Persujen toive saattaa käydä sittenkin toteen

Minä-,.

Saksa saattaa kaataa Portugalin ja Kreikan avustusohjelman. Tästä tuli juuri kympin uutisissa. Siellä on levinnyt todellinen uhka, että homma saattaa kusta reisille sittenkin. Nähtäväksi jää miten menee.

25

309

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Das Auto

      Hyvä!

      • samaa mietin

        Saksan kansa alkaa herämään sosialismin järjettömyyteen ja sitten onkin sosialisteilla kuset sukassa


      • Totuus Esiin!
        samaa mietin kirjoitti:

        Saksan kansa alkaa herämään sosialismin järjettömyyteen ja sitten onkin sosialisteilla kuset sukassa

        Nykymeno ei ole sosialismia, vaan raakaa monopolikapitalismia. Sitä samaa jota Hitler yrlitti levittää mantereellamme, suuryhtiöiden tukemana. Nyt se on puettu "humanistisempaan" pukuun, mutta meno on sama, valta ja varallisuus monelta harvoille. Tästä on koko EU:n historiassa ollut kyse.

        EU-komission eka presidentti oli Walter Hallstein, Hitlerin mies ja Nazijuristi.

        EU:n Kehitys- ja Rekonstruktiopankki on yksi näistä elimistä jotka ajavat monopolikapitalismia. Puolassa ko. pankki rahoitti Smithfield -sikalatehtaat valtaan. Seurauksena paikallisten piensikaloiden joukkotuho, geenimanipuloidun sianlihan markkinavaltaus, sekä yhä jatkuvin EU-tuin, piensikaloiden joukkotuho koko EU-auleella. EU-pankki nimittäin jakaa yhä miljoonia vuodessa ko. sikalatehtaalle, joka dumppaa tuotteensa markettiemme hyllyille, tappaen kaiken kilpailun.

        Tätä on EU. Tuo oli ko. pankin yksi temppu satojen samanlaisten joukossa. Ja näitä monopolielimiä on EU:ssa monta.


    • 84894

      Voisko eduskunta järkiintyä ja äänestää epäluottamuslauseesta hajoittaen hallituksen.

      • 9

        Minkä hallituksen ? Ei ole muodostettu mitään hallitusta ja hallitus EI HAJOA SE KAATUU. Vanhana aika PRESIDENTTI hajotti hallituksen, mutta niin ei tehdä enään IKINÄ. Se olisi kuitenkin edistystä jos eduskunta tajuaisi itse hajottaa itsensä.


    • jyrkin työkalut

      eivät kestäneet kuin muutaman tunnin. oli huono laatu,näin uskon.
      on järjenvastaista edes puhua vakauttamisesta eu:ssa, se ei varmasti onnistu,syitä on aivan liikaa mahdottomuuksien korjaamisiin.

      jyrkille riittää jakoavain,pikku vasara ja pätkä rautatiekiskoa,jota saa hakata. muusta se ei käsitä. se vakauttaa kaiken noilla,kunhan ei lyö sormiinsa.

      • Hellettä tulossa

    • ei ole persujen

      toive vaan TOTUUS joka on aivan eri juttu.

      • ,,,,,,,,,,,,,,,,

        Siis mikä on totuus? Eipä käynyt ilmi tästä jutustasi.


    • Jääman

      Jos Saksa kaataa Portugalin ja Kreikan avustusohjelman niin perussuomalaiset jäivät turhaan oppositioon koska syytä jolla Soini perusteli oppositioon jäämisen ei enää olisi.

      Jos siis Saksa todellakin kaataa Portugalin ja Kreikan avustusohjelman voisi luulla, että koko tukipaketti oli vain Kataisen keksimä suunnitelma jolla perussuomalaiset saatiin jäämään oppositioon ja kaiken lisäksi Katainen sai puhuttua kaikki EU-maat mukaan suunnitelmansa toteuttamiseen.

      • ydinsaastePuolue=SDP

        Suomi menee kaaokseen joka tapauksessa, jos Katainen on jossakin suhteessa Suomen johtamiseen. SDP töppäsi itsensä ja petti äänestäjänsä takinkäännöllä.

        Nyt selvisi, että Jutta on nukkemaskotti, mikä tekee konemaisesti, mitä SDP:n vapaamuurarit käskee. SDP ei eroa Kokoomuksesta ja muista herra-puolueesta muulla tavoin, että sitä äänestää tavan vuoksi politiikasta tietämättömät sosiaalipummit ja ehkä eräät vain vanhan tavan vuoksi. Mikä vasemmisto puolue voi olla sellainen, mikä ajaa järjestelmällisesti rikkaiden ja suurfirmoja ja pankkien etuja? SDP oli viemässä Kokoomuksen Öky-oikeistolaisen Sauli Niinistön kanssa Suomea euroon ja poisti varallisuusveron.... samat äijät juonii edelleen SDP lehmänkauppoja, eikä rahan luomisella EU:n käskystä mihin sattuu ole mitään rajaa heillä, mutta köyhän kansan veroja kiristetään säälimättä.


    • Sekava tilanne

      Jos noin kävisi 500.000 suomalaista äänestäjää teki turhan matkan uurnille. Olisi se noloa että lopulta ei olisi mitään syytä hallituksen ulkopuolelle jäämiselle.

      • 8

        missään tapauksessa nuo 500 tuhatta eivät äänestäneet turhaan! euroopan rosvokopla on ollut lähytysvalmiudessa melkein koko kuluneen vuoden, ja jos muissa euroopan maissa ajatteleva osa ihmisistä tajuaa ajoissa, että suomen perusuomalaiset ovat olleet koko ajan oikeassa, niin vakausrahastohanke kaatuu jossakin muussa maassa. on persut sen verran paljon olleet esillä ulkomaisessa mediassa, että äänet eivä ole menneet turhaan. jos saksa kaataa se riittää. ihan sama kuka siellä suomen halituksessa sitten istuu. päätavoite on saavutettavissa vielä joka on rosvokoplan pysäytys!


      • ,,,,,,,,,,,,

        Ei se turha matka ollut.Ensinnäkin hallituspuolueet saivat näpäytyksen kansa on kyllästynyt nykymenoon.Toisekseen oppositio on nyt erittäin vahva ja pystyy torppaamaan monet esitykset jos on asiasta yhtä mieltä.


    • jessssssssss!

      Saksan enemmistö apupaketin uhattuna

      Julkisyhteisöjen osapuolten asennus kaunaa. Se hyväksyi enemmän ja enemmän "markkinatalouden periaatteiden, kuten omistus ja vastuu menetys", sanoo CDU sijainen Manfred Kolbe "Sueddeutsche Zeitung". Sijainen FDP puheenjohtaja Jürgen Koppelin tarvitse alentaa veroja eikä heidän kotimaassaan sen sijaan uppoaa vielä lisää miljardeja velkaa Etelä suot.

      CDU: n, FDP ja CSU kasvaa vastustaa Saksan EU-politiikan kriisi. 19 jäsentä ovat nyt ilmoittaneet hyväksymään Angela Merkelin suunnitelmia ei enemmän, kymmenet ovat arvostella heitä suljettujen ovien takana.

      Jopa liittokansleri enemmistön on vaarassa. Parlamentissa hallituspuolueiden 20 ääntä enemmän kuin SPD, vihreiden ja vasemmiston yhdessä. Pitäisikö kääntyä enemmän CDU, FDP ja CSU edustajia, Merkel olisi enemmistö niiden EU-miljardin pelastus. Sinun olisi äänet oppositiolle.

      Se olisi kohtalokasta signaali. "Saksa on tärkein vakauden ankkuri Euroopassa", sanoi Friedrich Heinemann alkaen Centre for European Economic Research (ZEW). "Hänen" kyllä ​​"EU pelastaa politiikan riippuu kriisimekanismia." Komplikaatioita tukien aiheuttaisi shokkiaallot rahoitusmarkkinoilla.


      http://www.spiegel.de/images/image-211512-galleryV9-ojws.jpg

      http://tinyurl.com/3bvqn44 www.spiegel.de

      http://tinyurl.com/6da2yhl Stern.de

    • 6546545646

      Ei ole noin yksinkertaista. Jos saksa kaataa Kreikkatuet koituu siitä mittavat tappiot kaikille sinne sijoittaneille, myös suomelle. Pahimmassa tapauksessa seuraa se pelätty ketjureaktio ja Irkut, Portugal jne menee samassa rytäkässä. Siinä sitä sitten hyvä selitellä, että kyllä se tukimiljardien pummpaus oli hyvä diili. PS oli ainoa puolue jolla on ollut selkärankaa vastustaa näitä tukia pitkään.

      Hallituksen kaatuessa talouskriisiin, PS saisi super Jytkyn.

    • eweeewewwwe

      paha (katainen) saa aina palkkansa

    • joo o
    • havukka2

      Jos paketin kaataisikin Saksa, sillä olisi todella suuri merkitys eikä Saksalle mikään maa uskaltaisi kostaa.
      Miksi aina puhutaan persuista Portugali -paketin yhteydessä. Sen vastustus taitaa olla melkein sata prosenttista Suomessakin, mutta vain perussuomalaiset ovat uskaltaneet sanoa sen suoraan julkisuuteen. Muilta se tulee vain rivien välistä, kuten aikoinaan Matti Vanhanen sanoi arvostellessaan suomalaista rasismia, vaikka hänkin todellisuudessa varmaan tarkoitti mustien harjoittamaa rasismia suomalaisia kohtaan.
      Kun pitää miellyttää koko maailmaa, on todella vaikeaa toimia täysin rehellisesti.

    • Heh...

      Eipä tajunnu muut puolueet et on kyse tosi tilanteesta paitsi PS...kyl se hallituksen hymy hyytyy jos Saksa kaataa vakausväline jutun tarkoituksella...

    • Ihailen Halla-ahoa

      Soini on oikeasti koko euroopan johtava poliitikko. Kumarran hänelle nöyrästi. Hieno Mies.

      • eikä ole

        oles ny kristususkovaistesi kanssa... Soini ja pesut on vaan kopioita muiden puolueiden aiemmista tavoitteista.

        Saksan kanssa uusi markka pystyyn? Silloin ei olisi niin suurta pelkoa inflaatiosta.


    • Uskon häntä

      Perussuomalaiset saavat 55 paikka 4 vuoden päästä eduskuntaan. Kuten Halla-aho sanoi, vaaditaan malttia ja pitkää pinnaa, asiat ei muutu hetkessä.

      • ville viiskulma

        PS on jo puoliintunut seuraaviin eduskuntavaaleihin mennessä. Soinin uho "nyt peli muuttu kovaksi", tarkoittikin historiallinen vaalivoitto on sössitty.
        En usko, että Halla-aho on enää PS pulkassa vaan vetää omaa puoluettaan.


    • 5 tähteä

      Saksalaisiin voi luottaa, aivan kuten Soiniin ja Halla-ahoon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe