Vajaa kuukausi sitten perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini oli suomalaisen politiikan uusi messias: äänistä 19 prosenttia, kansanedustajapaikoista 39.
Tulos oikeutti vakaviin neuvotteluihin kolmen suuren hallituksesta. Siinä olisivat eurokriittisen PS:n lisäksi vaaleissa sitä hieman suuremmaksi jääneet kokoomus ja SDP. Hallitustunnustelijaksi lähti Jyrki Katainen (kok.).
Katainen kaivoi hihastaan jokerin, kun hän irrotti Portugali-kysymyksen varsinaisista hallitusneuvotteluista. Se näytti avaavan perussuomalaisten tien hallitukseen, sillä Eurooppa-kysymyksissä puolue oli ja on yhä täysin päinvastaista mieltä kuin kokoomus. Toinen haluaa jarruttaa ainakin lyhyellä aikavälillä kallista intregroitumiskehitystä, toinen taas tiivistää sitä maksoi mitä maksoi.
Eilen kävi lopullisesti ilmi, että myös SDP haluaa yritää lujittaa eurooppalaista talousjärjestelmää ja sen ydintä euroa. Puolue oli tosin laatinut omista tukiehdoistaan pitkän listan, jossa oli perinteisen vasemmistolaisia elementtejä pankkiveroineen.
Paperi on nyt Kataisen pöydällä. Se on selvä nytkähdys eteenpäin kokoomuksen ja SDP:n välillä, eli tältä osin hallituslukko näyttäisi aukeavan.
Mutta mikä on perussuomalaisten rooli nyt? Se ei ole tuonut keskeisessä Portugali-tukiasiassa neuvottelupöytään muuta kuin jo äänestäjilleen ennen vaaleja lupaamiaan ei-sanoja. Sen ja kahden suurimman puolueen välillä on Portugalin kokoinen kuilu.
Kokoomus ja SDP saavat kyllä aikaan enemmistöhallituksen ilman perussuomalaisiakin. RKP ja vihreät lähtevät mukaan heti kun seireeni kutsuu, eikä kristillisdemokraateillakaan ongelmia olisi. Tuollaisella hallituksella olisi takanaan 112 kansanedustajaa. Pohja ei olisi yhtä vahva kuin viimeksi, mutta jos ryhmä hioutuisi yhtenäiseksi, sillä pystyisi hallitsemaan vaikka neljä vuotta.
Puheenjohtaja Soini puhui eilen Ylen Ajankohtaisessa kakkosessa avoimesti oppositiomahdollisuudesta. Jos joku ei kaiva hihastaan uutta jokeria hyvin nopeasti, tämä toteutuu.
Iso jytky saattaa muuttua isoksi itkuksi.
Tulikin iso itku
9
72
Vastaukset
- soininaziland
Jytky muuttui jo tuhnuksi. Soini odottaa vain, koska pääsee heittäytymään marttyyriksi ja tupauunot uskovat taas tuonkin kusetuksen. Älytöntä.
- PERSUT RULETTAA
MUSTA PEKKA JÄI JYRKIN KÄTEEN.... LUPASI JUTALLE PARHAIMMAT MINISTERIPAIKAT
- YÄK
Älähän täkinkääntäjä sdp:läinen nuolaise ennen kuin tipahtaa.Jos et huomannut niin peli mieshän TIMO SOINI on.Opositiosta vauhtia ja seuraavissa vaaleissa se voittaa varmasti.Sdp(takinkääntäjät) ja kokkare eivät saa tätä sekunda laivaa nimeltä suomi,uudelle kurssille neljässä vuodessa.Eli olot kurjistuu ja kansan vieteri katkeaa.Ja se on sitten kokkareen ja sdp:n menoa......Ai niin tarkoitin TAKINKÄÄNTÄJÄ SDP:N.=KOKOOMUKSEN ASIALLA ei KANSAN hyi helvetti mikä puolue tuo sdp.
- ei soiniWätys!
Ei soinista ole vastuunkantajaksi, suunsoittajaksi vain ja kovalla palkalla. Dorkaa!
- laholla kaalillasi!
Miten laho kaalisi sorvasi tollasen päätelmän?
- TÄYSIN SALETTI
Mitä auttaa mennä hallitukseen , jonka rahat on hukattu vieraalle maalle.
Ilman rahaa ei tehdä päätöksiä , se on vissi se. Lisä velka vie tuhoon , sen hoitomenot syövät kaiken kasvuvaran.
Ellei rahaa löydy , on edessä uudet vaalit. Ja ne on KOKOOMUKSEN LOPPU. - Systeemi on mätä!
SYSTEEMI KUSEE!
EDELLISEN HALLITUKSEN LINJAUKSET KOKIVAT EDUSKUNTAVAALIEN MYÖTÄ RÖKÄLETAPPION JA NYT SAMA MENO JATKUU SDP:N SÄESTYKSELLÄ!
VITTU MITÄ PASKAA SYÖTETÄÄN PERUSSUOMALAISILLE JA SEN TUHANSILLE JA TAAS TUHANSILLE ÄÄNESTÄJILLE!!!!
ONKO TÄMÄ OIKEUDENMUKAISTA?! - ei ilmaisia lounaita
Mitä järkeä on pitää vaaleja jos vaalituloksilla ei ole mitään merkitystä? Soini kertoi jo hyvissä ajoin ennen vaaleja persujen kannan lahjarahoituksiin.
- Systeemi on mätä!
TÄMÄ ON VITTU POLIITTISEN ELIITTI-ESTABLISHMENTIN JA VALTAMEDIOIDEN DIKTATUURI JOSSA MIKÄÄN EI MUUTU KOSKAAN!
EI MUUTU VAIKKA EDELLISEN HALLITUKSEN POLIITTISET LINJAUKSET KOKIVAT VAALEISSA RÖKÄLETAPPION!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455140Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1221635Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151459Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501386- 141195
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4110081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60827Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?28799