 24-vuotias Jeesus jouduttiin lopettamaan hermostollisten oireiden vuoksi.

Viimeiset sanat "HomoOot"
37javascript:void(0);

2

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PSARI

      Tosimies, ketä Jeesusta tarkoitat? Heistähän vain yksi on ristiinnaulittu, mutta useita muita kivitetty ja ruoskittu hengiltä kuten Israelissa oli tapana, mutta ketään Israelissa ei ole kuunaan ristiinnaulittu, koska Rooman valtakunnan hyväntahtoiset keisarit säätivät lain, ettei juutalaisia saa ristiinnaulita kuolemanrangaistuksen uhalla heidän uskontonsa takia. Roomassa olleita juutalaissiirtolaisia tämä käsky ei koskenut. Ohessa oikeaa tietoa sinullekkin kristinuskosta, jottei sinun tarvitse ottaa mitään kantaa kristinuskon puolesta tai sitä vastaan.

      Raamattu on ristiriitainen Jeesuksen kasvatti-isän Joosefin suhteen ja näin ollen koko kristinusko. Raamatun eri evankeliumeissa puhutaan myös eri Jeesuksista, joita on noin 30. Jerusalemissa tapettu Jeesus oli nimeltään Jeesus Bar Abbas. Hänen äitinsä oli Maria, jonka kanssa jumala eli paikallishallitsija makasi tytön ollessa Raamatun mukaan 12 vuotias.

      Maria naitettiin Joosefille, jonka isän nimi oli Jaakob, Matt. 1:15-16 kuten sama isä oli myös Jeesuksen isän Abba jumalan eli kuvernöörin isä. Joosef asui Beetlehemissä, joka sijaitsi 10 km etelään Jerusalemista ollen puuseppä ja leski. Hänellä oli pojat Juudas, Justus, Jaakob ja Simon sekä 2 tytärtä Assia ja Lyydia. Joosef oli 46 v. ja Maria 12 v. (pedofiliaa)

      Toisessa Beetlehemissä, mikä sijaitsi Galileassa, asui kirvesmies ja puuseppä Joosef, jonka isä oli Eeli, Luuk 3:23. Hänellä oli tytöt Miriam ja Martta sekä pojat Jeshus, Jaakob sekä Tuomas ja Juudas Didymos eli kaksospojat. Maria synnytti luolassa Ylä-Beetlehemissä, jota kutsuttiin Daavidin kaupungiksi kuningas Daavidin mukaan.

      Jeesus Bar Abbaksella oli kaikki 3 sen ajan ylintä virkaa eli hän oli ylipappi, hänet kirkastettiin eli kruunattiin kuvernööriksi eli paikallisjumalaksi sekä hänellä oli kolmantena profeetan virka. Hänet ruoskittiin hengiltä pääsiäisenä n. v. 33. Galilean Beetlehemissä syntynyt Jeesus ruoskittiin myös hengiltä pääsiäisenä n. v. 41 jaa..

      Jeesus Kristus eli Jesus Chrestus ristiinnaulittiin v. 52 jaa. (v. 49 jKr.), jolloin tapahtui 5,6 Richterin asteikon maanjäristys Roomassa ja useita kuoli. Roomassa oli 3 tunnin pimennys, josta Raamattu kertoo. Täysin mahdottomana on pidetty Rooman keisari Claudiuksen keskustelua ristiinnaulitsemisesta Jeesuksen sekä virkamiesten että Pontius Pilatuksen kanssa, mutta ristiinnualitsemisen tapahtuessa Roomassa, asia on tosi.

      Josephus kirjoitti teksteihinsä ensimmäisellä vuosisadalla:
      Roomassa oli mies, joka oli Juutalainen, joka oli ajettu pois omasta maastaan syytteiden mukaisesti. Hän rikkoi juutalaisten lakeja ja häntä syytettiin irstailusta. Hän oli kaikin puolin paha mies ja häntä pelättiin. Herodes Antipas karkotti hänet. Hän siis eli Roomassa ja rabbina opetti juutalaissiirtolaisten keskuudessa Mooseksen lakeja. Hän korjautti Isiksen temppelin ja palkkasi sinne 3 pappia, ja laittoi heihin oman merkinsä 3 stigmaa, stigman lukuarvo on 6 eli merkki oli 666.

      Jeesus oli viisas mies, jos häntä oli luvallista kutsua edes mieheksi, sillä hän teki upeita tekoja ja hän oli opettaja opettaen totuuden iloa. Hän veti luokseen niin monia siirtolaisjuutalaisia sekä pakanoita. Hän oli Kristus (Chrestus). Pilatus tuomitsi hänet ristille tärkeiden miesten kehotuksesta. Monet, jotka rakastivat häntä, eivät aluksi hylänneet häntä. Ja kristittyjen heimo, joka sai nimensä häneltä, ei ole kuollut sukupuuttoon tänäkään päivänä. Samoihin aikoihin tapahtui myös ikävä onnettomuus Roomassa Jesus Chrestuksen johtamassa Isis temppelissä, joka saattoi siirtolaisjuutalaiset hämminkiin.

      Paulina Fulvian mies Saturninus valitti Jeesuksen toimista keisari Tiberiukselle, jolloin Tiberius Claudius määräsi tutkimaan asian perusteellisesti pappien keskuudessa, ja määräsi heidät ristiinnaulittavaksi. Hän myös tuhosi Isiksen temppelin, ja patsaat heitettiin Tiber-jokeen. Tämä tilanne oli Isis temppelissä Roomassa ja koski Jeesusta pappeineen. Olen nyt kertonut, mitä on tapahtui juutalaissiirtolaisten keskuuudessa Roomassa, kuten olen aiemmin sanonut teille haluni kertoa tästä.”

      Claudiuksen säädökset 18:2: "Juutalaisten aiheuttaessa jatkuvasti häiriöitä, joihin heitä yllyttää Chrestus, minä Rooman keisari Claudius karkotan heidät Roomasta.” Juutalaisia vainottiin eritoten Roomassa v. 41-48 välillä ja uskonnolliset toimitukset oli kielletty, jolloin kristittyjen lahkon jäsenet piiloutuivat katakombeihin pitämään siellä kulttiseremonioitaan, rikkomaan hautojen sinettejä sekä syömään ruumiita uhrimenoissaan. Näinhän nykyajan kristityt tekevät edelleen alttarilla, mutta onneksi vertauskuvallisesti.

      www.psari.info

    • Jaakob tuiterissa

      Jeesus on nasta, nimittäin saatanasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe