SDP ja PS; HALOO !!!!

Ajatelkaa ite

Miksi annatte Kokoomukselle enemmän valtaa kuin äänet oikeuttavat? Vaikka Katainen käyttäytyykin kuin Kokoomus olisi saanut puolet maan äänistä, niin tosiasiassa heidän 20,4 % on paljon vähemmän kuin PS:n ja SDP:n yhteen lasketut 38,2 %. Ja tähän kun lisätään Vasemmistoliiton 8,1 % ja Vihreiden 7,3 %, niin siinä on jo 53,6 % hallituksn pohjaksi. Ei kokoomus ole yksittäinkään juuri sen merkittävämpi kuin Demarit tai PS. Ja on aivan sama vaikka hallituspuolueiden kannatus vaalitulokseen nähden on 1,3 vähemmän kuin mitä Kokoomuksen mukana ollessa olisi. Tärkeintä on maan etu, ja että kansalaisten mielipiteet tärkeissä kysymyksissä huomioidaan.

Vaikka nyt olisi ollut hyvä sauma pistää "kansantuhopuolue" oppsitioon, niin miksi niin ei tapahtunut? ...Käsittämätöntä.
Luulisi että Demareidenkin uskottavuus ja lupaukset äänestäjille olisivat toteutuneet paljon paremmin jos nämä olisivat heti hylänneet kokoomuksen linjan ja ryhtyneet itsenäissti neuvottelemaan PS:n ja muiden puolueiden kanssa sen sijaan, että alistuvat nyt kuin koirat tanssimaan yhden Hitleriä muistuttavan hepun pillin mukaan. Surkuhupaisaa on sekin, kuinkat SDP yrittää todistella äänestäjilleen sitä kuinka tukipaketteihin on vaikutettu ja että SDP toimii oman linjan mukaan, vaikka todellisuudessa se tekee sen mitä Kokooomus käskee. ...Ja sama suomalaisten kusettaminen jatkuu demareiden typeryyden vuoksi kuten ennenkin.

Demaripoliitikkojen toiminta on myös todella törkeää äänestäjien halventamista, sillä tuskinpa nämä halusivat Kataisen poliittisille näkemyksille kannatustaan lahjoittaa. Vai tuntuuko järkeen käyvältä, että demariäänestäjä haluaisi velkaannuttaa duunareita, viedä näiden lompakoista rahat, ja lahjoittaa ne ökyrikkaille keinottelijoille?

Mikä helvetin valta siis Kokkareilla on päättää ketä on hallituksessa ja ketä ei? Herätkää SDP, PS ja pienemmät puolueet. Ette kai voi mitenkään hyväksyä sitä että maan historia pahimmat talosrikolliset päättävät maan asioista? Ei niiden pillin mukaan ole pakko hyppiä jos ei tahdo, vaikka heidän röyhkeä ja hyökkäävä käytös siiihen pyrkii alistamaankin. Rosvoilta on otettava valta pois, koska siihen on sekä mahdollisuus että velvollisuus. Pistäkää hallitusneuvottelut uusiksi ja pullauttakaa Kokoomus pois. Se on maan etu.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuupa-ukko

      Nykyisinhän on sama äänestitkö demariehdokasta vai kokoomusehdokasta, koska näillä puolueilla on niin yhteneväiset tarkoitusperät kurjistaa suomalaiset finanssimaailman orjatyöläisiksi. Rupeaa epäilyttämään sekin miten paljon demarit ovat saaneet tukea vaalirahoitukseen ns. Loimaan kassalta kun ihmiset paheksuivat SAK:n tukia. Eikä nykyisin sosiaalidemokraateilla ole mitään yheyttä sosiaaliseen yhteiskuntaan joten kannattaa jättää tuosta nimen edestä tuo sana sosiaali pois. Eihän USA:kaan demokraatit käytä mitään sosiaaliseen viittaavaa puolueen nimen edessä joten ottakaa oppia sieltä nimestäkin, kun muuten tavoitteet on teillä samat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6154
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3065
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1049
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      991
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe