Oppositiosta voi vaikuttaa

Jos sisuttaa, etteivät Soinin porukat päässeet hallitukseen heilumaan, katsopa vaikka tämä eilen tullut A-eurooppa ohjelma:
http://areena.yle.fi/video/1305229627975

Verhonkin takaa voi painaa oikeita äänestysnappeja. Alussa Sampo Terho ja keskustelussa Tanskan populismipuolueen järkevä hemmo ja saavutukset muissa EU:n pop-puolueissa.

Verenpaineesi saattaa nousta "kuurosokeiden" tanttojen, varsinkin Sirpan sama-sokea-aatelevy-pyörii -osiosta. Otin sen huumorilla.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eu-parlamentin ja komission tai muun elimen välillä ei ole parlamentaarista suhdetta. Eipä ole USA:ssakaan minkäänasteista parlamenttarisimia.

Persujen on ilmeisesti vaikea ymmärtää, että Suomen kaltaisessa parlamentarismissa tarvitaan aina riittävän vahva enemmistöhallitus toimivaa lainsäätämistä varten. Hallitusrintamassa ollaan tai ei olla. Opposition vaikutus on käytännössä nolla. Suomessa säädetään vuosittain noin 1500 lakia, asetusta taikka valtioneuvoston tai ministeriöiden määräystä, 99% niistä on hallituksen linjoilla pienin muutoksin edustakäsittelyn aikana. Ns. edustaja-aloitteen läpimeno on historiallinen poikkeus.

Äärihörhöt höpöttävät myös Sveitsin suorasta demokratiasta. Ei toimi, kun meillä pitäisi järjestää päivittäin kansanäänestys hallituksen esitysten pohjalta.

Poliittinen totuus parlamentarismissa on yksinkertaisesti se, että hallitusrintama sanelee tahdin ja oppositiolle on varattu räksyttäjän paikka, Ainoa hyvä puoli on mahdollisuus lisätä toimillaan kannatustaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kannustavaa kuulla kirjoitti:

Jos sisuttaa, etteivät Soinin porukat päässeet hallitukseen heilumaan, katsopa vaikka tämä eilen tullut A-eurooppa ohjelma:
http://areena.yle.fi/video/1305229627975

Verhonkin takaa voi painaa oikeita äänestysnappeja. Alussa Sampo Terho ja keskustelussa Tanskan populismipuolueen järkevä hemmo ja saavutukset muissa EU:n pop-puolueissa.

Verenpaineesi saattaa nousta "kuurosokeiden" tanttojen, varsinkin Sirpan sama-sokea-aatelevy-pyörii -osiosta. Otin sen huumorilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu