http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/05/kreikassa_tuhannet_osallistuivat_saastoja_vastustaviin_mielenosoituksiin_2582363.html
Yle-uutissivulta poimittua: "Ammattiliittojen mukaan miljoonien kreikkalaisten elämä on vain huonontunut sen jälkeen kun Kreikka vuosi sitten sai 110 miljardin euron apupaketin Euroopan unionilta ja Kansainväliseltä valuuttarahastolta: työttömien määrä on kasvanut ja palkkoja on leikattu rajusti."
Niin, että herää kysymys vain, että mihin ja keitähän tässä nyt sitten oikein autetaan näillä tukipaketeilla, mihin ne tukirahat oikein ohjataan ja keiden hyväksi.
On se nyt kummallista, että kun mittavia tukia on annettu, niin mitään näkyvää ei niillä saada muuta aikaiseksi kuin kansanmellakat. Jos ei Kreikan valtio osaa hoitaa edes rahalla asioitaan kuntoon, niin sittenhän sinne pitää lähettää joukko EU-asiantuntijoita maista selittämään, miten se homma hoidetaan kuntoon.
Seuraavaksi on sitten Portugali mankumassa muutaman kuukauden päästä lisää rahaa, kun ne ei osaa hoitaa asioitaan avustuksista huolimatta ja EU:ssa vain levitellään käsiä ja syydetään lisää rahaa hornansuuhun.
Eu-talousasiantuntijat Kreikkaan
6
<50
Vastaukset
- Systeemi on mätä!
NIMENOMAAN EDELLISEN HALLITUKSEN POLIITTISET LINJAUKSET OLIVAT NE JOTKA KOKIVAT VAALEISSA RÖKÄLETAPPION!
NYT TÄMÄ VITTU ALKAA MUISTUTTAA POLIITTISEN ELIITTI-ESTABLISHMENTIN JA VALTAMEDIOIDEN DIKTATUURILTA JOSSA MIKÄÄN EI MUUTU KOSKAAN PAREMPAAN!
KUKA HALUAA ODOTTAA NELJÄÄ VUOTTA SAMALLA PASKALINJALLA MILLÄ EX. HALLITUS ASIOITA AJOI? NYT SAMA HOMMA JATKUU DEMARIEN AVUSTUKSELLA EIKÄ MIKÄÄN MUUTU?!
JOS EI REHELLISILLÄ VAALEILLA VOI IHMISET VAIKUTTAA ASIOIHIN NIIN MILLÄ SITTEN?! ASEISIINKO TÄÄLLÄ PITÄÄ TAVALLISTEN KADUNIHMISTEN ALKAA TARTTUMAAN ENNENKUIN POLIITTISILLE PÄÄTTÄJILLE KASVAA KORVAT?!- Pettynyt 70
Voi vehnä, sinne jää Pakkoruotsi, vit88aa ihan kypällä. Ihan niinkuin joku portugali olisi ollut ainut asia miksi heitä äänestin.. TU TU TU TU !!! Paskiaisia kaikki politikot !!!
Vaalien jälkeen ei puhuttu enään pakolaisista ei Pakkoruotsista, joku helvetin portugalin laina meni meidän ohi, Miten nyt pidätte puheenne pienyrittäjien tukemisessa,,, TUTUTUTUTTU vi vit vit
- wutpwutpuwpu
Systeemihän on mätä, tottakai. Oikeassa olemisen ihanuus eli perussuomalaisten kannattaminen, voittaa kyllä kuitenkin sen, kun saa nyt naureskella sitä, kuinka nämä hallituspuolueet nyt aikovat hoitaa neljässä vuodessa talousasiat niin, ettei oman maan talous mene täysin ruvelle jatkuvasti muita maita auttaessa. Tosiasia on se, että köyhä kansa sen kun köyhtyy vain edelleen näiden eu-intoilijoiden toimesta ja niin se tulee tekemään joka eu-maassa.
Tässä tuskin kysymys osaamisesta hoitaa asioita. On todennäköistä, että Kreikan velkataakka on niin mittava, että maa ei tule siitä selviämään muuta kuin kenties radikaalilla velkasaneerauksella. Tilanteesta voi luonnollisesti syyttä pankkiireja, mutta oli korko mikä hyvänsä, velkarahalla on hintansa. Tilanne on hankala, kun rahat on käytetty etukäteen ja maksun aikaan lompakko on tyhjä.
Kreikan lainpaketti, 110 mrd. e, ei todennäköisesti ole apupaketin koko hinta, vaan pelkkä pääoma, johon on lisättävä pääomalle 10 (?) vuoden aikana maksettavaksi tuleva korko. Portugalin 78 mrd euron lainapaketin korko 5,5-6 prosentin korolla on arvioitu 33 mrd euroksi. Lainan maksuaika on 10 vuotta, joista kolme ensimmäistä on vapaaavuotta.
Lainapaketin vastaanottamisen hintana on maan on verojen korottaminen ja etuisuuksien leikkaaminen. Eniten veron korotukset ja leikkaukset koskettavat tavallista kansalaista, joka on velkataloudesta suoraan vähän hyötynyt. Lainan vastaanottamisen ehtoihin ei kuulu minkäänlainen "social justice", joka velvottaisi leikkaamaan suurituloisilta suhteessa enemmän kuin vähän ansaitsevilta. Tämä jää vastaanottajamaan hallituksen päätettäväksi.
Lainapaketti sisältää tuskin mitään toimenpiteitä, jotka elvyttäisivät kasvua, maan pääsemistä jaloilleen ja siten tulevan jälleen maksukykyiseksi. Joustonvara on pieni, kun tavoitteissa, jotka tarkistetaan kolmen kuukauden väliajoin, pitää pysyä, jotta lainan saaminen jatkuisi.
Suomalaisten tulisi kohdistaa kritiikkinsä myös lainapaketin ehtoihin eikä sortua ennakkoluuloisesti ajattelemaan, että rahat Etelä-Euroopassa menevät pelkästään Kankkulan kaivoon. Lainapaketin tulisi edistää kasvua, ei pelkästään näivettää taloutta. Lainapaketti maksetaan valtion kassaan, jotta saajamaa pystyisi vastaamaan sitoumuksistaan.
Velkakriisit ovat viime kädessä seurausta poliitikkojen virheistä. Niiden aiheuttaman kurjistumisen maksaa kansa. Ei siten ole ihme, etta se protestoi. Tavallinen kreikkalainen enempää kuin portugalilainenkaan ei ole kylpenyt rahassa. Velkataloudella on voitu kehittää (tuottamatonta) infrastruktuuria, järjestää isoja kansainvälisiä tapahtumia ja tarjota kansalaisille erinäisiä palveluja, mm. sairaanhoitoa ilmaiseksi tai edullisemmin kuin ilman lainarahaa olisi ollut mahdollista.
Kun velkarahalla eletään vuosikausia - lainataan se varallisuus, mitä maan talous ei itse pysyty tuottamaan - tulee velkaantumisesta kulttuuri, joka tempaa mukaansa niin yksityiset kuin yrityksetkin valtion ja kuntien lisäksi. Maailmanlaajuisen kriisin yllättäessä pää tulee vetävän käteen, niin kuin nyt on käynyt Kreikan ja Portugalin kohdalla. Irlannin kohdalla pitää syyttää pankkeja holtittomista investoinneista.
SDP:n tuki Portugalin lainapaketille ei on ymmärettävää. Onhan Portugalia viimeisen kuuden vuoden ajan johtanut veljespuolue Partido Socialistan muodostama hallitus, jonka politiikka viime kädessä on maan velkakriisiin saattanut.- Pettynyt 70
Voi vehnä, sinne jää Pakkoruotsi, vit88aa ihan kypällä. Ihan niinkuin joku portugali olisi ollut ainut asia miksi heitä äänestin.. TU TU TU TU !!! Paskiaisia kaikki politikot !!!
- Totuus paljastuu
Kreikkalaiset ei haluu, että mitään leikkauksia tehdään, vaan ne haluu elää muitten kustannuksella ja velaksi, sama se on täällä Suomessakin, velaksi vaan elellään leveesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678