Raamattu on Jumalan Sanaa!

kristitty t

Jumala loi kaikki sanallaan ja teki Ihmisen omaksi kuvakseen ja on pelastuksen valmistanut Ihmisille Jeesuksen Kristuksen kautta! "Joka uskoo Jeesukseen pelastuu Jumalan luo!" Raamattu

4

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 676

      Saat vapaasti uskoa noin jos haluat, itsekin uskoin pari vuotta mutta sitten lopetin sen touhun todisteiden puutteen takia. Raamattua ei voi tutkia löytämättä siitä ristiriitoja ja isoja virheitä ilman että on jo ottanut lähtökohdaksi sen ettei raamattu voi olla väärässä. Itsepetostahan se on , mutta ikävä kyllä niin moni sortuu tällaiseen törppöilyyn. Jos haluat saada muut ihmiset uskomaan tähän kamaa, niin kannattaa esittää selkeää todistusaineistoa sen puolesta. Esim osoittaa miten kuuden päivän luominen voi olla mahdollista kun nykyään on tieteellisesti hyväksytty tosiasia että näin ei käynyt.

      Eikä kannata heittää mitään tyhjää kauraa kuin että "kato nyt ympärilles, luonto on liian kaunis ollakseen miljoonien vuosien tulos.". Usko siis vapaasti, jos se tuntuu sinusta hyvältä ja tuut siitä onnelliseksi :) mutta jos haluat että muut uskovat tollasta kamaa niin parasta ois esittää jotain vedenkestävää todistusaineistoa jumalan olemassaolosta.

      • MEK 29

      • makkukoo2
        MEK 29 kirjoitti:

        Lisää todisteita

        Argeologisia löydöksiä, jotka tukevat Raamattua:
        http://www.fkf.net/RonWyatt/siinai/index.html

        Hyvä yritys, mutta noin laihat "todistusaineistot" eivät ikävä kyllä juuri todista mitään. Kyseinen "arkeologi" joka nuo löydökset on tehnyt on ikävä kyllä pseudotieteilijä jonka väitteitä eivät tiedemiehet ota edes vakavasti. Lähde: http://en.wikipedia.org/wiki/Ron_Wyatt

        Tulvageologia on esimerkiksi yritystä selittää maailman geologisia muodostumia tulvan ehdoin. Ikävä kyllä tämäkin "tieteenhaara" on julistettu hölynpölyksi, eikä tioedeyhteisö ota sitä vakavasti. Jos Raamattu olisi arkeologisesti luotettava, se tarkoittaisi että satojen vuosien mittainen todistusaineistosta kasatuista teorioista ja malleista kasattu, tiedemiesten keskuudessa faktana pidetty malli maailmasta ja sen synnystä olisivat täyttä hömppää. Lähde: http://en.wikipedia.org/wiki/Flood_geology

        Esimerkiksi exoduksen tapahtumista on niin vähän todisteita ettei valtavirran tiede edes pidä kirjaa historiallisena kokonaan. Jos väitämme että tämä johtuu siitä että "saatana pettää koko maailman tiedemiehistä koostuvaa yhteisöä valheilla", niin suosittelen hoitoon hakeutumista. Jumalaan uskominen ei edellytä sitä että uskoo raamatun kirjaimellisiin tapahtumiin joiden on silti laajalti todettu olevan ainakin osittaista fantasiakirjallisuutta.

        Jos luulet että vanha testamentti on historiallisesti täysin tarkka ja luotettava, suosittelen tutustumaan siihen mitä tiede oikeastaan on ja miten se eroaa pseudotieteestä. Ja suosittelen käyttämään uskonnollisesti sitoutumattomia lähteitä joissa asioita tarkastellaan ilman todistamattomia ennakko-oletuksia. Toivottavasti osaatte ensi kerralla antaa parempaa todistusaineistoa, kiitos :)


    • kristitty t

      "Yksi päivä Jumalan edessä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä!" Pietarin kirjeen mukaan
      Kun laskee 7 päivää luomiseen kului eli 7000 vuotta ja senjälkeen kulunut 6000 vuotta syntiinlankeemuksesta eli 13000 vuotta ja yksi vuosi 365 pv eli 4745000 päivää ja kertaa 1000 on maapallon ikä likimäärin eli 4.7 miljardia vuotta. Karkausvuodet ei ole oltettuna huomioon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      86
      3979
    2. 52
      3295
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      62
      2951
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2296
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1984
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1961
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      165
      1931
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      93
      1338
    Aihe