karsinoidi tuumori umpilisäkkeessä

iinukka1

Sain tänään yllättävän puhelun lastenklinikalta, lääkäri soitti kertoakseen että 8v poikani poistetusta umpilisäkkeestä on löydetty 3mm kokoinen kasvain, karsinoidi tuumori. Kertoi myös ettei mitään enää tehdä tai jatkotutkimuksia tarvita koska tuumori on nyt jo poistettu kokonaan.
Ihmettelen miten moinen uutinen voidaan vaan soittaa ja todeta että kun tää nyt on pakko ilmoittaa... Kyseessä kun on kuitenkin lapsi ja syöpäkasvain niin olisi mielestäni ollut korrekstia edes saada aika sairaanhoitajalle jotta asiasta voisi keskustella ja kysellä.
Oon nyt ihan pihalla ja tuli vasta puhelun jälkeen mieleen terkkarin lappu jossa ihmeteltii kun poika on vuoden aikana laihtunut 3kg...
Onko kellään kokemuksia moisesta kasvaimesta? Tai yleensä eri sairaaloiden tavoista toimia asian tiimoilta?

3

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      Kokemusta ei ole, hyvä kun kaikki on saatu poistettua. Itse tilaisin epikriisit ja varaisin pojalle ajan pediatrille tai lasten endokrinologille (jos ei sinne Lastenklinikalle saa aikaa). En jättäisi asiaa tuohon. Ilman muuta jatkotutkimukset.

      Sh. nyt ei ole oikea ihminen asiasta infoa antamaan.

      http://www.terveysportti.fi/pls/kotisivut/kotisivut.sivut.nayta?p_sivu=10476


      Lääkärikö kertoi että patologi on todennut karsinoidituumorin pahanlaatuiseksi?

    • .

      Hei!
      Olen 1 wee tyttö ja n. 2 viikkoa sitten olin tulehtuneen umpilisäkkeen vuoksi leikauksessa ja myöhemmin sain kuulla että umpilisäkkeessäni oli n. 1cm kokoinen kasvain.
      Kirgurgin puhetunnilla kerrottiin että jatkotutkimuksia ei tarvitsisi tehdä sillä kasvain oli niin pieni ja että se sijaitsi umpilisäkkeen kärjessä, jos kasvain olisi sijainnut umpilisäkkeen tyvessä, jatkotutkimuksia oltaisiin tehty ja myös toinen leikkaus.

      • .

        16*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe