NOSTETAAN OSINKOVEROA

KANSA KUITTAA LASKUN

Suomen osuus väliaikaisessa EU-kriisirahastossa saattaa nousta yhteensä yli 17 miljardiin euroon. Valtiovarainministeriö pitää todennäköisenä, että rahaston laskentatapaa muutetaan niin, että sen takausmäärä nostetaan 920 miljardiin euroon. Aiemmin on puhuttu, että takausmäärä kaksinkertaistettaisiin 880 miljardiin euroon, ja Suomen osuus noin 16 miljardiin.

Asiaa on tarkoitus käsitellä maanantaina euroryhmän kokouksessa. Kysymys on laskentatavan muutoksesta, eli Suomen mahdollinen lopullinen lasku ei kuitenkaan kasvaisi aiemmin suunnitellusta.

Valtioneuvosto hyväksyi tänään EU:n väliaikaisen kriisirahaston (ERVV) kasvattamisesta ja pysyvää kriisirahastoa (EVM) koskevan kirjelmän, jonka se lähetti eduskunnalle.

Valtioneuvosto katsoo, että se voi hyväksyä väliaikaista rahastoa koskevan sopimuksen muutoksen. Takausvastuita voidaan kasvattaa, jos niiden kokonaismäärä on Suomen hyväksyttävissä.
Pysyvä kriisirahasto välttämätön

Pysyvää kriisirahastoa valtioneuvosto pitää välttämättömänä osana uutta talouden ohjausjärjestelmää. Se esittää kuitenkin alkuperäiseen sopimusluonnokseen muutoksia, kuten velkakestävyysarvion asettamista ehdoksi kriisimaiden tukemiselle.

Pysyvän kriisirahaston kokonaispääoma olisi 700 miljardia euroa, josta 80 miljardia olisi maksettua pääomaa ja 620 miljardia takuita. Suomen osuus maksetusta pääomasta olisi noin 1,4 miljardia ja takuista 11,1 miljardia.
Keskustaministerit vastaan

Valtioneuvoston kanta syntyi äänestyksen jälkeen äänin 11 - 5. Sitä vastaan äänestivät kaikki paikalla olleet keskustaministerit, jotka jättivät eriävän mielipiteen.

Sen mukaan Suomen ei tule sitoutua takausvastuiden kasvattamiseen väliaikaisessa kriisirahastossa nyt esitetyllä tavalla. Siinä esitettiin myös sijoittajavastuun täsmennystä siten, että se toteutuisi nyt esitettyä paremmin niissä veloissa, jotka ovat syntyneet ennen pysyvän mekanismin voimaantuloa.

Eduskunnan suuri valiokunta käsittelee asiaa perjantaina iltapäivällä.

YLE Uutiset

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        415
        3074
      2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        69
        2377
      3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        78
        2019
      4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        122
        1741
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        143
        1637
      6. Minkä ikäinen

        on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
        Ikävä
        71
        1243
      7. Raiskaukset loppumaan?

        Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
        Sinkut
        291
        1077
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        1049
      9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

        Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
        Euroviisut
        13
        1043
      10. 41
        899
      Aihe