Koska Urpilainen ja Katainen solmivat Portugaliavioliiton hyvässä yhteisymmärryksessä, niin miten luulette jatkossa käyvän aina tulevissa hallitusneuvotteluissa, jossa persuja ensin sinne vikitellyt Urpilainen joutuukin olemaan Kataisen sylissä, jos vain nämä kaksi suurinta menevät hallitukseen ?
Mureneeko demareiden antamat lupaukset taivaan tuuliin, koska enemmän yhteisellä linjalla olevat persut eivät ehkä olekkaan hallituksessa mukana ja joutuvatkin nielemään kokkareiden ajamaa linjaa ?
Onko vaarassa, että Urpilaisen jakku alkaa kääntyilemaan useita kertoja nurin, koska Katainen ryhmineen niin tahtoopi ? Demareillahan oli aivan erillaiset vaalilupaukset kokkareihin verrattuna, mutta taasen persujen kanssa oltiin monessa asiassa samaa mieltä.
Hallituksessahan Urpilainen ei voi paastata ja kailottaa kun aikoinaan oppositiossa, jos joku asia ei menekkään ihan putkeen.
Hei te demareita äänestäneet !
12
88
Vastaukset
- Jatkoa lyhyesti
Pettikö Jutta teidät, jotka äänestiitte demareita ja uskotteko noihin portugalivaatimuksiin, että ne tulisi olemaan käyttökelpoista vientitavaraa muulle Euroopalle ?
- ...
Höpöhöpö se oli Jutta kuka saneli ehdot EIKÄ Jyrki :) Demarit laittoivat enemmän reunaehtoja mitä vaativat vaalien alla..Niele sinä vaan vaikka JH:n MÄLLIT!
- hahhaahahaha
SOINI on HITLERI JA PISTE Onnettomat kusipää persut teitä on petetty
SOINI ON PELLD - neiti Hovinsaarelta
Naurattaa oikein, kun Soini ennen vaaleja toisti usein, että Portugalin takuista voidaan neuvotella ja, että se on neuvottelu kysymys.
Mutta sitten, kun alkoi kansan riveistä kuulumaan takinkääntöä ja muuta, niin sitten Soini käänsikin koko apupaketin jyrkäksi ei tipu.
Taitaa olla nuo Soinin perässähiihtäjä porukkakin nyt korvat luimussa, kun näyttää siltä, ettei tämä valtakunta alakkaan tanssimaan persujen pillin tahdissa. - PerC
Voi persuressukoita. Soinilaiset änkyrät taitavat jäädä ns. lehdelle soittelemaan sitä jytkyänsä :D
- perse anall trainer
Eduskunnan kyselytunnit tulee olemaan parasta tv-viihdettä mitä yle pystyy tarjoamaan.
- sossuntossu
Demarit on hyödyllisten idioottien kerho. Tyhmät on helppo saada uskomaan
että Brysselissä muka noteerattaisiin suomalaissossuille luvattuja vaalitäkyjä.
Aina löytyy urpilaisia jotka onnistuvat propakandallaan keräämään tyhmien
äänet vaaleissa. - Lensin lankaan.
Audin takapenkillä istuu demariministeri Urpilainen,pinkkipaitaisen paras kaveri.
Lisäksi ministeriksi tulee Anneli Kiljunen ja Eero(ylioppilas) Heinäluoma. - Luotatko Juttaan ?
Heinäluoma haluaa persut uuteen hallitukseen, koska demareilla on enemmän yhteistä persujen kuin kokkareiden kanssa. Heinäluomi kosii persuja, koska ei itse halua olla Kataisen kelkassa ja siinähän on pakko olla, jos persut jää pois hallituksesta. Kumpi vakuuttaa enemmän Heinäluoma vai Urpilainen ?
- Adios persut
Kyllähän persut kusivat omat vaikutusmahdollisuutensa toimia hallituksessa eikä vain puhua populismia. Nyt hallituksessa kokoomus, demarit, vihreät ja ruosalaiset päättävät just niin kuin itse haluavat ja vastoin persujen vaalilupauksia, eli: tukea annetaan Portugalille, vakuusrahastoon mennään mukaan, energiaverotus jatkuu kuten vihreät haluaa ja pakkoruotsia opiskellaan edelleenkin! Nyt Soini petit äänestäjäsi pahemman ja ainoan kerran. Uutta jytkyä ei tule, vaan jumalaton takajytky seuraavissa vaaleissa. Näkemiin persut!
- Jyrki Liero
Uusia vaaleja tulee. Ensin presidentin vaalit 8 kuukauden päästä 2012, sitten kuntavaalit 2013 ja sitten taas uudet presidentin vaalit.
Kattaisen jatkama kieroilu ja ylimielisyys SDP:n tukemana realisoituu varmasti seuraavissa vaaleissa. Nykyisen vaalituloksen realiteettien unohtaminen ei kyllä unohdu äänestäjiltä, Jyrki Boy. - Munamies kennosta
Eilen Jutta kuherteli Jyrkin kanssa ja jo heti seuraavana päivänä eli tänään oltiin kuin avioeron partaalla. Jutta ikävöi Timppaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1843673Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301162
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1481109- 501020
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914