Grönholm-mainos lottoarvonnan yhteydessä

Miksi ihmeessä siinä aina välillä lottoarvonnan jälkeen tulevassa Marcus Grönholm-mainoksessa tekstit pitää olla pelkästään ruotsiksi? Eikö olisi kohteliaampaa kirjoittaa ne myös suomeksi, koska kyseessä on sentään suomenkielinen kanava ja valtaosa katsojista suomenkielisiä?
2114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Se on just se asia miksi Yle jaksaa ärsyttää. Ruotsinkielen ja FST:n pakollinen tyrkyttäminen on perseestä. Tietääkseni Suomessa EI ole pakko puhua ruotsia, eikä edes osata sitä joten miksi tota touhua vaan jatketaan?

Jos Persut sais päättää niin ruotsinkielen virallinen asema lopetetaan, ja Suomesta tulisi virallisesti yksikielinen maa. Tai sitten toinen vaihtoehto että virallisista kielistä luovutaan ja silloinkaan ei olisi pakko opiskella ruotsia vaan se joka opiskelee niin sit opiskelee sitä mutta ketään ei siihen pakotettais.

Äänestä
  • .

    YLeisradio tulee kansallistaa ja ottaa kansan omaan käyttöön

    .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfsfd kirjoitti:

Miksi ihmeessä siinä aina välillä lottoarvonnan jälkeen tulevassa Marcus Grönholm-mainoksessa tekstit pitää olla pelkästään ruotsiksi? Eikö olisi kohteliaampaa kirjoittaa ne myös suomeksi, koska kyseessä on sentään suomenkielinen kanava ja valtaosa katsojista suomenkielisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu