Ihmiset & Ihmiset. Kertokaa mihinkä uskotte, uskotteko Raamattuun ja sen Jumalaan, vai uskotteko että jumala olisi pelkästään jonkinlainen henki ja energia olento, vai kiellätkö kokonaan kaikenlaisen ihmistä älykkäämmän ja suuremman voiman olemassaolon?
Millainen on Jumala?
SexyDancer
23454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
tosi ja kaiken yläpuolella oleva olento, jolla on kolme persoonaa. Tuo kuulostaa kyllä jakomielitaudin riemuvoitolta, mutta niinhän Raamatussakin sanotaan... Mä henkilökohtaisesti uskon täysin sen mitä Raamattu sanoo Jumalasta. Jumala ON.
JUMALA ON RAKKAUS! Ei siitä pääse yli eikä ympäri! Maailman epäoikeudenmukaisin tapahtuma, Jlan Pojan murha, tapahtu Isän rakkaudesta juuri sua kohtaan! Raamatun sanoma on rakkaus!
Jumalan/jumalten olemassaoloon suhtaudun agnostisesti. En voi tietää onko sellainen/sellaisia vai eikö ole, kukaan ei tiedä. Se onkin jo toinen juttu mihin ihminen uskoo.
Toisaalta jos jumala on, sen olemassaololle kolme mahdollisuutta. Jumala on joko osa tätä maailmaa (maailmankaikkeutta), tai se on sen ulkopuolella. Kolmas vaihtoehto on että jumala itse on maailmankaikkeus (Spinoza). Tiedä häntä.
Materiasta riippumattoman henki- tai energiaolennon suhteen olen erittäin skeptinen. Todisteita sellaisen olemassaolosta ei ole näytetty.
Raamatun jumalan jota Jahveksi tai Jehovaksi nimitetään olemassaolon suhteen sensijaan olen täysin ateisti. Loogis-rationaalinen ajatteluni sanoo minulle että jos jumala/jumalia yleensä on olemassa niin ei ne ainakaan Jahven kaltaisia lapsellisia, omahyväisiä ja julmia ym voi olla. Niin "korkean" olennon moraalin tulee yltää paljon nykyajankin ihmismoraalia korkeammalle, eikä jäädä villi-ihmisen asteelle.
Jumala on rakkaus kuten yhdessä viestissä sanotaan. Jumala on myös kaikessa ja kaikkialla. Jumala on se elähdyttävä voima joka pitää kaiken elossa ja liikkeellä.
Kun jumala (rakkaus, luonto, kaikkeus) on kaikessa ja kaikkialla niin silloin olemme mekin osa jumalaa eikä mitään erillistä jumalaa ole ollenkaan olemassa.
Tämä on täysin Spinozalainen tie joka johtaa ateismiin. Ei se mikään huono tie olekaan.
Kun Jumala tai oikeastaan jumaluus on kaikessa ja kaikkialla on hän silti ymmärrettävissä myös erillisenäkin voimana ja energiana. Jumalaa kuvaa mielestäni hyvin sanonta Jumalan elähdyttävä voima, mikä ilmiönä voisi auttaa mm. ratkottaessa aineenkin pienimpiä osasia ja niiden välillä vallitsevia (veto)voimia.
Sanot että Jumala tai jumaluus on kaikessa ja kaikkialla ja sitten sanot että hän on ymmärrettävissä myös erillisenä voimana ja energiana. Minä ainakin menen "ulalle" määritelmiesi ristiriitaisuuden takia.
Kysyn vielä että onko jumala myös minussa, jos on niin sitten hän raamatun mukaan joutuu tuomitsemaan osan itseään kadotukseen.
Jumalan ja jumaluuden käsittäminen on kieltämättä vaikeaa, niin myös minullekin. Ehkä pitäisi puhua käsitteestä jumaluus kun on kyse kaikkialla ja kaikessa olevasta jumaluudesta. Ehkä sitten persoonallisempi olisi käsite Jumala. Ns. oikean vastauksen löydät itse ajattelemalla vapaana kaikista määritelmistä kuunnellen sitä kuinka sisimpäsi vastaa.
Jumala ei tuomitse ketään ikuiseen tai muuhunkaan kadotukseen. Kuinka rakastava isä niin voisi tehdäkään!
Jumala eikä kukaan muukaa tuomitse ketään ikuiseen kadotukseen. Raamattu puhuu tässäkin kohtaa täyttä apulantaa.
Joka luulee taistelevansa Jumalaa ja Jeesusta vastaan, siinä pelissä lyö vaan itteensä niin pahasti että rupee vaan entistä enempi kiroiluttaa.
Jumala on. Ei sitä periaattees sen kummemmin tarvitsis sanoa.
Mutta sanotaan nyt siltikin, sillä järjen tuominen Jumalaa lähemmäksi on hänen luomuksensa ylistystä.Sillä Jumala on sen meille luonut, kuten sydämenkin, tosin ilman hänen armoaan, ja viisautta ne molemmat voivat kääntyä meitä vastaan.
Jumala oli ennen ajanalkua, koska aloitti sen, siten hän on absoluutti ja substanssi kaikelle.
Hän ei todellakaan muutu sellaiseksi miksikä me epätäydellisyydessämme hänet haluaisimme muuttuvan, sillä hän on täydellisyys.
hän on rakkaus, loputon kaiken liikkeelle pistävä energia jota ei voi ilman hänen armoaan käsittää!
Mutta hän on myöskin koston kiivas Jumala, joka tuo oikeuden ja ajan lopun.
Jätä kosto jumalille . Silloin voi kerrankin olla rauhassa.
Muuten oikein hyvä näkemys, mutta Jumala ei ole kosto! Kuinka Rakastava Isä sitä voisikaan olla. Hän on kuitenkin oikeamielinen meitä kaikkia kohtaan ja ymmärtää sen että olemme niin hyviä kuin mitä kulloinkin voimme olla.
Kylläpäs on. Vanha testamentti paljastaa sen puolen.
Sillä eräässä luvussa Jumala sanoi olevansa "Kiivas Jumala" ja että hän kostaa isien virheet tuleviinkin sukupolviin.
Mutta rakkaus hän on ehdottomasti.
Raamatussa neuvotaan kuinka kostaa sille joka on tehnyt väärin sul. Siel sanotaan et (en muista taaska tarkallee) et pitäs tehä pelkästään hyvää sille joka sua vastaan rikko sillä sil tavalla sä kokoot sen päälle tulisia hiiliä, enkä usko tämän olevan nyt mikään hassuttelun aihe vaan kyseessä on luottaminen JUMALAAN sillä Jumala on oikeudenmukainen toisin kuin ihminen ja tietää aina mikä on oikein ja mikä on väärin. Ihminen itse ei saa kostaa millään tavalla koska se on väärin, vaan jättää oikeus pelkästään Jumalalle.
...........................
Varmasti Raamatussa sanotaan jotain siitä kun nää nykyajan ihmiset luulevat tietävänsä ihmisen sydämmen lain paremmin kuin se joka sen kirjoitti sinne. Ja ihmiset älkäämme yrittäkö olla viisaan näköisiä ja kuulostaa tietäväisiltä koska oma tietomme on suoraan sanottuna PELKKÄÄ HARHAA JA PASKAA, vaan luottakaamme rakkauteen ja tehkäämme sen eteen kaikki se mitä rakkaus vaatii, koska rakkaus on maailman suurin voima ja sitä ei voi voittaa mikään. Jumala on rakkauden alkulähde ja sen tulemme kaikki vielä huomaamaan.
Olet oikeassa. Raamatussa neuvotaan ihmisiä kääntäämään toinenkin poski, ei kostamaan.
Mutta mitäs Jahve tekee. Hänelläpä on niinsanottu jumalan kosto joka on kauheampi kuin mikään muu. Ihmettelen että joku voi pitää tällaista käyttäytymistä oikeudenmukaisena vaikka käytäytyjänä onkin Jahve.
on koko raamatun pahin ristiriita: sotaisa, kostonhaluinen, julma vanhan testamenti jumala uuden testamentin jeesus joka on itse rakkaus (silloin kuin ei suutu)
Uuden testamentin jumalan sanotaan olevan saman kuin vanhan testamentinkin. Uudessa testamentissahan jumala vastaa oikein kostonhaluiseksi äityy. Helvetin kauhuista voimme lukea vasta sieltä.
Vanhan testamentin Jahve tappoi mitä tappoi ja sillä selvä. Ei siellä puhuttu mitään että lopulta teidät vielä kuolleista herätetään ja "vartaan nokkaan" ripustetaan.
Nyt ei ole raamattua mukana (löytyyhän se tosin verkosta) mutta voisitko kertoa mistäpäin evankeliumeista löytyy kuvaus helvetistä?
Loppua uudesta testamentista en oikein arvosta (edes sen vertaa). Siinähän on vain ihmisten tulkintoja (apostolit) siitä mitä jeesus on todella tarkoittanut.
Jos en usko jumaliin, niin vielä vähemmän uskon helvetin olemassaoloon. Ikuinen kadotus on niin kaukana rakkauden periaatteesta kuin olla voi. Samaten koko koston idea. Miten jumala voi antaa ohjeen kääntää toinen poski lyöjälle, ja samalla tuomita epäilevät ikuiseen kadotukseen (mitä se sitten tarkoittaakin)?
Helvetti on, sillä se on saatanan ja sen väen paikka. Jossa on itku ja hammasten kiristys. Siellä EI OLE RAKKAUTTA.
Jeesus käytti gehenna nimeä helvetistä uudessa testamentissa(paikka jossa on ikuinen tuli)
On totta että apostolit olivat ihmisiä, mutta ihminen joka on Jumalan välinen sanan levitykseen ja joka Jumalan sanomaa sanaa kertoo, on mielestäni profeeta.
ihmisen tulkintaa ihmisen tulkinnoista. aika vaarallista, tuloksena voi olla jo melkein mitä vaan.
No kuitenkin, missä kohtaa uudessa testamentissa puhutaan helvetistä? Missä rakkauden jumala kertoi siitä ja mitä hän evankeliumien mukaan todella sanoi, ilman lisätulkintoja?
Helvetti on kautta aikojen ollut jhieno pelotteluväline. Se ei ole rakkauden jumalan sanaa.
Jos kiellät Jumalan, niin mikä on sitten se rakkauden Jumalasi? Alkaako usko epätäydellisyyteesi rakoilemaan?
Siitä on ilmestyskirjassa, se eräässä kristuksen vertauksessa, jota en ikävä kyllä (sijaintia)saa mieleeni..
Jumala on olemisen alkutila, alkuvoima, "täydellisyys" (eli en tarkoita ihmisen luomaa hyvä-paha täydellisyys käsitettä), Rakkaus-tilana-ON, Valo, Kaikenkattava hyväksyntä, Tasa-paino!
Jumala ON, siis kaikkialla ja kaikessa.
Korkein!
Ylin!
Hienojakoisin!
Sen havaitsee kokemalla itsessään "korkein", jonka siivittämänä havaitsee sen kaikessa.
Löytää Jumalan olevaisuudessan!
:)