Mitä tarvitaan hallituksen kaatamiseen ? Onko historiassa tällaisia
tapahtumia ? Kansa äänesti perussuomalaiset vaalivoittoonsa.
Kansaa on kuunneltava. Suomi kaatuu epäpätevän Kataisen mukana
mielistelevään eu-lainoitukseen.
tapahtumia ? Kansa äänesti perussuomalaiset vaalivoittoonsa.
Kansaa on kuunneltava. Suomi kaatuu epäpätevän Kataisen mukana
mielistelevään eu-lainoitukseen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eikä Soini missään oikeassa oppositiossa ole eikä sinne
edes kuulu. Sinne kuuluu Urpiaisen matami puolueineen ja
kataisineen , ruotsalaisine ja vihreineen.
Montako prosenttia äänestäneistä suomalaisista antoi tukensa Soinille?
Tosiasia on, että enemmistöhallituksen syntyessä on sillä suomalaisten enemmistön tuki takanaan.
Mikäli Soini olisi vastuussa Suomen "pyörittämisestä" olisimme todella pahioissa vaikuksissa parissa vuodessa.
Koska Soini kuten perussuomalaiset ovat KANSAN asialla, SUOMALAIS-
TEN asialla. Silloin ei voi mennä pahasti.
Natsitkin olivat isänmaansa Saksan asialla. Aika pahasti se vaan meni.
Ja Pohjois-Korealaiset ne vasta ovatkin oman maansa puolesta, eivät piittaa koko muusta maailmasta pätkän vertaa. Eli ovat jo päässeet siihen, mitä persut vasta tavoittelevat. Aika helvetin huonosti vaan menee sielläkin, vaikkei muiden maiden velkataakat tippaakaan häiritse, eikä tasan taatusti maahanmuuttajatkaan.
Soini on saatava hallitukseen.
Jutta meni kokoomuksen retkuun. Nyt ei näytä hyvältä äänestäjien silmissä ja oma asema huojuu.
kun nyt niin eurooppa myönteisiä mukamas ollaan, niin otetaan mallia euroopasta, kansa vaan kaduille järjestämään suurmielenosoitusta, tukipakettia ja hallitusta vastaan..niinhän ne eurooppalaisetkin tekee aina kun aihetta on. Suurlakko vaan aikaiseksi ja mielenosoitukset..persut on saatava hallitukseen ja takinkääntäjät ja käteiset työvoimakortistoon :-)
Mikä estää mielenilmaukset kadulla ? Ei niitä paljon ole nähty, mutta
nyt kansa alkaa menettää uskonsa hallitukseen.
Tuleva hallitus on tuhoon tuomittu. Kansa haluaa muutosta ja nyt jatkuu sama kokoomuksen ja RKP:n hyvävelisanelupolitiikka.
kauan on kärsitty kokoomuksen valtaa, suomenkansan etuja suojelessa, hallitusta vastahan nyt vierimme. Kannatetaan mielenosoitusta, täytyyhän kansaa kuunnella
"Kansa äänesti perussuomalaiset vaalivoittoonsa."
Väärin mutta väärin. Kansa äänesti Kokoomuksen selvään vaalivoittoon ja seuraavaksi tulivat Demarit. Persut tulivat kolmansiksi. Eihän pronssi mikään huono sija ole, mutta ei se myöskään ole mikään voitto. Mutta ilmeisesti keskiverto persuaivo ei osaa laskea edes kolmeen, vaan luulee että persut olisivat eduskunnan suurin puolue. Eihän se ole. Ei edes toiseksi suurin.
Jos kaksi suurinta ja eniten ääniä sekä kansanedustajia saanutta puoluetta yhdessä muodostavat hallituksen, niin se on juuri sitä demokratiaa. Emme elä täällä Suomessa missään Natsi-Saksan tai Pohjois-Korean kaltaisessa yhden puolueen diktatuurissa, vaikka ihmiset jotka eivät näe persureikäänsä kauemmaksi sitä kovasti haluaisivatkin.
Katainen on liian suurissa saappaissa. Ja näyttää olevan itseään täynnä.