IS:n kyselyn mukaan vain 17 % kannattaa

kansa kaduilla?

Kataisen hallituspuolueehdotusta. Tästä voi jo päätellä mikä tulee olemaan seuraavan hallituksen kohtalo. Kansa haluaa muutosta ja Kataisen luotsaama hallitus ei sitä tuo.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kadulla jo

      kaduille vaan mieltäosoittamaan..kansa on vaaleissa puhunut ja meitä ei kunnioiteta..mitä me tuollaisella hallituksella tehdään..kansa kaatakoon tuon hallitus yrityksen heti alkuunsa, mieltään osoittamalla

    • vaalihuij..paukset

      Oliko muka ensimmäinen kerta, kun vaalilupaukset unohdettiin heti jotta saataisiin varmasti suurimmat ministeripaikat haltuun. Jutta-valtionvarainministerikin lihoo takaisin entisiin mittoihinsa oppositiossa kärsimänsä kuivankauden jälkeen.

      • Lahjaksi MM-kultaa

        Nyt on uusi sukupolvi / viisaampi sukupolvi sanomassa missä kaapin tulee seisoa.

        Riistokapitalistit luulee, että kyllä kansa unohtaa kaiken, kunhan taas "ostetaan" Suomelle jotain mukavaa esim.. jääkiekon MM-kulta.


    • Vastuun ottaa

      nyt kuka?
      Saa täällä leuhata, mutta mistä ja milloin kuka asiainhoitajana alkaa osoittamaan mieltä ja hyppää barrikaadeille?
      Ei Suomessa kukaan uskalla vastustaa hallitusta tms. muutakaan valtaa vastaan, vain persuille uskallettiin osoittaa mieltä ennen vaalia ja nyt vaalien jälkeen, kaikesta paskaa huudetaan...!

      Ei muita puolueita kukaan Suomessa uskalla uhmata!
      Ollaan niin nöyriä ja myönnytään heidän tahtoihin, nöyryys on hyve, sanontahan se on....
      On se vaan niin, EU-valtaista kansalaisten uho!

      Ei kun sinne markat ei kun eurot vaan, ei Suomi niitä tarvii, ei me köyhät, eikä nuoriso tai eläkeläiset, ei kun Portugaliin, Kreikkaan ym. tarvitseville ne parasta on rahat siirtää!

      • ykinkert, ihminen

        En käsitä minkä takia EU: ssa ollaan. Ihan hullua ..

        Työpaikat meenee, jos ei makseta, ei mene vaan syntyy uusia tarpeellisia työpaikkoja. Noin helvetin kallitta työpaikkoja ei kannata ylläpitää.

        Koko kansa maksaa 17 miljardia siitä, että jokunen Meppi ja avustaja ym. saa olla töissä kovalla palkalla Brsselissä, ja jokunen Suomessa.

        Ihan sama kun ostat uuden auton , jonka hinta on 20 000, ja maksat joka vuosi sita ennen kauppialle 200 000 tuhatta,että saat ostaa tuon 20 000 auton.

        Tai ruokaostokset K-kauppiaalle on noin 500 euroa per kk, mutta kauppialle pitää mkasaa joka vuosi 50 000, että saat ostaa tuon 500 euron ruokaosotkset..

        Kohta ei saada tuontiruokaa, jos ei makseta sitä enne miljardeja tuojille.

        Siis siitä ,että joillakuilla on tötiä kaikkien pitää maksaa 17 miljardia Euroopan sovjetunionin.


    • Ihan sama

      Tilastojen mukaan noin vain noin 19% suomalaisista kannatta persuja.

      Ero ei ole kovin suuri, aika lailla olematon. Sen lisäksi että tuo mitätön
      viidennes ei anna mitään oikeutta puhua koko suomen kansan suulla, jota viidennes kansasta ei todellakaan edusta. Noin 80% suomalaisista ei kannata persujen arvomaailmaa. Onko tätä jotenkin vaikeaa ymmärtää tai sulattaa?

    • valheet lopetettava

      ÄLÄ valehtele !
      90 % kannattaa persuja ja sdp:tä, joten suomen kansaa ON KUUNELTAVA, Katainen ON syrjäytettävä, koko kookomus myös ! Menköön oppositioon !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe