Milloinka ko. laitoksen toiminta laitetaan selvitystilaan todella kunnolla?
http://www.tekniikkatalous.fi/metalli/article352907.ece
http://fin.auto24.ee/used/502471
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/armeija-ja-sisu-vaantavat-katta-autojen-kunnosta/art-1288388423102.html
Kokoomuksen otettua aikoinaan puolustusvoimat halliintaansa alkoi välittömästi venäläiskenraalien tyylinen materiaalien "uusinta". Sopimukset ovat olleet varmasti edullisia, mutta keille?
http://www.ts.fi/online/kotimaa/202524.html
"Kilpailutetaanko" seuraavaksi Sisujen romuttaminen, että tilalle voidaan ostaa NATO-yhteensopivampaa ajokalustoa rahakkaammilta valmistajilta?
Maavoimien materiaalilaitoksen esikunta
3
202
Vastaukset
- saa olla sikseen
Kai ton nyt olet huomannut jo aikoja sitten. Verovaroja tuhlataan ja maristaan turhia. Poteroissa oleva taistelia ei saa mitään muuta kun lyöntejä joka puolelta, tätä se on puolustuspolitiikka. Missä paskat jos ei rattailla.
- "neropatit"
Puolustusvoimien materiaalinhankinnoista vastaavat osannevat jatkossa huomioida SISU-autojenkin asianmukaisen talvisäilytyksen? Siis pitää akut ladattuina seisokkien aikana, varsinkin pakkaskuukausien aikana.
Liisatuilla virka-autoilla ajelu antaa väärän kuvan autoilun huolettomuudesta.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/09/puolustusvoimat_ja_sisu-auto_sopuun_kuorma-autoista_2858222.html?origin=rss
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769