Somali kaupassa.

ostin vaaleaa leipää

Tänään oli somalitäti ja hänen tätikaverinsa kaupassa. Somalitäti puhui puhelimeen kovalla ääänellä. Ihmettelimme ensin mutta sitten tajusimme että hän varmaan soittaa Somaliaan perheelleen kertoakseen kuinka sosiaalitoimisto pitää heitä rikkaina ja se kovaan ääneen puhuminenhan johtui tietysti vain siitä että siellä Somalimaassa pyssyt ja kikujuhuudot raikuivat niin kovaa että oli pakko huutaa.

11

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JIIIHAA sano somali

      He juhlivat vaalitulosta, seuraavat 4 vuotta kokonaiset suvut voivat tulla suomeen täysihoitoon. Tyhmät alkukantaiset kantaväestön edustajat maksaa kaiken.

      • Ismael Anali

        Se kuulua teidä kohtelo.


    • Helvetti että vitutt

      Niin kyllä tuota ilmiötä olen aina ihmetellyt - ja juuri kaupoissa ollessaan puhuvat ja keräävät tavaraa lastenrattaisiin ja sen peitteisiin mitä ilmeisemmin hyvä keino kuluttaa aikaansa kansan laskuun ja miettiä miten muutenkin saisi tavaraa ulos kassan huomaamatta!?

      • Kulttuuriyhteistyö

        romanien kanssa kantaa hedelmää.


    • souwhattt

      Sehän on aivan sama miten ne tavaransa kaupasta kuskaavat.
      Me sen kuitenkin maksamme, veroissa ja tavaroitten hinnassa.

    • .

      Maksoiko sosiaalitoimiston kupogeilla?
      Niillä ne ainakin maksaa Finnairille kun pitää lähettää tavaraa rahtina Somaliaan;)

    • Ovatko ne?

      Lapseni 3v. kysyi, ovatko somalit ihmisiä, kun ne kiusaa päiväkodissa. Sanoin, että en tiedä.

      • Tosimies.

        Kyllä meillä jo kolmivuotiaana tiesivät mitä he ovat;)


    • YÖÖÖÖKKK

      Hylkään lapseni, jos edes koskaan puhuvat somalille.

    • elättämiseen<

      kuinka monta työpaikkaa suljetaan että eurot riitää

    • JOKUUU!!

      YÖÖÖÖKKK HYLKÄÄTKÖ SÄ SUN OMAN LAPSESI SOMALIALAISTEN TAKIA???? JA SITÄ PAITSI EI SOMALIALAISET OO SEN KUMEMPIII TIEDOKS VAA JOTKUT ON KILTTEJÄ JOTKUT TAAS ILKEITÄ EI SE KUITENKAA ANNA SULLE TAI OIKEASTAAN KELLEKKÄÄN TEISTÄ OIKEUTTA DISSATA SOMALEITA !!!!!!!!! TEINÄ KATTOISIN PEILIIN ENNENKUN PUHUN!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe